کشیدن دندان حین درمان ارتودنسی

بحث كشيدن يا نكشيدن دندان براي اهداف ارتودنسي بحث امروز متخصصان و بيماران ارتودنسي نيست. اين مساله در ۱۰۰ سال گذشته مورد بحث بوده به طوري كه در آغاز ابداع دستگاه هاي ارتودنسي مشابه دستگاه هاي امروزي هيچ دنداني كشيده نمي شد. نتيجه درمان هاي اين دوره برگشتن ناهنجاري تعداد زيادي از بيماران بود. با بررسي درمان هاي اين افراد و درمان مجدد آنها همراه با كشيدن دندان مشخص شد كه عامل بسياري از درمان هاي ناموفق كمبود فضا و عدم هماهنگي اندازه دندان ها با اندازه استخوان در برگيرنده دندان هاست. با مشخص شدن نتايج فوق در اواسط قرن قبل، متخصصان ارتودنسي گرايش زيادتري براي كشيدن دندان طي درمان ارتودنسي پيدا كردند. با بررسي مجدد نتايج درماني اين گروه از بيماران و جمع بندي تحقيقات ديدگاه متعادل تري در ارتباط با كشيدن و نكشيدن دندان ايجاد شد.
در ارتودنسي پيشرفته امروزي چندين عامل باعث شده است تا متخصصان ارتودنسي تا حد امكان از كشيدن دندان دوري كنند. يكي از عواملي كه امروزه در ارزيابي زيبايي افراد، مورد توجه متخصصان ارتودنسي است ميزان ديده شدن دندان ها و لثه ها هنگام صحبت كردن و خنديدن است به طوري كه ديده شدن مناسب دندان ها و حاشيه لثه علاوه بر زيبايي باعث جوان تر نشان دادن فرد مي شود. متخصصان ارتودنسي با فراگيري آموزش هاي پايه در دوران ۳ تا ۴ ساله تخصص و با به روز كردن اين اطلاعات با شركت در دوره هاي آموزشي انجمن ارتودنتيست هاي ايران و ساير نقاط جهان افراد با صلاحيت هستند. اگر فرد درمان كننده مهارت كافي نداشته باشد كشيدن يا نكشيدن دندان و نوع دستگاه و مزاياي روش هاي درماني تفاوت قابل ملاحظه اي ايجاد نمي كند. به عبارتي اين مهارت فرد درمان كننده و استفاده بجا از اين وسايل است كه بيمار را درمان مي كند.

کشیدن دندان به دلایل ارتودنسی


ارتودنسی به تنهایی نمیتواند ردیف نبودن (misalignment ) یا بهم ریختگی (crowding ) زیاد دندانها را اصلاح نماید. کشیدن دندان، آشکار سازی دندان نهفته، پیوند نواحی معیوب لثه یا تغییر موقعیت فک یا بخشی از فک برای موفقیت ارتودنسی ممکن است لازم باشد. دندانپزشک مشخص میکند کدام دندان یا ناحیه از استخوان فک نیاز به درمان اصلاحی دارد.

دندانها به علت کمبود فضا در فک ممکن است دچار بهم ریختگی یا حتی نهفتگی شوند. گاهی اوقات یک یا چند دندان دائمی خارج میشوند تا فضا را برای ردیف شدن مناسب دندانهای دیگر فراهم آوردند. دندان شیری ممکن است زمانی که لازم است بیفتد، شل نشده و نیفتد بنابراین باید آن را کشید تا فضای مناسب برای بیرون آمدن دندان دائمی فراهم شود.
دندان عقل ممکن است در درمان ارتودنسی اختلال ایجاد نماید و در بهم ریختگی دندانها پس از تکمیل درمان، نقش داشته باشد بنابراین بهتر است دندان عقل نیز پیش یا بلافاصله پس از درمان ارتودنسی یا کشیده شود.
اگر کشیدن دندان عقل مدت زیادی طول بکشد ممکن است بهم ریختگی و برگشت دندان به حالت قبل (ریلاپس) و حتی نیاز به درمان دوباره ارتودنسی اتفاق بیفتد.

کدام دندان ها حین ارتودنسی کشیده می شوند؟

نظریه رایجی در ارتودنسی است که شما باید نزدیک‌ترین دندان را در محلی که باید فضای آن اصلاح شود، خارج نمایید، همچنین از لحاظ زیبایی نباید ۶ دندان جلوی فک را بکشید، یعنی دندان‌های نیش و پیش. دندان شماره ۴، یعنی اولین دندان دائمی پرمولر (اولین دندان آسیای کوچک) شایع‌ترین دندانی است که در این موارد کشیده می‌شود.
این درمان زمانی انجام می‌شود که برای جلوگیری از فشردگی دندان‌ها در آینده، (با اینکه فشردگی شدیدی در دندان‌ها وجود ندارد)، دندان شماره چهار کشیده می‌شود. برخی از متخصصین ارتودنسی از لحاظ و آسیب‌دیدگی ظاهر صورت در خصوص کشیدن دندان شماره ۵ یا دومین دندانی آسیای کوچک نگران هستند. اگرچه بستن فاصله ایجادشده مشکل‌تر است، کشیدن دندان شماره شش (اولین دندان دائمی مولر) و یا حتی دندان شماره هفت (دومین دندان دائمی آسیا) نیز طرفدارانی دارد. در موارد خفیف ممکن است تنها یک‌دندان کشیده شود.

کشیدن دندان عقل برای درمان ارتودنسی


متخصص ارتودنسی شما در بررسی های اولیه و با کمک گرفتن از تصاویر رادیولوژی تشخیص می دهد که آیا ضرورتی برای کشیدن دندان عقل از دهان وجود دارد یا نهگاهی شلوغی  و ازدحام دندان ها  به قدری زیاد است که متخصص ارتودنسی شما چاره ای جز خارج کردن دندان عقل از دهان شما ندارد .

اگر علائمی مانند درد عفونت یا پوسیدگی در دندان عقل دیده شود و یا تمیز کردن آن دشوار باشد و محل رویش آن  حالت غیر طبیعی شدید  داشته باشد بهتر است آن دندان را حذف کنید .متخصص ارتودنسی همیشه  به دنبال نشانه ای برای کشیدن دندان نیمه نهفته  است از آنجا که آن علائم  خطر ابتلا به عفونت و پوسیدگی در اواسط  و  در طول مدت درمان ارتودنسی خارج از انتظار نیست  .به طور خلاصه غالبا نشانه ای باید وجود داشته باشد که تصمیم  به خارج کردن  دندان عقلی که بیرون نمی آید گرفت . عمد تا تصمیم برای خارج کردن دندان عقل برای حل یک مشکل در حال حاضر است و یا برای جلوگیری از توسعه بیماری های ( کیست ، تومور ، تحلیل  از دندان های مجاور ) همچنین  برخی مواقع یک ارتودنتیست کشیدن  دندان عقل را زمانی در نظرمی گیرد که  در نظر داشته باشد که از حرکات دیگر دندان ها در طول زمان جلوگیری کند .

کشیدن دندان کودکان برای درمان ارتودنسی


در حالی‌که کشیدن دندان در بزرگسالان فضای بیشتری ایجاد می‌کند، اما چون فک کودکان باریک‌تر است، ممکن است آن‌ها را در آینده با مشکلاتی روبه‌رو نماید. کشیدن غیرضروری دندان‌ها در کودکان، می‌تواند اثر منفی بر ظاهر آن‌ها داشته باشد. همچنین گفته می‌شود، کشیدن دندان‌های دائمی کودکان قبل از ارتودنسی با بیماری اختلالات مفصل گیجگاهی – فکی (یک بیماری ناتوان‌کننده که باعث بروز علائم مزمنی همچون: اختلال در جویدن، درد فک، سردرد، وزوز گوش، صدا کردن فک و غیره می‌شود) می‌تواند در ارتباط باشد.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان


از آنجا که خونریزی پس از کشیدن دندان عادی است دندانپزشک شما یک تکه گاز پانسمان روی دندان شما قرار میدهد وتا مدت ۴۵ دقیقه روی ان کاز خواهید گرفت تا اجازه دهید خون در ان منطقه منعقد شود. ممکن است در ناحیه عمل بعد از کشیدن دندان تورم و ناراحتی وجود داشته باشد.
کمپرس سرد یا کیسه یخ میتواند به کاهش تورم کمک کند. اگر فک شما بعد ازاز بین رفتن تورم زخم شده و سفت شده از کمپرس اب گرم استفاده کنید. در هنگام خوابیدن سر خود را به سمت بالا بگیرید تا فشار از روی فک شما برداشته شود و همچنینی بالا نگه داشتن سر با بالش اضافی میتواند کمک کننده باشد. ممکن است دندان پزشک شما برای چند روز به شما مسکن OTC مانند ایبوپروفن (موترین یا آسپرین) توصیه کند.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان


کشیدن دندان در ارتودنسی عموما با دو رویکرد صورت می گیرد: ۱- تأمین فضای ردیف کردن دندانهای نامرتب ۲- جبران ناهنجاری های فکی. با این توصیف می توان توضیح داد که چگونه ممکن است در برخی از این موارد و تحت تدابیر معینی ارتودنسی را بدون کشیدن انجام داد.
کیس هایی که از یکسو دندانها بی نظمی (کروادینگ) شدید دارند و از سوی دیگر فرم لب ها امکان برجسته شدن بیشتر دارند ممکن است ارتودنتیست گزینه ارتودنسی بدون کشیدن دندان را برگزیند. در این موارد البته دندانها قدری حالت شیب دار به خود می گیرند که گاهی مطلوب بیمار نیست ولی لب ها فرم بهتری پیدا می کنند. البته ابزار درمانی هم در این رابطه بی نقش نیست. برخی دستگاههای ارتودنسی نظیر سیستم دیمون سبب تسهیل درمان بدون کشیدن می گردند.
کیس هایی که دچار ناهنجاری فکی هستند بسته به شدت مشکل اسکلتی زمینه ای و خواسته های بیمار از نتیجه درمان بعد از دوره بلوغ جنسی به دو شیوه قابل درمان هستند: ارتودنسی کاموفلاژ (جبرانی)، ارتودنسی همراه جراحی فک. چنانچه درمانگر قصد ارتودنسی تنها را داشته باشد ممکن است بتواند بجای کشیدن دندان به کمک ابزارهایی نظیر هدگیر، کش های بین فکی، مینی اسکرو و … درمان را بدون کشیدن دندان انجام دهد.

به این پست امتیاز دهید.
کشیدن دندان حین درمان ارتودنسی
۴٫۵ از ۲ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *