پر کردن دندان حین درمان ارتودنسی

پرکردگی های تاریخ گذشته دندان های ترمیم شده، برخلاف دندان های سالم، عمر کم تری  دارند. مفید ترین طول عمر برای پرکردگی، ۱۵سال در نظر گرفته می شود. اتفاق های مختلفی ممکن است برای یک پرکردگی دندانی بیفتد و بنابراین دندان های پرشده هم حتما به طور مرتب معاینه شوند.
دندان پرشده ممکن است حساس شده باشد. معمولا دندان هایی که به کمک کامپوزیت ها پر می شوند حساس ترند اما دندان های پرشده با آمالگام هم ممکن است به فشار، گرما، سرما یا شیرینی حساس باشند. این حساسیت در بیشتر مواقع طی یک تا دو هفته بعد از ترمیم دندان برطرف می شود.مسئله پر کردن دندان ها هنگام درمان ارتودنسی (ortodensi)دغدغه مشترک بسیاری از بیماران در نخستین جلسه مشاوره است، چرا که دندان‌های برخی بیماران همزمان هم پوسیده است و هم نیاز به سیم‌کشی دارد.هم پر کردن دندان و هم استفاده از بریس برای ارتقاء سلامت دهان و دندان و خلق لبخندی بی‌نقص ضروری است. پر کردن دندان از آن رو بهترین روش برای درمان پوسیدگی دندان است که مانع از وسیع شدن کرم خوردگی و سوراخ شدن دندان می‌شود. از طرفی ارتودنسی با هدف اصلاح نامرتبی دندان‌ها انجام می‌شود. برخلاف پرکردگی که دائمی است، بریس و سیم‌کشی فقط برای یک دوره ۱۸ ماهه تا سه ساله به کار برده می‌شود.

ارتودنسی دندان های پرشده


متخصص ارتودنسی می‌تواند بریس را در زمانی که دندان‌ها در حال پر شدن است، روی آنها قرار دهد. البته روند درمان در این حالت تفاوت‌های جزئی دارد، اما فرایند کلی همان است.زمانی که فرد دارای مشکلاتی مانند نامرتبی دندان‌ها، نبود مادرزادی دندان و یا داشتن دندان اضافی، وجود فاصله بین دندان‌ها، زاویه و چرخش دندان‌ها و یا مشکلاتی از قبیل جلو یا عقب بودن فک‌ها نسبت به جمجمه باشد که تمامی این موارد توسط متخصص ارتودنسی تشخیص داده می‌شود، شخص کاندید انجام درمان ارتودنسی دندان می‌باشد.
قبل از شروع هرگونه درمان ارتودنسی دندان، دندانپزشک شما باید از عدم وجود هرگونه پوسیدگی و یا مشکلات لثه نظیر التهاب یا تحلیل مطمئن شود. در صورت وجود هرگونه پوسیدگی یا مشکلات لثه بهتر است ابتدا طرح درمان ارتودنسی دندان شما توسط متخصص ارتودنسی مشخص گردد و سپس اقدام به ترمیم دندان‌ها نمائید. دلیل این امر این است که ممکن است بعضی از دندان‌های پوسیده یا مشکل‌دار در طرح درمان ارتودنسی کشیده شوند و شما نیاز به صرف هزینه برای ترمیم آن‌ها نداشته باشید.

پرکردن دندان ها حین درمان ارتودنسی


هرچند می‌توان دندان‌های سیم کشی را نیز پر کرد، اما اگر بریس دسترسی به پوسیدگی را مسدود کرده باشد، درمان دشوار خواهد شد. بنابراین سعی کنید تمام پوسیدگی‌ها را قبل از شروع ارتودنسی پر کنید و حین ارتودنسی نیز به بهترین وجه از دندان‌هایتان مراقبت کنید. البته متاسفانه گاهی اوقات حتی بهترین مراقبت‌ها نیز از پوسیدگی دندان جلوگیری نمی‌کند. چنانچه پر کردن دندان در دوران ارتودنسی ضرورت یابد، دندانپزشک بخش کوچکی از براکت‌ها را برمی‌دارد تا به ناحیه دندان پوسیده دسترسی پیدا کند.
اگر دندان‌هایتان هم نیاز به پر کردن و هم نیاز به مرتب کردن دارد، ابتدا دندان‌هایتان را پر کنید. پرکردگی مشکلی را برای حرکت دادن دندان‌ها ایجاد نمی‌کند و پر کردن دندان‌های بدون سیم برای دندانپزشک راحت‌تر است. برخی دندانپزشکان برای پر کردن دندان‌های سیم‌کشی شده مبلغ بیشتری را دریافت می‌کنند، بنابراین اگر پر کردن را پیش از ارتودنسی انجام دهید، در هزینه نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

انواع پر کردن دندان حین درمان ارتودنسی


در صورتی که بیمار نیاز به پر کردن دندان داشته باشد،گزینه های بسیاری برای انتخاب نوع پر کردن دندان پیش رو دارد، اما دندانپزشک با توجه به محل دندان ،هزینه و پوشش بیمه به بیمار کمک خواهد کرد که بهترین گزینه را انتخاب کند.

استفاده از مواد پرکننده کامپوزیت

هم رنگ بودن مواد پرکننده کامپوزیت با رنگ دندان و مشخص نبودن دندان پرشده یکی از دلایل محبوبیت فراوان آن است. مواد کامپوزیت اگرچه قیمت بالایی ندارند ولی معمولا پس از ۵ سال نیاز به تعویض دارند، همچنین این مواد مانند مواد فلزی با دوام نیستند .کامپوزیت نسبت به امالگام گرانتر و در مقابل طلا بسیار ارزان تر است.

استفاده از طلا

پر کردن دندان با طلا بادوام و غیر خورنده است ،معمولا تا ۱۵ سال دوام دارد،خیلی از مردم با توجه به اینکه پر کردن با طلا میتواند حدود ۱۰ برابر هزینه بیشتر نسبت به امالگام نقره داشته باشد،ترجیح میدهند دندان را با طلا پر کنند. پر کردن دندان با طلا به بیش از یک جلسه نیاز دارد.

استفاده از آمالگام نقره ای

امالگام نقره با هزینه ای کمتر از طلا اما کیفیتی مشابه با طلا میتوانید یکی از بهترین گزینه ها باشد، اما به علت ظاهر نامناسب اکثر مردم آن را دوست ندارند،امالگام نقره در اثر انبساط و انقباض میتواند باعث شکسته شدن دندان شود.

استفاده از مواد پر کننده سرامیکی

جنس مواد سرامیکی اغلب پرسلن است ، مواد سرامیکی زیبا و بادوام هستند ،اما به علتی که ممکن است بعد از مدتی ناهموار شود، بر روی آنها یک پوشش قرار میدهند.

روش مراقبت از بریس و پرکردگی دندان


رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران ارتودنسی بسیار مهم است. اگرچه پرکردگی دندان مشکلی را برای مسواک زدن و نخ کشیدن ایجاد نمی‌کند، اما تمیز کردن دندان‌های سیم‌کشی شده چندان آسان نیست. دندان‌ها را دو بار در روز، هر بار به مدت حداقل دو دقیقه مسواک بزنید و دست‌کم دو بار نخ بکشید تا تمام ذرات غذای باقیمانده را خارج کنید. اگر تحت درمان با ارتودنسی نامرئی قرار دارید، باید پلاک را قبل از مسواک زدن از دهان دربیاورید. چنانچه پوسیدگی‌ها را قبل از شروع ارتودنسی پر کنید، مطمئن می‌شوید که پوسیدگی در زمان ارتودنسی وسیع‌تر نخواهد شد.

به این پست امتیاز دهید.
پر کردن دندان حین درمان ارتودنسی
۴٫۸ از ۵ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *