پرسش و پاسخ‌های متداول در مورد ارتودنسی و چگونگی درمان

ارتودنسی شاخه‌ای از دندان‌پزشکی است که مربوط به تشخیص، جلوگیری و درمان ناهنجاری در محل قرارگیری دندان‌ها می‌باشد. در گذشته در صورت بروز مشکل برای دندان، تنها گزینه این بوده که دندان را تا زمان افتادن در اثر پوسیدگی، بیماری لثه یا سانحه به حال خود رها می‌کردند. خوشبختانه امروزه افراد می‌توانند در سراسر طول عمر خود دارای دندان‌هایی سالم باشند. درمان ارتودنسی نقش مهمی در سلامت دندان‌ها بازی می‌کند. دندان‌های کج و قرارگیری نامنظم فک‌ها روی هم علت اصلی پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌باشد. بنابراین درمان ارتودنسی نه تنها در سلامت دندان‌ها و لثه‌ها تأثیر دارد، بلکه در زیبایی دندان‌ها نیز مؤثر است، چرا که این روش درمانی می‌تواند مشکلات دهانی را برطرف کرده و لبخندی زیبا برای فرد به ارمغان بیاورد. در ادامه تعدادی از سؤالات رایج در مورد ارتودنسی پاسخ داده خواهند شد.

زمانی که دندان‌ها بوسیله ارتودنسی صاف و مستقیم شده باشند، احتمال اینکه غذا لای دندان‌ها گیر کند کمتر است. در این صورت استفاده از مسواک و نخ دندان بسیار راحت‌تر بوده و سلامت بلندمدت دندان و لثه تضمین می‌شود. همچنین اعتماد به نفس شخص نیز افزایش پیدا می‌کند. ولی درمان ارتودنسی حتما باید بوسیله متخصص ارتودنسی انجام شود. متخصصین ارتودنسی در مرکز مراقبت‌های ارتودنسی به درمان ناهنجاری مربوط به هم‌ترازی دندان‌ها و فک‌ها می‌پردازند. دندان‌پزشک عمومی پس از ۲ تا ۳ سال تحصیل تکمیلی می‌تواند مدرک تخصص در ارتودنسی را کسب کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید.

سؤالات رایج ارتودنسی


سؤالات رایجی که ممکن است قبل از شروع، حین درمان و یا حتی از پس پایان انجام ارتودنسی برای بسیاری از افراد پیش آید در این قسمت پاسخ داده شده‌اند . در صورت عدم دریافت پاسخ سؤال خود می‌توانید با کلیک در این قسمت ، سؤال خود را با پزشک در میان گذاشته و منتظر پاسخ بمانید.

مشکلات ارتودنسی شامل چه مواردی می‌باشد؟

سه مورد از رایج‌ترین مشکلات ارتودنسی عبارتند از : مال اکلوژن (جفت شدن غیرطبیعی دندان‌ها و فک‌ها) کلاس ۱، کلاس ۲ و کلاس ۳٫

  • مال اکلوژن کلاس ۱ : در این نوع مال اکلوژن، فک‌ها به شکل صحیح روی هم قرار دارند و اُوربایت یا آندربایت بیش از حد وجود ندارد؛ ولی مشکلاتی مانند فاصله دندان، نامرتبی دندان، کراس بایت، اُپن بایت و بیرون‌زدگی بیش از حد دندان‌های بالا و پایین وجود دارند.
  • مشکلات کلاس ۲ : شامل اُورجت و یا اُوربایت می‌باشد (در حالتی که فک بالا در قسمت جلو و بالای فک پایین بیرون زده است.)
  • مال اکلوژن کلاس ۳ : در این کلاس بیمار دچار آندربایت بوده و یا فک پایین جلوتر از فک بالا قرار می‌گیرد.

چند نوع بریس اصلی ارتودنسی وجود دارد؟

چهار نوع اصلی بریس ارتودنسی وجود دارد. بیشتر بیماران از بریس فلزی، بریس سرامیکی، بریس طلایی و بریس لینگوال (در پشت دندان‌ها) استفاده می‌کنند. در مورد این که کدام نوع بریس برای مشکل دندان‌های شما مناسب می‌باشد با دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی مشورت نمایید.

چگونه می‌توانم تشخیص دهم که به بریس نیاز دارم؟

اگر دارای دندان‌های نامرتب، فاصله بین دندان‌ها یا بیرون‌زدگی دندان هستید یا دندان‌های شما ردیف نیستند بایستی از بریس استفاده کنید. همچنین امکان دارد مشکلاتی مانند دشواری در جویدن، مکیدن انگشت، بوی نامطبوع دهان، فشار دادن زبان به دندان‌ها و مشکلات مربوط به TMJ (مفصل گیجگاهی فک تحتانی) وجود داشته باشند. در صورت وجود هر یک از این مشکلات باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. بیشتر متخصصین ارتودنسی برای معاینه هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند بنابراین معاینه دندان‌های خود را به تعویق نیندازید.

معاینه ارتودنسی در چه سنی باید انجام شود؟

بیشتر متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که کودک باید در سن ۷ سالگی برای ارتودنسی معاینه شود. در صورت وجود مشکل دندانی حتماً بایستی برای معاینه به دندان‌پزشک مراجعه بکنید. معاینه زودهنگام لزوماً به معنی درمان فوری نمی‌باشد. در صورت نیاز به درمان فوری، امکان دارد در آینده نیازی به کشیدن دندان نباشد و همچنین زمان درمان کاهش یافته و در بلندمدت در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

درمان ارتودنسی چقدر زمان می‌برد؟

زمان درمان به شدت مشکلات ارتودنسی، سن بیمار، میزان رشد و عواملی مانند افتادن دندان، بیماری لثه، وجود پوسیدگی و حفره‌های دندانی و وضعیت کلی سلامتی دهان و دندان بستگی دارد. به طور کلی بیشتر مشکلات ارتودنسی در زمان ۱۴ تا ۲۴ ماه قابل رفع هستند. برخی از روش‌های ارتودنسی مانند ارتودنسی سریع استخوانی Wilckondontics (AOO) زمان درمان را به مقدار زیادی (تا بیش از ۷۰ درصد) کاهش می‌دهند. این روش نیازمند جراحی است و ممکن است برای درمان برخی از موارد مناسب نباشد. روش دیگر استفاده از الاینرهای شفاف است که معمولاً زمان درمان آن با زمان روش‌های متداول یکسان می‌باشد.

آیا استفاده از بریس دردناک می‌باشد؟

بیماران پس از تنظیم بریس مقداری درد احساس می‌کنند. این حالت معمولاً چند روز بیشتر طول نمی‌کشد. برای تسکین درد عموماً از آسپیرین استفاده می‌شود.

آیا بریس به دندان‌ها آسیب وارد می‌کند؟

خیر. البته چنانچه بیمار بریس را تمیز نگه ندارد احتمال ایجاد لکه‌های سفید روی دندان یا پوسیدگی وجود دارد. این موارد می‌توانند بر روی مینای دندان ظاهری ناخوشایند ایجاد کنند. ترمیم این آسیب‌ها نیازمند صرف هزینه بیشتر می‌باشد. برای جلوگیری از ایجاد این موارد، بایستی دندان‌ها و بریس را بسیار تمیز نگه دارید.

از خوردن چه غذاهایی باید خودداری کرد؟

بیمار بایستی از خوردن مواد غذایی شیرین و نوشابه‌های گازدار اجتناب کند. همچنین از جویدن قطعات یخ یا غذاهایی که سفت و چسبناک هستند نیز باید خودداری کرد.

در صورت عدم درمان دندان‌های کج چه مشکلی پیش می‌آید؟

در صورتی که بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و به طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید، امکان دارد هیچ مشکلی پیش نیاید. البته دندان‌های صاف و مرتب و قرارگیری صحیح فک‌ها روی یکدیگر باعث می‌شود تا تمیز کردن دندان‌ها راحت‌تر انجام شود. قرارگیری صحیح فک‌ها عمل جویدن را نیز راحت‌تر کرده و از ایجاد مشکلات مفصل فک در آینده جلوگیری می‌کند.

فاصله بین دندان‌ها نزدیک خط  لثه چه نام دارد؟

فاصله‌های کوچک نزدیک خط لثه مثلث‌های سیاه نام دارند. امکان دارد این فاصله‌ها پیش از استفاده از بریس وجود داشته باشند و یا پس از صاف شدن دندان‌ها ایجاد می‌شوند. مثلث‌های سیاه به علت شکل ساختاری دندان‌ها ایجاد می‌شوند. دندان‌هایی که حالت مثلثی شکل دارند، در قسمت پایین پهن‌تر و در قسمت فوقانی باریک‌تر هستند. امکان دارد در این قسمت فوقانی به اندازه کافی بافت لثه در قسمت خالی وجود نداشته باشد. بنابراین فاصله یا مثلث سیاه به وجود می‌آید. دندان‌پزشک در بیشتر مواقع می‌تواند این فاصله را از بین ببرد.

آیا امکان ارتودنسی دندان با وجود ایمپلنت وجود دارد؟

لنگر موقتی ارتودنسی یا TADS، میکروایمپلنت‌ها یا پیچ‌هایی هستند که بدون ایجاد درد در استخوان اطراف دندان وارد می‌شوند. از یک یا چند TADS برای ایجاد لنگر در استخوان برای اتصال الاستیک (کش‌های ارتودنسی) استفاده می‌شود. چنانچه کش ارتودنسی به یک دندان در پایین و یک دندان در بالا متصل شود، هر دو دندان حرکت خواهند کرد. لنگر موقتی حرکت نخواهد کرد، فقط دندان‌هایی که به آن‌ها نیرو اِعمال می‌شود حرکت می‌کنند. از زمانی که این ابزار در ارتودنسی به کار رفتند، تغییرات زیادی در نحوه درمان ایجاد شده‌اند. مشکلات ارتودنسی که زمانی نیاز به جراحی داشتند، اکنون بدون جراحی با این ابزار قابل رفع هستند.

راهنمای علائم

  • A : TAD در فک فوقانی
  • B : TAD بین دندان‌های بالا در تصاویر اشعه ایکس
  • C : TAD استفاده شده در فک فوقانی جهت عقب بردن دندان‌های جلویی
  • D : TAD استفاده شده برای حرکت دادن دندان‌های پایینی به سمت جلو

در صورت افتادن یا کشیدن یک یا چند دندان دائمی چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

امکان دارد یک یا چند دندان خود را کشیده باشید یا اینکه تمامی دندان‌ها در دوران کودکی در نیامده باشند. متخصص ارتودنسی و دندان‌پزشک به کمک یکدیگر این مشکل را رفع خواهند کرد. در ابتدا متخصص ارتودنسی دندان‌های شما را به بهترین موقعیت ممکن منتقل می‌کند تا بتواند دندان‌های کشیده شده را جایگزین کند. در صورت امکان از ایمپلنت برای رفع این مشکل استفاده خواهد شد. همچنین ممکن است متخصص ارتودنسی استفاده از بریج ثابت یا متحرک را توصیه کند. در صورتیکه جوان هستید و همچنان در رشد هستید، امکان دارد متخصص ارتودنسی برای شما استفاده از ریتینر و دندان مصنوعی را تجویز کند.

چه مواقعی از ریتینر استفاده می‌شود؟

زمانی که درمان ارتودنسی به پایان برسد، پزشک استفاده از ریتینر را توصیه می‌کند. صاف شدن دندان‌ها پس از درمان به این معنی نیست که آن‌ها برای همیشه صاف باقی می‌مانند. عواملی مانند عضلات، نوشیدن، تنفس، حرکات زبان و نیروهای دیگر بر دندان اثر می‌گذارند. بنابراین پس از پایان درمان ارتودنسی، باید از ریتینر استفاده کرد. پس از پایان درمان ارتودنسی دندان‌ها همچنان تا حدودی سُست هستند. استخوان اطراف دندان‌ها بایستی محکم شود که این روند چندین ماه یا سال زمان می‌برد. در صورت استفاده از ریتینر به شکل صحیح، احتمال بازگشت دندان‌ها به وضعیت نامرتب قبلی کاهش پیدا می‌کند. معمولاً بیماران پس از ۵ یا ۱۰ سال برای رفع کجی دوباره دندان‌ها به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند. خوشبختانه بسیاری از این موارد را می‌توان با الاینر شفاف ‌ترمیم کرد.

آیا دندان‌های عقل باعث جابه‌جا شدن دندان‌ها می‌شوند؟

دندان‌های عقل تنها یکی از دلایلی هستند که باعث می‌شوند دندان‌ها به طور مداوم در طول زندگی جابه‌جا شوند. دندان‌های عقل مانند مانعی غیرفعال در قسمت عقب دهان هستند. اگر دندان‌های آسیای عقبی در جلوی دندان عقل به سمت عقب حرکت کنند، دندان عقل مانند سدی در مقابل آن عمل می‌کند. با پایان رشد نهایی فک پایینی، تمامی دندان‌ها آهسته به سمت جلو حرکت می‌کنند. اصطلاح تخصصی این حالت mesial drift  نام دارد. امکان دارد دندان‌های عقل به سمت دندان آسیای عقبی رشد کرده و باعث تحلیل دندان شوند ولی شواهد علمی مبتنی بر هل دادن و فشار آوردن به دندان‌ها وجود ندارد. عواملی دیگر نیز در تغییر موقعیت دائمی دندان‌ها مؤثر هستند. استفاده از ریتینر طبق دستور دندان‌پزشک تنها راه جلوگیری از ایجاد تغییر در دندان‌های جلو می‌باشد.

آیا می‌توان از بریس تنها برای دندان‌های پایین استفاده کرد؟

بله. البته زمانی که قوس دندانی حرکت داده شود، این حرکت بر وضعیت قرارگیری دندان‌های سمت مخالف نیز اثر می‌گذارد. اگر پزشک استفاده از بریس را تنها برای یک قوس دندانی تجویز کند، او از اسیکس شفاف یا ریتینر برای قوس دیگر استفاده خواهد کرد. هدف این کار تثبیت قوس دندانی غیرمتحرک در زمان حرکت دندان‌های پایین می‌باشد.

آیا باید از ونیر قبل یا بعد از درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

از ونیر باید پس از درمان ارتودنسی استفاده کرد. اگر پزشک استفاده از ونیر را توصیه کند، این وسیله بایستی پس از قرارگیری دندان‌ها در بهترین موقعیت استفاده شود. ترمیم وضعیت قرارگیری فک‌ها باید پیش از هرگونه عمل دندان‌پزشکی زیبایی انجام شود. درست مانند ساختن خانه‌ای جدید که ابتدا  مستلزم ساخت زیرسازی خانه به بهترین شکل ممکن می‌باشد، پزشکان نیز زمان استفاده از ونیر، تاج، روکش و دیگر انواع دندان‌پزشکی زیبایی موارد لازم را در نظر می‌گیرند.

به این پست امتیاز دهید.
پرسش و پاسخ‌های متداول در مورد ارتودنسی و چگونگی درمان
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *