مرتب كردن دندانها بدون ارتودنسي :زیبا سازی و جابجایی دندان بدون سیم

بدون ارتودنسی

اکثر افراد در سنین نوجوانی تحت درمان برای دندان‌های نامرتب قرار می‌گیرند. از آنجاییکه در این سن معمولا اکثر دندان‌های دائمی رشد یافته اند و گذاشتن ارتودنسی نیز مساله خاصی به شمار نمی رود، زمان ایده‌آلی است. در رابطه با افرادی مشکل مرتب بودن دندان دارند و نمی خواهند از ارتودنسی استفاده کنند چطور؟ آیا ممکن است بدون استفاده از ارتودنسی، دندان‌ها را مرتب نمود؟ جوابی مختصربه این سوال بله است، کاملا ممکن است.

پیشرفت دانش مواد و فناوری برنامه ریزی درمانی، امکان صاف کردن دندان‌ها بدون نیاز به ارتودنسی را فراهم نموده، با اینحال کسب دانش راجع به روش دقیقی که به کار گرفته خواهد شد و انتخاب آگاهانه – البته با کمک متخصص ارتودنسی – ضروری است. اوقاتی است که سریعترین روش بهترین روش نیست و شاید ارتودنسی ثابت تنها روش ممکن باشد. در این مورد به متخصص ارتودنسی خود اعتماد کرده و به احتمال زیاد به بهترین روش ممکن در شرایط حاضر دست پیدا خواهید نمود.

متخصصین ما در مرکز مراقبتهای ارتودنسی پس از انجام عکسبرداری از فک و دندان،موقعیت دندان‌ها را در دهان بررسی کرده و مناسب ترین روش‌های ارتودنسی و بدون ارتودنسی را بر اساس نیاز بیمار بکار می‌برند.

پل ارتباطی:
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید.

ردیف شدن دندان‌ها بدون ارتودنسی


الاینر دندانها

الاینرهای شفاف دندانها، آخرین نمونه ارتودنسی هایی است که امروزه به بیماران ارائه می‌شود. فناوری بکارگرفته شده برای به واقعیت مبدل کردن این ارتودنسی بسیار شگت انگیز است. پزشک لازم است تنها از دندانها قالب و چند عکس بخصوص بگیرد و آنها را به رکت سازنده الاینر بفرستد.

سپس شرکت تحلیلی کامپیوتری بر داده‌ها انجام داده و مجموعه ای از الاینرهای شفاف را که باید به ترتیب استفاده نمود، را می‌سازد. شرکت میزان جابجایی دندانها را با استفاده از هر الاینر پیش بینی نموده و بعدی را براساس پیش بینی‌ها خواهد ساخت.

مزایای الاینرهای شفاف دندان

فناوری به کار گرفته شده بسیار دقیق است و مدل ایجاد شده در این روند، زمان تقریبی  پایان دوره درمان را حتی پیش از آغاز تعیین خواهد نمود. این مساله می‌تواند انگیزه بسیار بالایی برای بیمار محسوب شود.

علیرغم عملکرد مشابه این الاینرها با ارتودنسی‌های قدیمی، اما ظاهرشان به هیچ وجه مشابه نیست. در واقع گاهی تقریبا فهم اینکه فردی از آن استفاده می‌کند غیرممکن است. البته اینها همه نکات مثبت آن است. چند نکته منفی هم در رابطه با آن وجود دارد که باید متذکر شویم.

معایب الاینرهای شفاف دندان

از معایب الاینرهای شفاف دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اول، اینکه تمامی نامرتبی‌های دندان‌ها را نمی توان با استفاده از این الاینر درمان نمود. در حالیکه هر روزه موارد پیچیده تری در حال درمان با استفاده از این الاینرها هستند، با این وجود هنوز مواردی وجود دارد که باید بدان دست یافت.
  • نکته دوم اینست که هزینه این الاینرها تا دو برابر هزینه ارتودنسی‌های فلزی خواهد بود. همین مساله می‌تواند مانعی برای استفاده از آن و صرفه جویی در هزینه باشد.
  • سومین و مهم ترین نقص آن اینست که متخصص ارتودنسی، کنترل زیادی بر روند پیشرفت درمان نخواهد داشت. این الاینرها به صورت اختصاصی و توسط پیش بینی‌های نرم افزاری ساخته می‌شود که پزشک بدان دسترسی ندارد. از آنجایی که این الاینرها به شکل متحرک هستند، پزشک نمی داند که آیا بیمار در حال استفاده مداوم از آنها هست یا خیر و اینکه تاثیر آن چگونه خواهد بود.

مشکلی ندارد اگر بیمار زمانی که در شرکت بود الاینر را در بیاورد، ولی باید دانست که هر چه زمان کمتری از آن استفاده نماید، مقدار جابجایی دندان‌ها به اندازه کافی نبوده و این الاینرها را بی استفاده جلوه خواهند داد.

 

شایان ذکر است که حتی اگر از این الاینرها برای زمان کافی و به شیوه ای درست استفاده شود، در انتها ممکن است فاصله اندکی میان دندانها باقی بماند که ممکن است نیازمند استفاده از ارتودنسی‌های ثابت برای اصلاح باشد. اگر چنین باشد، تنها برای مدت زمان اندکی از آنها استفاده می‌شود. کل دوره درمان می‌تواند بین ۹ تا ۱۸ ماه متغیر باشد.

ارتودنسی های لینگوال

ارتودنسی‌های لینگوال به صورت تخصصی شامل گذاشتن ارتودنسی می‌شود، ولی مشهود نیست! این روش کاملا حساس بوده و شامل کارگذاری ارتودنسی در سطح درونی (سطح زبانی یا لینگوال) دندان هاست. همچنین از این روش تنها در برخی انواع خاص نامرتبی که پیش از شروع درمان باید توسط متخصص ارتودنسی بررسی شود، قابل کاربرد است.

پیچیدگی روند درمانی به معنای افزایش هزینه درمان و افزایش زمان برای تکمیل این روند خواهد بود. استفاده از ارتودنسی در نیمه درونی دندان‌ها برای برخی بیماران به هنگام صحبت و غذا خوردن مشکلات فراوانی ایجاد می‌نماید، در حالیکه برخی دیگر به سادگی و سرعت به آنها عادت می‌کنند. در کل اکثر بیماران نهایتا به آنها مثل هر چیز دیگری عادت می‌کنند و اگر دیده شده ارتودنسی برای شما به نوعی نگرانی محسوب می‌شود، این ارتودنسی گزینه بسیار مناسبی است.

حفظ صافی دندان‌ها

استفاده از ریتینر به منظور صاف نمودن دندان ها، گزینه ای برای اصلاح مشکلات فرمت دندان ها، که شکل قرارگیری دندانهایتان بر روی یکدیگر است، می‌باشد. اوربایت حالت همپوشانی عمودی دندان‌های بالایی بر روی دندان‌های پایینی است، در حالیکه آندربایت حالتی است که دندانهای پایین جلوتر از دندان‌های بالا قرار می‌گیرند. گاهی اوقات از ریتینرها در کودکان حال پیش از استفاده از ارتودنسی یا پس از برداشتن ارتودنسی استفاده می‌شود و ممکن است از انها از چند ماه تا چند سال استفاده شود.

ابزاری به منظور صاف کردن دندان‌ها بدون استفاده از ارتودنسی

انواع مختلفی از تجهیزات ارتودنسی است که می‌توان به صورت کوتاه مدت برای اصلاح مشکلات بخصوصی از نامرتبی یا همپوشانی داده‌ها مورد استفاده قرار داد. میله‌های فلزی کوچکی را می‌توان میان یا پشت دندان‌ها قرار داد تا فضای میان دندان‌ها یا عرض قوس دندانی حفظ شوند. از دیگر انواع تجهیزات می‌توان در کودکان و به شکلی کوتاه مدت استفاده نمود تا فک مرتب شود و این مثالی از چگونگی صاف نمودن دندان‌ها پیش از به وجود آمدن نیاز به ارتودنسی است.

در بسیاری از موارد، از تجهیزات برای درمان مشکلات اساسی غیر از دندانهای نامرتب، مانند رشد کم فک استفاده می‌شود. مشکل رشد ناکافی فک در کودکان می‌تواند عوامل مختلفی من جمله مکیدن شصت، تنفس از طریق دهان و حساسیت داشته باشد. ممکن است متخصص ارتودنسی‌تان توصیه به درمان این مشکلات به منظور پیشگیری از مشکلات بیشتر در زمان بزرگسالی کودکتان نماید.

درمان زیبایی صاف نمودن دندان ها: ارتودنسی فوری

لمینیت، روکش و چسب‌ها از انواع راه حل‌های تقریبا دائمی برای دندان‌های ناراست است که این روشهای درمانی زیبایی برخلاف ارتودنسی به تنظیمات مداوم یا جلسات ویزیت بعدی نیازی ندارند. همچنین باید گفت که لمینیت و روکش قابل جدا شدن نیستند. نباید هر شب آنها را برای تمیز کردن جدا کنید. از طرفی لمینیت ( dental crowns )، روکش ( veneers ) و  چسبها به هنگام صحبت کردن و خندیدن قابل دید نیست. این درمان تا حد بسیار زیادی مشابه با دندان‌های طبیعی خودتان خواهد بود. پس از جایگذاری روکش یا لمینیت، به صورت یکپارچه با دندانهای اطراف درمی آیند.

می توان گفت هزینه روکش یا لمینیت در مقایسه با ارتودنسی پایین است. هزینه خود ارتودنسی از لمینیت و روکش پایین تر است ولی نیاز زیادی به نگهداری و مراجعه به پزشک دارد. این هزینه‌های اضاقی، هزینه کلی ارتودنسی دندان را بالا می‌برد. به عبارت دیگر شما تنها هزینه چند مرتبه ویزیت پزشک و یک مرتبه هزینه ساخت روکش یا لمینیت را خواهید پرداخت. این محصولات به مدت پنج یا ده سال در دهان شما باقی خواهد ماند و در مقایسه با ارتودنسی صرفه اقتصادی بیشتری دارد. باز هم باید بگوییم که برخی مشکلات دندانی نیاز به ارتودنسی دارند و نمی توانید از این مساله چشم پوشی نمایید. بنابراین اولویت خود را بر هزینه نگذارید.

روکش دندانی یک پوسته پورسلینی یا رزینی است که دندانپزشک بر روی دو دندان نامرتب می‌چسباند تا صاف تر به نظر برسند. می‌توانید این درمان را تنها با دو جلسه مشاوره انجام دهید.

  • متخصص دندانپزشک در جلسه اول، به ارزیابی دندانهای ناراست پرداخته و از آنها قالب می‌گیرد. سپس پزشک آنها را به کلینیک می‌فرستد تا روکش‌های دندانی متناسب با آنها ساخته شود.
  • دندانپزشک در جلسه دوم، روکش‌های سفارش داده شده را بر روی دندان‌ها نصب خواهد نمود. می‌توانید برای جلسات پیگیری نیز تشریف بیاورید، ولی ضروری نیست.

روکشهای دندانی در ترمیم چند مشکل به صورت یکباره مناسب هستند. اگر دچار تغییر رنگ یا آسیب دیدگی دندانی هستید، با استفاده از روکش به صورت همزمان می‌توانید این مشکلات را برطرف نمایید. این روکش‌ها برای مشابهت هرچه بیشتر به مینا تراشیده می‌شوند. اگر به دنبال سفیدی بیشتر دندان هایتان هستید، دکتر می‌تواند آنها را با روکش سفید درخشان بپوشاند که به صورت قابل توجهی لبخندتان را زیباتر خواهد ساخت.

لمینیت دندان به شکل کلاهکی که بر روی دندان یا ایجاد شیار درون مینا است. درست مانند روکش، لمینیت هم می‌تواند دندان را صاف تر نشان داده و فاصله میان دندان‌ها را ببندد. دندانپزشکان از فناوری high-end CAD CAM و بهترین محصولات به منظور طراحی لمینیت دندان بیمار استفاده می‌نمایند. می‌توانید به لیمینیتی دست پیدا کنید که درست حسی شبیه به دندان طبیعی خودتان دارد. همچنین لمینیت می‌تواند از دندان در مقابل رنگ پریدگی یا آسیب محافظت نماید. وقتی کلاهک نیز نصب شود، دندان طبیعی‌تان از خرابی نیز محافظ می‌شود.

شایان ذکر است که روش‌های درمانی زیبایی فوق الذکر، تنها به منظور ترمیم ظاهر دندان‌های نامرتب است. اگر نامرتبی دندان بر گاز زدن و قوه صحبت شما تاثیر گذاشته باشد، لازم است که این دندان‌ها به صورت فیزیک جابجا شوند. برای ارزیابی‌های بهتر، باید با متخصص ارتودنسی مشاوره نمایید. او بهترین برنامه درمانی را با بهترین هزینه به شما پیشنهاد خواهد نمود.

از چسبهای ترکیبی به عنوان چسب دندانپزشکی استفاده شده و آن را برای ترمیم نقوص و مسائل نامرتبی دندان استفاده می‌نمایند. از کامپوزیت برای پوشاندن تیرگیهای دندانی استفاده شده تا لبخندی بدون نقص به شما هدیه داده شود. درمانی سریع، موثر و غیرتهاجمی است که بسیار هم به صرفه است.

آیا صاف کردن دندان‌ها درد دارد؟


ممکن است بخاطر اینکه حس می‌کنید فرایند صاف کردن دندان‌ها دردناک است، در آغاز این روند اکراه داشته باشید. بکارگیری هر روشی به منظور صاف کردن دندان‌ها در ابتدا با کمی ناراحتی و درد همراه خواهد بود ولی این مساله با گذر زمان بهبود می‌یابد. اگر دردی شدید حس می‌کنید، متخصص ارتودنسی می‌تواندتغییرات اندکی در ابزار بکار گرفته شده اعمال نماید. صاف نمودن دندان‌ها بدون ارتودنسی یا متکی بر روشهای قدیمی اصلاح نقوص دندان ها. تیم دندانپزشکی شما در مرکز مراقبت‌های ارتودنسی، شرایط پیش و پس از هر گزینه درمانی صاف کردن دندان‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بهترین گزینه ای را که با نیازهای شما همخوانی دارد را پیدا کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *