مراقبت و رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان در حین درمان ارتودنسی

رعایت بهداشت دهان و دندان در زمانی که بیمار تحت درمان ارتودنسی است ، اهمیتی دو چندان دارد . براکت ها و هرگونه دستگاه ارتودنسی در دهان می تواند در صورت عدم رعایت بهداشت محل تجمع پلاک میکروبی شده ، باعث پوسیدگی دندانی و مشکلات لثه ای گردد . بنابراین توصیه می شود که در طول درمان ارتودنسی بعد از هر وعده غذایی مسواک زده شود . به یاد داشته باشید وضعیت دندانها و لثه بیانگر میزان همکاری بیمار در زمینه رعایت بهداشت دهان است .

اگر در حین درمان ارتودنسی بیمار بهداشت دهان مناسبی نداشته باشد ، امکان بروز لکه های سفید رنگ ، ایجاد پوسیدگی روی دندانها و یا تورم و التهاب لثه و حتی خونریزی از لثه وجود دارد که این امر تبعاتی نظیر ظاهر نازیبای دندانها پس از پایان درمان ارتودنسی و یا نیاز به جراحی لثه حین درمان ارتودنسی را به دنبال خواهد داشت. مسواک های بین دندانی ، نخ دندان هم بایستی در کنار مسواک زدن استفاده شوند . طریقه صحیح مسواک زدن و استفاده از موارد فوق بعد از قرار دادن ارتودنسی ثابت و متحرک به بیمار در مطب آموزش داده می شود .

وسایل لازم برای بهداشت ارتودنسی


-خمیردندان
-مسواک ارتودنسی
-دهانشویه orthokin
-مسواک بین دندانی
-نخ دندان سوپرفلاس
-واتر جت دندانی (واترپیک)
بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته‌اند باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه ویژه‌ای داشته باشند. در صورت بی توجهی به این مسئله، ذرات غذا در میان دندان‌ها، بریس ها و سیم‌های نگهدارنده خواهد ماند که این امر موجب بروز مشکلاتی از قبیل: پوسیدگی دندان، ایجاد پلاک دندان، ایجاد بیماری‌های لثه‌ای، ایجاد ظاهری ناخوشایند و… در چهره افراد خواهد شد. لذا به بیماران توصیه می‌شود تا در زمان درمان به بهداشت دهان و دندان توجه بسیار زیادی داشته باشند و پس از هر وعده غذا و میان وعده نسبت به پا کسازی دهان و دندان خود اقدام نمایند.
همان طور که واقف هستید هدف از درمان ارتودنسی رسیدن به دندان‌هایی سالم و زیبا می‌باشد؛ اما نکته‌ای که باید بدان توجه داشت این است که ارتودنسی نیز همانند سایر درمان‌ها ممکن است با عوارضی همراه باشد. عفونت لثه، پوسیدگی دندان‌ها، بوی بد تنفس و دهان، التهاب لثه و ماندگاری جای براکت ها بر سطح دندان از شایع‌ترین عوارضی می‌باشد که بیمار در صورت بی توجهی به بهداشت دهان و دندان با ان مواجه خواهد شد. لذا همواره به این نکته توجه داشته باشیم که رسیدن به نتایج مطلوب در درمان ارتودنسی، از تلاش و همکاری تیم ارتودنسی و بیمار حاصل می‌شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از اصلی‌ترین مواردی به شمار می‌رود که بیمار باید در حین درمان به آن توجه داشته باشد. اگرچه مسواک های برقی از نظر آماری برتری زیادی نسبت به مسواک های دستی ندارند ولی دیده شده است که بیمارانی که دارای مسواک برقی هستند بهداشت بهتری دارند . بنابراین می توان از مسواک های برقی هم استفاده کرد .

نکات رعایت بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی


اگر به دستگاه ارتودنسی که در دهان می‌‌باشد دقت شود یک اختلاف سطح باریک بین دستگاه فلزی یا براکت و دندان مشاهده می‌ شود. این فضا با اینکه کوچک به نظر می‌ رسد اما از لحاظ تجمع مواد غذایی و میکروبی و ایجاد پوسیدگی منطقه بسیار مستعدی می‌‌باشد و همچنین تمیز کردن این ناحیه بسیار سخت تر از مناطق دیگر می‌‌باشد.
متخصص ارتودنسی کاملاً در مورد چگونگی تمیز کردن دستگاههای ثابت ارتودنسی برای شما توضیح خواهد داد ولی اینجا به نکاتی اشاره می‌ نماییم. همیشه هنگام تمیز کردن دندانها از یک سمت آغاز کنید و تک تک دندانها را باید پاک نمایید. تا به سمت دیگر ختم شود. اگر این نظم رعایت شود پاک کردن تمامی دندانها انجام می‌شود. همواره به یاد داشته باشید که تمیز کردن دندانهای عقبی به درستی صورت گیرد.پس از تمیز کردن و یا در حین آن دندانهای خود را در آینه مشاهده نمایید که آیا تمامی قسمتها تمیز شده اند و آیا مواد غذایی در بین دستگاهها باقی مانده یا خیر.
تمیز کردن دندانهای دارای دستگاه ارتودنسی ثابت مشکل تر از تمیز کردن دندانهای بدون دستگاه می‌باشد. ولی با رعایت بهداشت مناسب می‌توان از ایجاد مشکلات دندانی مانند پوسیدگی و مشکلات لثه جلوگیری نمود.
اگر دستگاه متحرك ارتودنسی دارید در ساعاتی كه از آن استفاده نمی كنید حتماً آنرا در جعبه مخصوص خود که حاوی آب باشد قرار دهید. هیچ گاه دستگاه متحرك خود را داخل دستمال كاغذی قرار ندهید چون ممكن است آسیب ببیند.

مراقبت‌های ارتودنسی


همان طور که گفته شد در حین درمان ارتودنسی باید پیش از گذشته به بهداشت دهان و دندان اهمیت داد. مسواک زدن ونخ دندان کشیدن پس از هر وعده غذایی ومیان وعده‌ها، تأمین کننده سلامت دهان ودندان ها خواهد بود. در صورت بی توجهی به این مساله، میکروب‌های موجود در دهان بر سطح دندان‌ها و براکت های ارتودنسی رشد خواهند کرد و خطر ابتلا به التهاب‌های لثه‌ای، عفونت‌های دهانی و پوسیدگی‌های دندان را قوت خواهند بخشید.

درمان ارتودنسی عوارضی به همراه دارد که اگر توسط یک ارتودنتیست کارآزموده انجام بگیرد، شاهد به حداقل رسیدن مشکلات و عوارض پس از درمان خواهیم بود. علاوه بر نقش ارتودنتیست، رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار و مراقبت های پس از تکمیل درمان از اهمیت بسزایی برخوردار است. به دلیل وضعیت خاص دندان ها و فکین، در صورت رعایت نکردن مسائل بهداشتی و ایمنی پس از درمان ممکن است نتایج لازم برای بیمار حاصل نشود و این یعنی هدر رفتن زمان و هزینه‌ای که بیمار برای درمان پرداخته است.
یکی از مراقبت هایی که ارتودنتیست ها به صورت مادام العمر استفاده از آن را توصیه و تجویز می‌کنند، به کار بردن ریتینرها در دندان پس از اتمام درمان ارتودنسی است. این ریتینرها که در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارند، موجب جلوگیری از به هم ریختگی ردیف دندان‌ها می‌شود. البته استفاده از ریتینر در یک دوره یک تا سه ساله نیز تا حدود زیادی از بازگشت تأثیرات درمان جلوگیری می‌کند. صلاح دید ارتودنتیست در این موضوع بر همه ملاحظات ارجحیت دارد. مورد مهمی که درباره ریتینرها باید لحاظ شود، رعایت بهداشت آن‌ها است، چرا که اگر این کار انجام نشود با توجه به طولانی بودن مدت زمان قرارگیری ریتینر در دندان بیمار با پوسیدگی‌های دندانی وسیعی مواجه می‌شود. نوع ریتینر با توجه به تشخیص ارتودنتیست انتخاب می شود. این ابزارها به طور کلی در دو دسته ثابت و متحرک در بازار یافت می شوند.

قرص های آشکارساز

شما می توانید این قرص ها را از دندان پزشکتان بخواهید. با جویدن این قرص ها تمام پلاک های میکروبی روی سطح دندان هایتان رنگ می گیرند و می توانید به آسانی آنها را ببینید و با مسواک از روی سطح دندان هایتان پاک کنید.

مسواک های مخصوص

مسواک هایی در بازار وجود دارند که موهای بخش مرکزی سر آنها، کوتاه تر از موهای محیط قرار دارند بنابراین می توانید سر این مسواک ها را روی براکت ها (نگین ها) منطبق کنید و اطراف آنها را به راحتی تمیز کنید.

دهانشویه یادتان نرود

توصیه دیگر، استفاده از دهانشویه های حاوی فلوراید است. فلوراید موجود در این دهانشویه ها روی سطوح دندان ها می نشیند و از پوسیدگی دندان ها طی درمان ارتودنسی جلوگیری می کند.

مسواک های برقی

مسواک های برقی به خصوص به کودکان برای تمیزکردن براکت ها و سیم ها کمک و آنها را به رعایت بهداشت دهان تشویق می کنند.

مراقبت در برابر ضربه

در هنگام ورزشهایی كه احتمال ضربه وجود دارد از محافظ های مخصوص دهان باید استفاده شود.برای کودکان در حال ورزش، باید از محافظ مخصوص دهان استفاده کرد.
اگر دستگاه ارتودنسی شكست و یا از جای خود خارج شد سریعاً به ارتودنتیست مراجعه كنید . اگر قطعه ای از سیم دستگاه، از جای خود خارج شد و لب و دهان شما را آزار داد با فشار بسیار آرام دست، سیم را به جای خود باز گردانید. اگر این كار عملی نبود قطعه ای موم نرم بر روی این قسمت تیز قرار دهید كه تا زمان مراجعه، لب و دهان شما آسیب نبیند.

استفاده از فلورایدهای موضعی

بیماران می‌توانند به منظور تأمین سلامت و بهداشت هر چه بیشتر دهان و دندان، از دهان شویه ها و ژل‌های فلوراید سدیم استفاده نمایند. با این کار ریسک ابتلا به ناهنجاری‌های دندان و دهان به میزان قابل توجهی پایین می‌آید.
روش کار: سطح مسواک را به این ژل آغشته نمایید و آن را نزدیک به ۱ دقیقه بر سطح دندان بمالید و تا ۳۰ دقیقه پس‌ازآن، از خوردن و آشامیدن اجتناب نمایید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *