لکه‌های سفید دندان بعد ارتودنسی (رفع پلاک بعد از سیم کشی دندان)

استفاده از بریس یک راه عالی برای صاف کردن دندان‌های‌تان می‌باشد، اما لزوما بدون مشکل نیستند. یکی از آن‌ها این است که شما برای صاف شدن درست دندان‌ها، برای مدتی به متخصص ارتودنسی‌تان مراجعه می‌کنید. وقتی بریس‌ها برداشته می‌شوند، ممکن است دچار لکه‌های سفیدی روی دندان‌های خود شوید که می‌تواند ناخوشایند و مشکل ساز باشد. کاری که پزشکان می‌تواند انجام دهد، به عوامل متعددی از جمله اندازه لکه‌های سفید، علت آن‌ها، بدتر شدن مینای دندان یا تعداد کل لکه‌های سفید روی دندان، بستگی دارد.

اگر شما یا فرزندتان دندان‌های کجی داشته باشید، مراجعه به یک متخصص ارتودنسی مهم است. دندان‌های کج می‌توانند به دلایل بسیاری مشکل ساز باشند. به طور معمول، بین یک تا دو سال از بریس ارتودنسی استفاده خواهید کرد. میزان زمان استفاده از تجهیزات ارتودنسی، به آنچه شما نیاز دارید و مقدار کاری که باید انجام شود، بستگی دارد. متاسفانه صاف کردن دندان‌ها یک روند نسبتا طولانی و آهسته است. دلیل این امر این است که دندان‌ها باید به آرامی صاف شوند تا شل نشوند. به همین دلیل است که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بهبود قابل ملاحظه‌ای را مشاهده کنید و بدانید که در نهایت می‌توانید از وسایلی که برای مدت زمان زیادی از آن استفاده کرده‌اید، رهایی یابید. برای جلوگیری از لکه درا شدن دندان‌ها در حین استفاده از بریس، لازم است که بهداشت دهان و دندان مناسبی را دنبال کنید. پزشکان در مرکز مراقبت‌های ارتودنسی به شما آموزش کافی و مناسب را می‌دهند و اگر با لکه‌های سفید روی دندان مواجه شدید، می‌توانند به شما خدمات زیادی ارائه کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید.

لکه‌های سفید چیست؟


ممکن است متوجه لکه‌های سفید روشن روی دندان‌های بعضی از افراد پس از برداشتن بریس‌های شان شده باشید. این نواحی سفید اغلب دائمی هستند و از دید یک متخصص ارتودنسی بسیار ناامید کننده است که پس از انجام این همه کار برای رسیدن به جهت گیری درست دندان‌ها، چنین لکه‌هایی را مشاهده کند. بسیار مهم است که بیماران و والدین آن‌ها بدانند که این لکه‌ها چگونه شکل می‌گیرند و برای جلوگیری از آن‌ها چه کاری می‌توان انجام داد.این لکه‌های سفید به وسیله فرایندی به نام کلسیم زدایی بر روی دندان‌ها ایجاد می‌شوند که روی هر سطح دندانی شروع می‌شوند که پلاک مجاز به قرار گیری برای مدت زمان طولانی (اغلب فقط چند روز) باشد. ترکیب پلاک دندانی شامل تعداد زیادی باکتری به نام استرپتوکوک موتانس و لاکتوباسیلوس است. هنگامی که این باکتری‌ها بر روی دندان‌ها تکثیر و انباشته می‌شوند، به صورت یک لایه چسبنده سفید ظاهر می‌گردند (مانند باکتری در ظرف پتری در مدرسه!). اگر این باکتری‌ها برداشته نشوند، معمولا پلاک در نزدیکی خط لثه و اطراف بریس رشد می‌کنند. این باکتری‌ها به عنوان موجودات زنده، از قندها و کربوهیدرات‌هایی که در دهان شما وجود دارند، تغذیه می‌کنند. پس از تغذیه، این باکتری‌ها به مدت ۲۰ دقیقه اسیدی را به عنوان ماده زائد دفع می‌کنند. این دفع اسید است که مینای دندان را از بین می‌برد و موجب از دست رفتن مواد معدنی دندان‌های شما می‌شود.نقطه سفیدی که شکل می‌گیرد، اولین نشانه پوسیدگی دندان در اثر از دست رفتن مواد معدنی دندان‌ها می‌باشد. اغلب لایه بیرونی مینای دندان‌ها در نتیجه استفاده از فلوراید سخت می‌شود و کلسیم گیری از دندان‌ها زیر سطح دندان و در عمق مینای دندان رخ می‌دهد. به همین دلیل است که زمانی که آسیب رخ می‌دهد اغلب یک لکه دائمی روی دندان است. اگر این وضعیت بدون درمان رها شود، این لکه می‌تواند به یک پوسیدگی تبدیل شود و به ترمیم (یا پر کردن) توسط دندانپزشک نیاز دارد.

از بین بردن لکه‌های سفید روی دندان بعد از سیم کشی دندان 


میکروابریشن  

این روش با استفاده از ابریشن (سایش) خفیف، یک لایه مینا را از سطح دندان حذف می‌کند. این فرآیند می‌تواند لکه‌های سفید را حذف و ظاهر دندان‌ها را بهبود بخشد.

سیلانت  

در برخی موارد، متخصص ارتودنسی شما ممکن است قرار دادن سیلانت روی دندان‌ها را توصیه کند تا آن‌ها را در برابر لکه‌های سفید مقاوم‌تر نماید. انواع مختلفی از سیلانت‌ها موجود هستند و مطالعات متعدد ثابت کرده اند که این روش در جلوگیری / کاهش لکه‌های سفید دندانی موثر می‌باشند. اگر پس از برداشتن بریس‌ها، نقاط سفیدی روی دندان‌ها وجود دارد، نترسید! تکنیک‌هایی وجود دارد که متخصص ارتودنسی شما می‌تواند برای کاهش یا حذف آن‌ها به کار گیرد.

پوشاندن لکه‌های سفید با ونیر

اگر هیچ کدام از این راه حل‌ها لکه‌های باقی مانده توسط بریس را برطرف نکنند، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. متخصص ارتودنسی شما باید شما را با دندان های قوی و سالم‌تان تنها بگذارد. در این موارد، ونیرها یک روش غیر تهاجمی و نسبتا ارزان برای پنهان کردن لکه‌های سطحی هستند. ونیر یک پوشش پرسلینی نازک است که برای کشیده شدن روی دندان‌های شما، و پنهان کردن نقایص قابل مشاهده طراحی شده است

پیشگیری از ایجاد لکه‌های سفید روی دندان بعد از ارتودنسی 


بریس‌ها به خودی خود باعث ایجاد لکه‌های سفید و یا پلاک نمی‌شوند، اما یک مانع فیزیکی برای مسواک زدن هستند و ناحیه سطحی برای تجمع پلاک را افزایش می‌دهند. به همین دلیل است که از اولین مشاوره با متخصصین ارتودنسی، همگی اهمیت بهداشت عالی و روش صحیح مسواک زدن را تأیید می‌کنند. به نظر ساده می‌رسد، اما تنها با برداشتن این پلاک با مسواک زدن مناسب روزانه و دو بار در روز، می‌توان کاملا از ایجاد این لکه‌های سفید دائمی جلوگیری کرد. اما برای اکثر کودکان “برنامه ریزی” نشده که به عواقب میان مدت و درازمدت تجمع پلاک روی دندان فکر کنند. از آن جا که معمولا متخصص ارتودنسی تنها هر ۶ تا ۷ هفته یک بار بیمار را بررسی می‌کند، نظارت بر حذف پلاک از دهان کودک باید پس از تمیز شدن کامل دندان‌ها انجام شود، تنها چند روز طول می‌کشد تا پلاک ایجاد شود، و پس از چند هفته پلاک می‌تواند به طور دائم دندان‌ها را دچار لکه کند!

پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید

بریس‌ها و سیم‌های آن غذا را در خود گیر می‌اندازند و اجازه نمی‌دهند به طور طبیعی پس از هر وعده غذایی از دندان‌های شما بیرون آیند. هر چه غذا کمتری بر روی دندان‌های شما قرار داشته باشد، شانس ایجاد لکه‌های سفید و یا پوسیدگی کمتر است. بنابراین مسواک زدن پس از خوردن هر وعده غذایی ضروری است.

 از یک مسواک برقی استفاده کنید

در هنگام استفاده از بریس، یک مسواک معمولی همیشه کارگشا نیست. بنابراین هنگام شروع به درمان با بریس، از مسواک برقی استفاده کنید. همچنین، برس‌های ارتودنسی برای دسترسی به اطراف و زیر اتصالات و سیم‌ها، بسیار بهتر از سری‌های مربعی شکل معمول عمل می‌کنند.

نخ دندان بکشید و از واتر پیک استفاده کنید

اگرچه بریس‌ها نخ دندان کشیدن را سخت‌تر می‌کنند، اما همچنان مهم است که در حین درمان ارتودنسی نخ دندان بکشید. بیرون کشیدن مواد غذایی از میان دندان‌ها، برای برس‌های مسواک بسیار دشوار است . سعی کنید از نخ دندان‌هایی استفاده کنید که در اولین قرار ملاقات به شما ارائه شده است، و اگر فراموش کردید که چگونه نخ دندان بکشید ، ویدئوی “نخ دندان کشیدن با بریس” در یوتیوب را مشاهده کنید! دهان شویه را فراموش نکنید!

بلیچینگ

بلیچینگ یک روش سفید کردن دندان‌ها است که تحت نظارت پزشک انجام می‌شود. این روند به متعادل سازی رنگ مینای دندان شما کمک می‌کند. درمان به طور موثر تمام دندان را به گونه‌ای سفید می‌کند که با رنگ نقاط سفید مطابقت داشته باشد. بلیچینگ برای افرادی که در اثر استفاده بیش از حد از فلوراید دچار لکه‌های سفید روی دندان‌های خود شده اند، درمان مؤثری نیست. این درمان می‌تواند نقاط سفید را روشن‌تر کند، به طوری که لکه‌هایی با تن مختلف سفید ایجاد شود.

بعضی از پزشکان معتقدند که خمیر دندان‌های سفید کننده برای افرادی که از بریس استفاده می کنند، مناسب نیست، زیرا نمی‌تواند به براکت‌هایی که روی دندان‌های شما قرار می گیرند نفوذ کند. اساسا اگر از خمیر دندان سفید کننده استفاده کنید، تمام سطح دندان‌تان را به غیر از مربع کوچکی که براکت روی آن قرار می‌گیرد، سفید کرده‌اید.

  از شکر و شیرینی جات اجتناب کنید

رژیم‌های غذایی حاوی قند بالا به کلسیم زدایی دندان یا لكه‌های سفید روی مینای دندان شما منجر می‌شوند. بهتر است از نوشیدنی‌ها و مواد غذایی با قند زیاد مانند سودا، کوکی، بستنی و نوشیدنی‌های ورزشی اجتناب کنید تا از ایجاد لکه‌های سفید جلوگیری شود. اگر نمی‌توانید بدون پپسی روز خود را سپری کنید، از یک نی کمک بگیرید تا تماس مواد قندی با دندان‌های‌تان را محدود نمایید. مسواک زدن دندان‌ها بعد از مصرف نوشیدنی‌های شیرین بهترین کار است، اما اگر قادر به مسواک زدن نیستید، نوشیدن آب بعد از آن کمک خواهد کرد که کمی از قندهای موجود روی دندان‌ها پاک شوند.

از دهانشویه فلورید استفاده نمایید 

یک بار در روز استفاده از دهانشویه فلوراید، باعث می‌شود که مینای دندان‌تان به کلسیم زدایی یا لکه‌های سفید مقاو‌م‌تر باشد. بعضی از متخصصین ارتودنسی همچنین توصیه می‌کنند که از خمیر دندان فلوراید استفاده شود.

از یک روش ارتودنسی بهتر استفاده کنید

همچنین جایگزین‌هایی برای تجهیزات ارتودنسی فلزی که شما به استفاده از آن‌ها عادت کرده‌اید، وجود دارد. در واقع، بسیاری از افراد اینویزیلاین را به دلیل شفاف بودن آن برای صاف کردن دندان‌ها انتخاب می‌کنند. اینویزیلاین از قالب‌های پلاستیکی شفاف برای رفع کجی دندان‌ها به صورت دقیق و موثر استفاده می‌کند، و باعث می‌شود شما در لبخند زدن و چگونگی ظاهر خود، احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. هنگامی که تصمیم گرفتید این گزینه را انتخاب کنید، از این که دچار لکه‌های سفید آزار دهنده نمی‌شوید، راضی خواهید بود. قالب‌های شفاف دندان‌های‌تان را بدون اتصال کامل به آن‌ها صاف می‌کنند، بنابراین دندان‌های‌تان اساسا از این اثرات درازمدت نجات می‌یابند.مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی در مجاورت شما یک راه عالی برای افزایش اعتماد به نفس و اطمینان از احساس فوق العاده در مورد خودتان می‌باشد. افراد بسیاری به دنبال مراقبت‌های ارتودنسی می‌روند به این دلیل که از سال‌ها استفاده از بریس‌های فلزی هراس دارند. در عوض، یک بریس شفاف‌تر را انتخاب کنید که به همان اندازه خوب عمل می‌کند. ضروری است که با مطب پزشک‌تان صحبت کنید تا ببینید چه چیزی برای شما در دسترس است. قبل از انجام هر کاری، باید برای جلسه مشاوره جامع مراجعه نمایید. هنگامی که شروع به انجام این درمان می‌کنید، در مورد لبخند خود و چگونگی ظاهرتان احساس اعتماد به نفس خواهید داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
لکه‌های سفید دندان بعد ارتودنسی (رفع پلاک بعد از سیم کشی دندان)
۱ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *