قیمت ارتودنسی بر اساس میزان ناهنجاری دندان و نوع وسایل استفاده شده

ابزاری است که متخصص ارتودنسی برای کمک به اصلاح شرایطی مثل دندان‌های نامرتب یا ناهنجاری فک‌ها تجویز می‌کند. بریس‌ها دندان‌ها را بگونه‌ای حرکت می‌دهند که به همراه ریشه‌هایشان در راستای مناسب قرار بگیرند و مرتب شوند، طی این فرآیند فاصله بین دندان‌ها هم از بین می‌رود. بوسیله ارتودنسی عمل جویدن با کیفیت بهتری انجام شده، لبخند شخص زیباتر، و مراقبت‌های دهانی ساده‌تر می‌شوند.اگر می‌خواهید از هزینه درمان ارتودنسی آگاه شوید ، باید بدانید که فاکتورهای زیادی در هزینه نهایی تاثیرگذارند. معمولا، متخصص ارتودنسی هزینه درمان را طی سه مرحله دریافت می‌کند، اولی در ابتدای درمان، دو مرحله دیگر در ماه ۱۸ و ۲۴ از شروع درمان.

 

ارتودنسی یکی از مناسب ترین روش های زیبایی دندان در سراسر دنیا می باشد . بسته به نوع ناهنجاری های فک و دندان ،نوع بریس های ارتودنسی برای هر فرد متفاوت است. پزشکان ما در مرکز تخصصی ارتودنسی پس از بررسی وضعیت دندان های بیمار، بهترین نوع ارتودنسی را به بیمار توصیه می کنند. از آنجایی که مشکل پرداخت ارتودنسی برای بسیاری از بیماران یک موضوع نگران کننده می باشد ،پزشکان ما در این مرکز قبل از شروع درمان ،این مسئله را با بیمار درمیان گذاشته و بیمار را نسبت به میزان و نحوه پرداخت هزینه ارتودنسی مطلع می سازند.برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

عوامل تاثیر گذار در هزینه ارتودنسی


 نوع ارتودنسی 

نوع ارتودنسی دندان یکی از مهم ترین عوامل موثر در افزایش و یا کاهش هزینه و قیمت ارتودنسی می باشد:

براکت‌های فلزی

این نوع معمولا یک طراحی سنتی است که تصور فردی هم که برای ارتودنسی به متخصص مراجعه می‌کند همین مدل است، زیرا زمان زیادی است که از آن استفاده می‌شود.بریس فلزی شامل براکت‌های فلزی کوچکی است که روی سطح بیرونی دندان‌ها چسبیده‌ و توسط یک سیم به هم متصل می‌شوند. فشار ناشی از سیم در فواصل منظم بگونه‌ای تنظیم شده که دندان‌ها بتدریج مرتب شده و عمل جویدن اصلاح می‌شود. بریس‌های فلزی بعنوان یک گزینه درمانی ارتودنسی امتحان و آزمایش شده‌اند.این نوع معمولا برای کودکان و نوجوانان بکار می‌رود. آن‌ها دارای مدول‌های لاستیکی رنگی هستند که برای کودکان جذابیت دیداری دارد. گرچه بسته به هر مورد درمان ارتودنسی متفاوت است، اما بریس فلزی سنتی معمولا در مقایسه با دیگر درمان‌های ارتودنسی گزینه موثرتری است.

سرامیک شفاف 

ارتودنسی سرامیکی شفاف، هم مثل بریس‌های فلزی سنتی در قسمت جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرد. بدلیل وجود براکت‌های همرنگ دندان، این مدل کمتر جلب توجه می‌کند. بریس‌های سرامیکی شفاف یک مزیت دیگر هم دارند، سیم‌های همرنگ دندان باعث می‌شوند حتی بریس با دندان‌ها یکی شود.یک تصور غلط رایج وجود دارد که همه بریس‌های سفید از پلاستیک ساخته شده‌اند. اما آن‌ها معمولا از جنس سرامیک یا چینی، و گاهی مواد پلاستیکی هستند.فاکتور همرنگ بودن با دندان، باعث شده بزرگسالان بیشتر از آن استقبال کنند. این مدل برای کودکان و نوجوانان خجالتی که نسبت به استفاده از بریس‌های فلزی مقاومت نشان می‌دهند هم گزینه مناسبی است.گرچه این مدل به اندازه بریس‌های فلزی تاثیرگذار است، اما بریس‌های سرامیکی حساس و آسیب‌پذیرتر هستند و براحتی می‌شکنند. همچنین نسبت به بریس‌های فلزی گران‌ترند.

لینگوال 

گاهی اوقات بمنظور پنهان کردن بریس‌ها، از ارتودنسی لینگوال استفاده می‌شود که پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد. این “بریس‌های داخلی” درواقع پنهان هستند، زیرا وقتی لبخند می‌زنید دیده نمی‌شوند. متخصص ارتودنسی از دهان شما اسکن دیجیتال می‌گیرد یا دندان‌ها را قالب‌گیری می‌کند تا یک بریس لینگوال کاملا منطبق با پشت دندان‌های شما بسازد که هم راحت باشد هم دندان‌ها را به فرم دلخواه برساند.این مدل بدلیل مخفی بودن آن، اکثرا ازطرف بزرگسالان استقبال می‌شود. چون این بریس‌ها در تماس مستقیم با زبان هستند، در ابتدا متوجه تاثیر آن روی صحبت کردن و غذا خوردن خواهید شد.بریس‌های لینگوال نسبت به مدل فلزی سنتی و سرامیکی گران‌تر هستند، زیرا باید برای هر شخص بطور سفارشی در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شوند.

بریس‌های نامرئی

ارتودنسی نامرئی یا بریس شفاف، بدون‌رنگ است. آن‌ها مجموعه‌ای از “تری‌هایی” از جنس پلاستیک شفاف‌اند که متحرک هستند و برای هر فرد بصورت سفارشی ساخته می‌شوند. این قالب‌ها روی دندان‌ها جفت‌وجور می‌شوند تا آن‌ها را به فرم مناسب درآورند و مشکل فاصله بین دندان‌ها را برطرف کنند.اکثر افراد این مدل ارتودنسی را از نظر زیبایی ترجیح می‌دهند، از اینرو به آن‌ها بریس‌های کازمتیک هم می‌گویند. گاهی اوقات آن را بریس سفید هم می‌نامند.قالب‌های شفاف، یا بریس‌های نامرئی باید بطور منظم روی دندان‌ها قرار بگیرند تا آن‌ها را مرتب کنند. هر بار بمدت دو هفته و هرروز حداقل ۲۲ ساعت، درصورتیکه تاثیرگذار باشند.قالب‌ها را موقع غذاخوردن از دندان‌ها جدا کنید. درمان ارتودنسی با قالب‌های شفاف نتیجه‌بخش خواهد بود، اگر به این قوانین پایبند باشید.

تجربه پزشک 

معمولا درمان با کیفیت بالا هزینه بالایی هم خواهد داشت. این موضوع می‌تواند مربوط به مهارت‌های پزشک و تکنولوژی پیشرفته‌ای باشد که برای کمک به درمانتان بکار می‌گیرد. پزشکان مجرب اغلب قادر به رفع مشکلاتی هستند که دیگر پزشکان تجربه آن را ندارند. درمان ارتودنسی بوسیله دندانپزشکی که آموزش لازم در این زمینه را ندیده نه تنها  پیشرفت و نتایج رضایت‌بخشی در پی ندارد، بلکه حتی منجر به بروز مشکلاتی دیگر می‌شود که نیاز به درمان گسترده‌تری دارند.

تجهیزات ارتودنسی

از دیگر عوامل موثر در قیمت ارتودنسی ،نوع تجهیزات و وسایل بکار برده شده در طول درمان می باشد.بیمارانی که نیاز به ارتودنسی متحرک دارند هزینه درمانی کمتری متحمل می‌شوند. ولی مراجعینی که نیاز به بریس‌های ثابت برای هردو فک بالا و پایین دارند باید انتظار هزینه‌های بیشتری هم داشته باشند، مخصوصا اگر ارتودنسی نامرئی یا بریس هم رنگ دندان بخواهند.

 

عملکرد

وسایل ارتودنسی

حلقه‌هایی که دور دندان‌های عقبی را در بر می‌گیرند و دارای
یک قسمت فلزی برای عبور سیم منحنی‌شکل ارتودنسی از آن
می‌باشند. بندها که با سیمان مخصوص دندانپزشکی به دندان‌های
عقبی می‌چسبند، از جنس استیل ضدزنگ یا مواد شفافی‌اند که قابل
مشاهده نیستند.

بندهای ارتودنسی

براکت‌ها، مربع‌های کوچکی از جنس فلز یا سرامیک هستند که به
نگه داشتن سیم منحنی‌شکل ارتودنسی در محلی که باید کمک
می‌کنند. آن‌ها با مواد شیمیایی روی سطح دندان می‌چسبند و یا
به یک بند ارتودنسی متصل می‌شوند. براکت‌ها شکافی برای عبور
سیم منحنی‌شکل دارند و بعضی از آن‌ها دارای قلابی برای اتصال
کش‌های لاستیکی هستند.

 

براکت‌ها

سیم‌های منحنی‌شکل از جنس فلز هستند تا روی براکت‌ها، دور تا
دور دهان قرار بگیرند. با اعمال فشار توسط همین سیم‌های
منحنی‌شکل دندان‌ها بطور دلخواه مرتب می‌شوند. این سیم‌ها
احتمالا طی درمان تعویض می‌شوند و سیم‌های سنگین‌تری برای
حرکت بیشتر دندان‌ها جایگزین می‌شوند.

سیم منحنی‌شکل

کش‌های لاستیکی یا الاستیک به قلاب‌های روی براکت‌ها متصل
می‌شوند تا دندان‌های بالا و پایین را ارتباط دهند. نیروی کشش
حاصل از این کش‌های الاستیک باعث تداوم فشار و حرکت تدریجی
دندان‌های بالا و پایین به محل مناسبشان می‌شود. این کش‌ها
قابل تعویض هستند.

کش‌های لاستیکی

لیگاتورها کش‌های لاستیکی یا فلزی کوچکی هستند که سیم
منحنی‌شکل ارتودنسی را به براکت‌ها متصل می‌کنند. این کش‌ها
بی‌رنگ یا در رنگ‌های مختلف هستند. لیگاتورها بعد از اعمال
تنظیمات جایگزین می‌شوند.

لیگاتور

فنرهای مارپیچ وقتی که دندان‌ها بیش از حد به هم فشرده باشند
بین براکت‌های دو دندان قرار می‌گیرند. این فنرها برای اعمال
فشار و جدا کردن دندان‌ها حول سیم منحنی‌شکل قرار می‌گیرند.

 

فنرهای مارپیچ

پاورچین‌ها حلقه‌هایی الاستیک یا فلزی هستند که به شکل یک بند
یکپارچه بین دندان‌ها به هم متصل شده‌اند. پاورچین‌ها به کم
کردن فاصله بین دندان‌ها یا جلوگیری از ایجاد فاصله بین آن‌ها
کمک می‌کنند.

پاورچین

سن شروع درمان ارتودنسی

سن شروع درمان ارتودنسی و نوع ناهنجاری های فک و دندان در میزان افزایش و یا کاهش قیمت ارتودنسی بی‌تاثیر نیست.استفاده از بریس‌های دندانی بعنوان یک روش برای اصلاح فرم دندان‌ها یا پیشگیری از مشکلات خاص دندانی، بین کودکان و بزرگسالان مشترک است. این مشکلات شامل موارد زیر می‌شوند:

  • دندان‌های کج
  • دندان‌های نامرتب
  • دندان‌های شلوغ ( که طی خروج دندان‌های عقل و مشکلات جابجایی ناشی از آن‌ها رخ می‌دهد )
  • آندربایت و اوربایت
  • موقعیت نادرست فک‌ها
  • جابجایی دندان‌ها قبل از ایمپلنت، بریج زدن، روکش ، یا ونیر

با وجود اینکه موارد بالا دلایل اصلی تجویز بریس دندان توسط متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک هستند، استفاده از آن می‌تواند منجر به مشکلات دیگری مثل بیماری لثه، پوسیدگی دندان، گوش‌درد و سردرد شود.برای پیشگیری از بروز خیلی از این مشکلات، دندانپزشکان توصیه می‌کنند افراد در سنین پایین‌تر از بریس (یا دیگر روش‌های ارتودنسی) استفاده کنند.

با وجود اینکه سن معمول ارتودنسی ۵ سالگی است، بعضی روش‌های درمانی استفاده از بریس برای کودکان در سن ۲ سالگی است.استفاده از بریس در بزرگسالان ممکن است در هر سنی آغاز شود، اما تجربه نشان داده برای جلوگیری از بروز مشکلات دیگر هرچه زودتر اقدام کنند.در واقع، اگر به محض تشخیص نیاز به استفاده از بریس، اقدام شود، هزینه و مدت دوره درمانی کمتر خواهد بود.

منطقه جغرافیایی 

محل زندگی شما می‌تواند روی هزینه کلی درمان تاثیرگذار باشد. در اکثر مناطق شهری، هزینه‌ها اغلب بالاتر هستند. معمولا هزینه بالای زندگی در شهرها به معنی قیمت بالاتر درمان ارتودنسی است.

پوشش بیمه 

در بعضی موارد، اگر مرتب شدن دندان‌ها در سلامت شخص تاثیرگذار باشد، بیمه دندان هزینه درمان ارتودنسی را هم پوشش می‌دهد. به هر حال، اگر برای اصلاح ظاهر دندان‌ها از بریس استفاده کنید، بیمه احتمالا هزینه آن را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
قیمت ارتودنسی بر اساس میزان ناهنجاری دندان و نوع وسایل استفاده شده
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *