شیوه استفاده درست از مسواک و نخ دندان در حین درمان ارتودنسی

بسیاری از کودکان و نوجوانان (و برخی بزرگسالان) نمی دانند که چگونه در حضور براکت های ارتودنسی باید مسواک بزنند یا گمان می کنند که اساسا” نمی توان در صورت ارتودنسیثابت نخ دندان کشید. در حالیکه، کشیدن روزانه نخ دندان در مدت زمانی که روی دندانهایتان براکت های ارتودنسی قرار دارد به دلیل تجمع خرده های غذایی دور براکت ها از اهمیت ویژه ای  برخوردار است زیرا این امر می تواند ریسک بروز حفرات پوسیدگی و ناراحتی لثه ها را در صورت وجود کربوهیدرات داخل غذای مصرفی کاهش دهد.
هر شب بعد از مسواک زدن و قبل از خواب باید با کشیدن نخ دندان از تمیز بودن دندانهای خود در نواحیی که با مسواک تمیز نشده اند اطمینان حاصل کنید. آماده باشید که تا زمانی که روی دندانهای خود براکت ارتودنسی دارید می بایست سه برابر مدت زمان معمول برای  بهداشت دهانی خود وقت صَرف کنید.

استفاده صحیح از نخ دندان در حین درمان ارتودنسی


کسانی که به دلیل قرار گرفتن سیم ارتودنسی، امکان نخ کردن از بالا ندارند می توانند با مشورت دندان پزشک، از نخ دندان های ویژه استفاده کنند.
نخ دندان مخصوص ارتودنسی در حالت کلی مانند نخی است که نوک آن محکم و تیز است و نخ از این نوک سفت وارد فضای بین دندانها می شود و از سمت دیگر خارج می شود. این کار می بایست مرتب در زیر تمام دندانها انجام گیرد و فواصل بین دندانی را تمیز کند.

•    حداقل یکبار در روز نخ دندان بکشید.
•    نخ را از داخل هدایت کننده نخ دندان رد کنید.
•    نخ و هدایت کننده نخ دندان را ازبین سیم ودندانهارد کنید.
•    سپس هدایت کننده نخ دندان را بیرون بیاورید. بین هردو دندان، نخ را به سمت لثه برده هر دوسطح را نخ بکشید.
•    بعد از آن دهان را با آب بشوئید تا ذرات باقیمانده که توسط نخ کشیدن شل شده، تمیز شود.
•    حداقل سه بار در هفته از دهانشویه یا ژل فلورایداستفاده کنید .
حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده نمایید .ممکن است تصور کنید که با وجود سیم و براکتهای ارتودنسی نمی توان از نخ دندان استفاده کرد ولی این امر امکان پذیر است و می بایست انجام شود. وسایل و نخ دندانهای مخصوصی برای تمیز کردن نواحی بین سیم ها و لثه به کمک نخ دندان وجود دارد. فلاس تریدر (floss threader) و نخ دندان سوپر فلاس امکان استفاده از نخ دندان حین ارتودنسی را ایجاد می نمایند.کشیدن نخ دندان را متخصص ارتودنسی به شما آموزش می دهد .
برای بهداشت دندان و همچنین ارتودنسی ، کشیدن نخ دندان در مدتی که براکت دارید بسیار مهم است ، در ابتدای نصب این براکتها، کشیدن نخ دندان زمان بیشتری از شما می گیرد اما بعد از یاد گرفتن روش های آن، چندان سخت و زمان بر نمی باشد .

 فلاس تریدر


فلاس تریدر ( Floss Threader) وسیله ای است که با کمک آن می توان نخ دندان معمولی را از زیر سیم ارتودنسی رد کرد. کارایی آن از سوپرفلاس کمتر است ولی از لحاظ اقتصادی به صرفه تر   می باشد.

استفاده صحیح از مسواک حین درمان ارتودنسی


رعایت بهداشت طی درمان ارتودنسی بسیار مهم و حیاتی است. بدون رعایت بهداشت ممکن است پلاک میکروبی و غذا اطراف براکت‌ها و بین دندان‌ها و خط مرزی لثه تجمع کرده، باکتری‌ها با قند موجود در غذا تولید اسید کند که سطح مینای دندان را خورده و لکه‌های سفیدی را بطور دائم روی دندان‌ها ایجاد کند. این ترکیب همچنین منجر به بروز پوسیدگی و التهاب و تحریک لثه نیز خواهد شد.نکات مهم استفاده از مسواک حین ارتودنسی عبارتند از:

•    مسواک شما باید سرکوچک و مو های نرم داشته باشد.
•    اگر نمی توانید بعد از غذا مسواک بزنید ، به طور کامل با آب دهانتان را بشوئید.
•    بهتر است با خودتان همیشه یک مسواک سفری داشته باشید ، درنتیجه هر کجا که باشید می توانید بعد از هر غذا مسواک بزنید.
•     هر بار ، به طور کامل و دقیق ، به مدت حداقل ۵ دقیقه با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
حین مسواک زدن:
•    سطوح بیرونی ، داخلی و جونده دندان باید مسواک شود.
•    با حرکات آرام و چرخــــــشی مسواک کنید.
•    به طــــــور کامل روی سـیم و براکتها را مسواک کنید.
•     تا آنجا که ممکن است وارد نواحی بین سیم و براکتها شده و سطوح را کاملا ًتمیز کنید.
•    لثه ها و زبان را نیز به آرامی مسواک کنید.

حداقل ۳ مرتبه در شبانه روز مسواک بزنید. بهتر است بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید تا از تمیز شدن ذرات غذایی به دام افتاده در سیم ها و براکت های ارتودنسی مطمئن شوید. اگر در مواقع خاصی در روز قادر به مسواک زدن بعد از غذا نبودید دهان خود را بطور کامل با آب شستشو دهید و  از آدامس های بدون قند مورد تایید دندانپزشکان استفاده کنید. جویدن این آدامس ها می تواند باعث ترشح بیشتر بزاق ، کاهش شدت اسیدی بودن بزاق و تمیز شدن دندانها شود.
در هر مرتبه حداقل سه دقیقه مسواک بزنید. توصیه می شود که جلوی آینه ، با دقت و منظم و هر فک جداگانه مسواک زده شود. همانطور که در شکل مقابل دیده می شود ابتدا مسواک را عمود بر سیم و براکت ها گرفته و با حرکات رفت و برگشت و دایره وار محدود به دو دندان مجاور ، سیم و براکت را تمیز کنید. سپس با متمایل کردن سر مسواک به بالا و پایین با حرکات مشابه زیر و بالای سیم را تمیز کنید. این عمل را از یک سمت یک فک  تا سمت مقابل ادامه دهید. سطوح جونده و پشت دندانها را به روش ساده می توانید برس بزنید.برای تمیز کردن دندان سه سطح باید تمیز شود. در هنگام مراجعه به متخصص ارتودنسی آموزش بهداشت کامل به شما توضیح داده خواهد شد.
وقتی که بر روی دندان های خود براکت گذاشتید لازم و ضروری است که پس از هر وعده غذایی و میان وعده از مسواک استفاده شود .
با مسواک زدن می توانید دوره ی درمان ارتودنسی خود را بهتر بگذرانید .
روش های درست مسواک زدن از التهاب لثه و خون ریزی آن ، پریودنتیت و دکلسیفیکاسیون جلوگیری می کند .

انواع مسواک مورد استفاده حین درمان ارتودنسی


 مسواک برقی در ارتودنسی

 مسواک برقی در فردی که ارتودنسی ثابت دارد بهداشت دهان را بهتر می کند. طبق تحقیقات جدید مسواک برقی از مسواک دستی می تواند در برداشتن پلاک مؤثرتر باشد. مسواک زدن با آن سریع تر، راحت تر و مؤثرتر است. بخصوص در افراد جوان انگیزه مسواک زدن را افزایش می دهد. توصیه می شود از سرهای با الیاف نرم استفاده شود.

مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی (Inter dental Brush ) برای تمیز کردن دندانها زیر سیم ، بین دندان ها و فضاهای کوچک که مسواک دسترسی ندارد توصیه می شود.
سرهای درشت تر برای دندانهای بالا و فضاهای بزرگتر و سرهای ریز برای فضاهای کوچک مناسب است.

خمیر دندان ارتودنسی


از خمیردندان های محتوی فلوراید استفاده نمایید. خیلی مهم نیست که کدام خمیر دندان را استفاده می کنید فقط اطمینان حاصل کنید که استاندارد های لازم را داشته باشد. استفاده طولانی مدت از خمیر دندان های سفید کننده یا خمیر دندانهای ضدجرم برای سفید کردن دندانها حین ارتودنسی توصیه نمی شود و می تواند به سلامت دندان و لثه های شما آسیب زده باعث بروز حساسیت دندانی و تحلیل لثه گردد. امروزه خمیر دندان های مخصوص ارتودنسی نیز در بازار ارائه می شوند هر چند که استفاده از آنها لازم به نظر نمی رسد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *