سن ارتودنسی (مناسب ترین زمان برای انجام ارتودنسی و سیم کشی دندان)

متخصصین ارتودنسی امروزه می‌توانند مشکلات دهانی بیمار را در هر سنی که باشد، به خوبی رفع کنند. اما این بدان معنا نیست که در درمان ارتودنسی سن بیمار مهم نیست. در حقیقت این امر می‌تواند نقش کلیدی در تعیین طول دوره درمان و هزینه‌های مورد نیاز برای تکمیل دوره درمان ارتودنسی داشته باشد. پس از ارزیابی اولیه، متخصص ارتودنسی بهترین سن شروع درمان را توصیه خواهد کرد، تا بهترین نتایج را با کمترین میزان هزینه از نظر مالی و زمان، فراهم آورد.

حتی اگر در اکثر موارد قاعده “هرچه زودتر، بهتر” صادق باشد، این قاعده برای همه بیماران صحیح نیست. بهترین سن برای شروع استفاده از بریس‌های ارتودنسی، از یک بیمار تا بیمار دیگر متفاوت است، اما بسیار مهم است که هرچه سریعتر، یک ارزیابی اولیه برای ارتودنسی انجام شود تا مشکلات احتمالی بلافاصله مورد توجه قرار گیرند.

متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که همه کودکان در سن ۷ سالگی توسط متخصص ارتودنسی بررسی شوند تا بتوان هرگونه مشکل بالقوه‌‍ای را در آنها تشخیص داد. دندان‌های کودک ممکن است به چشم پدر و مادر سالم به نظر برسند، اما هنوز هم ممکن است مشکلی وجود داشته باشد که تنها یک ارتودنتیست می‌تواند آن را تشخیص دهد.

در ۷ سالگی، برخی از دندان‌های دائمی رشد کرده‌اند، به طوری که اکثر کودکان دارای ترکیبی از دندان‌های دائمی و شیری هستند. در این مرحله از رشد دندانی، یک متخصص ارتودنسی می‌تواند مشکلات بالقوه مرتبط با رشد فک و دندان‌های دائمی را مشخص کند.

اگرچه تنها چند مورد از مشکلات ارتودنسی هست که در سن ۷ سالگی باید اصلاح شود، اما این زمان به عنوان زمان ایده آلی برای ارزیابی وضعیت بیماری کودک و تعیین اینکه آیا درمان ارتودنسی مورد نیاز است یا خیر، درنظر گرفته می‌شود. در صورت وجود مشكلات دندانی یا احتمال بروز بالقوه آنها در آینده، یك آزمایش ارتودنسی زودهنگام، این اجازه را می‌دهد تا متخصص ارتودنسی توصیه و راهنمایی‌های لازم برای بهترین سن شروع درمان و نوع درمان مناسب را به شما ارائه دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

چرا مهم است که درمان ارتودنسی در سن جوانی باشد؟


تحقیقات نشان داده است که مشکلات جدی ارتودنسی را می‌توان زمانی که ساختار اسکلتی بیمار هنوز در حال رشد و انعطاف پذیر است، به راحتی اصلاح کرد. متخصص ارتودنسی می‌تواند با اصلاح مشکلات اسکلتی در سن کودکی، دهان را برای رشد دندان‌های دائمی آماده کند. درمان ارتودنسی به علت مشکلات زیر باید در سنین پایین مورد توجه قرار گیرد:

به هم ریختگی دندان‌ها و فاصله بین آن‌ها

 این شایع‌ترین مشکل موجود در کودکان است. هنگامی که یکی از دندان‌های کودک پیش از موعد می‌افتد، مشکل فاصله بین دندان‌ها یا درهم رفتن آنها به وجود می‌آید. هنگامی که یک دندان جدید در می‌آید، به علت کمبود فضا، کج می‌شود. فاصله نامناسب نیز منجر به فاصله دار شدن دندان‌ها در آینده می‌شود. متخصصین ارتودنسی با دقت منطقه را بررسی کرده و با استفاده از آرک یا بریج به رفع مشکلات دندانی از جمله فاصله بین آنها یا در آمدن نامرتب دندان‌ها کمک می‌کنند. آرک‌ها اغلب برای کمک به بهبود وضعیت ناشی از فاصله دندان‌ها و بهم ریختگی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

افتادن و در آمدن دندان

در کودکان، دندان کودک معمولا در سن خاصی شروع به افتادن می‌کند. با این حال، سن افتادن دندان‌ها ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. در سن هفت سالگی، کودک شما باید چهار دندان دایمی آسیاب و چهار دندان دائمی نیش داشته باشد. هرگونه انحرافی از این الگوی دندانی ممکن است باعث بروز مشکل و فاصله بین دندان‌ها شود. گاهی اوقات این مشکل ممکن است منجر به افتادن یا درآمدن پیش از موعد دندان شود. متخصصین ارتودنسی می‌توانند این مشکل را با حفظ فضای بین دندان‌ها، با استفاده از بریج یا آرک رفع کنند. این امر در نهایت مانع از بروز هر گونه مشکل بیشتری در ناهماهنگی دندان‌ها و نامرتبی آنها خواهد شد.

نامرتبی دندان‌ها

نامرتبی دندان‌ها یک مشکل عمده در بزرگسالان است. با توجه به نزدیکی بیش از حد یا فاصله زیاد بین دندان‌ها، فرزند شما ممکن است در آینده دچار نامرتبی دندان‌ها بشود. در نتیجه ممکن است دندان‌های فرزند شما کج شده و مسائل مربوط به جلو آمدگی لثه را در آینده بروز دهد. غالبا، اصلاح مشکل نامرتبی دندان‌ها در سنین پایین توصیه می‌شود. زیرا نامرتب بودن دندان‌ها ممکن است بر اعتماد به نفس فرزند شما در آینده، تاثیر بگذارد. متخصصین ارتودنسی با استفاده از بریس و اینوزیلاین مشکل دندان‌های کج شده و ناهماهنگی بین دندان‌ها را اصلاح می‌کنند. اگرچه مشکل نامرتبی دندان‌ها می‌تواند در سنین بالاتر نیز تصحیح شود، شما همیشه می‌توانید با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی درمان را در مراحل اولیه انجام دهید.

آندربایت

این مشکل در کودکان ۷ تا ۱۰ ساله بسیار رایج است. با این حال، متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که اجازه دهید تا کودک شما به سن ۱۶ سالگی برسد. معمولا، متخصصین ارتودنسی، تنها پس از اینکه تمام دندان‌های کودک شما کاملا رشد کرد، شروع به درمان این مشکل می‌کنند. برای اصلاح دندان نیش، متخصصین ارتودنسی از تدابیر خاصی برای جابجایی دندان نیش به جای صحیح خود، به منظور اجتناب از آسیب زدن بیش از حد به لثه استفاده می‌کنند. اگر فرزند شما در سنین پایین دچار مشکل آندربایت شده است، پس او را به متخصص ارتودنسی نشان دهید تا گزینه‌های بیشتری را برای بهبودی قطعی در سنین پایین به شما پیشنهاد دهد.

کراس بایت دندان‌های خلفی

معمولا کودکانی که دچار مشکلات کراس بایت خلفی هستند، با مشکلات دیگری مانند توی هم رفتگی دندان‌ها نیز مواجه هستند. تغییر محل قسمت خارجی چانه نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است به علت کراس بایت ایجاد شود. برای کاهش اثرات این مشکل، متخصص ارتودنسی هرگونه تغییری را که ممکن است به دلیل یک آرک ضعیف ایجاد شده باشد را از بین می‌برند. بهتر است درمان این مشکل در سنین پایین صورت گیرد.

بیرون زدگی دندان‌های جلو

اکثر کودکان معمولا تا سن هفت سالگی دارای چهار دندان دائمی نیش هستند. اگر دندان‌های پیشین کودک شما به جای قرار گرفتن در در خط فک، از آن جلوتر باشد، ممکن است به کمک متخصص ارتودنسی نیاز داشته باشید. این مسئله به مرور زمان موجب توسعه دندان گرازی (اصطلاح دندان پزشکی – تو بودن فک پایین و جلو آمده بودن دندان‌های فک بالا که منجر به دندان گرازی یا پیش دندانی می‌شود) می‌شود. پزشک ارتودنس شما یک راه مطمئن و موثر برای درمان مشکل بیرون زدگی دندان‌های جلو را پیشنهاد می‌کند.

بایت‌های عمیق و بایت‌های قدامی باز

اگر نامرتبی دندان‌های فرزندتان در جهت عمودی باشد، ممکن است منجر به بایت‌های باز قدامی و بایت‌های عمیق شود. اگر فرزند شما بالای هفت سال سن دارد، این مشکل را می‌توان به راحتی شناسایی کرد. بایت عمیق ممکن است موجب رشد غیرطبیعی دندان‌ها و نامرتبی آنها شود. متخصصین ارتودنسی برای شما و یا فرزندتان برای از بین بردن چنین مشکلی چندین جلسه وقت می‌گذارند، تا دندان‌های کودک شما به شکل نرمال در بیاید.

شیوه درمان با ارتودنسی


انجام دو مرحله درمان‌ ارتودنسی نتایج عالی را به دنبال خواهد داشت، و اغلب به پزشک این امکان را می‌دهد که نیازی به کشیدن دندان‌های دائمی و جراحی فک پیدا نکند.

فاز ۱

درمان فاز ۱ زمانی انجام می‌شود که برخی از دندان‌های شیری هنوز وجود داشته باشد. این مرحله با ارتودنسی فانکشنال (در مرحله رشد) و برخی ابزارهای جانبی و  یا تعداد محدودی بریس، در حدود سنین ۵ تا ۱۲ سالگی انجام می‌شود.

در مرحله اول، پزشکان علاقه مند به بررسی موقعیت و تقارن فک، نحوه رشد آن در آینده، فاصله دندان‌ها، نحوه تنفس و سایر ارزیابی‌های دهانی هستند که ممکن است در صورت عدم درمان، منجر به انحراف شکل صورت می‌شود. درمان در این مرحله اغلب بسیار موفقیت آمیز است و بعضی اوقات ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی در آینده را از بین ببرد.

فاز ۲

درمان فاز ۲ پس از اینکه تمام دندان‌های دائمی در اطراف سنین ۱۲ تا ۱۴ سال در می‌آیند، انجام می‌شود. در مرحله دوم، پزشکان چگونگی تطابق دندان‌ها با فک را بررسی خواهند کرد. کجی دندان‌های کودک شما صاف خواهد شد و جفت شدگی دندان‌ها (نیش) به درستی تنظیم می‌شود. مفصل فک (TMJ)، نمای چهره و بافت پریودنتال (لثه) ارزیابی خواهد شد. در صورتی که درمان فاز یک انجام شده باشد، می‌توانیم به طور معمول مقدار زمان لازم برای استفاده از بریس‌ها را کاهش دهیم.

حفظ سلامت دهان و دندان کودک شما در طول دوره درمان بسیار مهم است


بیمارانی که نیاز به استفاده از بریس و سایر تجهیزات ارتودنسی دارند، نیاز به تلاش بیشتری برای حفظ بهداشت دندان‌ها و لثه دارند. از آنجا که پزشکان می‌خواهند بالاترین سطح سلامت دندان را تضمین کنند، توصیه می‌کنند که کودکتان در حالی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارد، برای چکاپ‌های منظم و جرم گیری، حداقل هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک خانودگی‌تان مراجعه کند.

اگر یک کودک درمان اولیه را انجام داده باشد، آیا نیاز به استفاده از بریس در سنین نوجوانی نخواهد بود؟


درمان اولیه می‌تواند موجب تصحیح مشکلات قابل توجهی شود، و از پیشرفت مشکلات جدی‌تر جلوگیری کند و همچنین درمان آینده را آسان‌تر کند. از آنجا که تمام دندان‌های دائمی هنوز در هنگام انجام درمان اولیه در نیامده اند، هماهنگی نهایی آنها ممکن است قابل اصلاح نباشد. به طور معمول یک دوره کوتاه فاز جامع درمان (فاز دو– بریس کامل) در سنین نوجوانی، بعد از اینکه تمام دندان‌های دائمی رشد کردند، اصلاحات لازم را کامل می‌کند. با این حال، در برخی موارد، دیگر نیازی به درمان بعدی ارتودنسی پس از درمان فاز یک نخواهد بود.

ارتودنسی افراد بالغ


بیولوژی حرکت دادن دندان، برای بزرگسالان و کودکان یکسان است، و همانطور که برای کودکان انجام می‌شود، با استفاده از بریس، این انحرافات دندانی کوچک‌تر و کمتر قابل تشخیص خواهد شد، و بزرگسالان به طرح لبخند زیبایی که همیشه می‌خواستند، دست پیدا می‌کنند. بریس دیگر فقط برای کودکان نیست. اگر لثه‌ها و ساختار استخوانی دندان سالم باشد، می‌توان در هر سنی نامرتبی دندان را اصلاح کرد. پزشکان انواع ارتودنسی را پیشنهاد خواهند کرد که برای گروه‌های سنی مختلف از جمله بزرگسالان طراحی شده‌اند.

انجام ارتودنسی و اصلاح دندان‌ها می‌تواند به طور چشمگیری ظاهر و اعتماد به نفس شما را بهبود بخشد. بهبود سلامت دندان‌ها و لثه‌ها نیز به همان اندازه مهم است. دندان‌های کج و دندان نیش بد شکل ممکن است باعث آسیب به لثه و استخوان فک، پوسیدگی دندان، سایش غیر طبیعی مینای دندان، سردرد و درد در مفصل فک (TMJ / TMD) شود.

تکنیک‌ها و تجهیزات جدیدی که استفاده می‌شوند تا حد زیادی باعث کاهش میزان ناراحتی، کاهش دفعات مراجعه به پزشک، کوتاه شدن طول دوره درمان شده‌اند و به شما اجازه می‌دهند تا از بین چندین گزینه، روش درمانی دلخواهتان را انتخاب کنید. دوران ارتودنسی فلزی که در اطراف هر دندان شما به صورت جداگانه پیچیده می‌شد، گذشته است! گزینه‌هایی که امروزه می‌توانید انتخاب کنید شامل بریس‌های فلزی، ارتودنسی سرامیکی و اینوزیلاین یا ارتودنسی نامرئی است. در طول آزمایشات اولیه، پزشکان قادر خواهند بود بهترین روش درمانی ممکن برای پاسخ به نیازهای اختصاصی شما را تعیین کنند. در طی این آزمایش اولیه، ما می‌توانیم طرح درمانی، طول دوره درمان و هزینه تقریبی آن را بیان کنیم. درصد زیادی از بیماران، بالغ هستند و پزشکان بر این باورند که برای اینکه بهترین دارایی خود یعنی لبخندشان را بهبود ببخشند، هیچ وقت دیر نیست.

مراقبت پس از درمان ارتودنسی


در متن زیر مراحل رایج مراقبت ارتودنسی و توصیه‌هایی که در برخورد با آن ها لازم است بدانید، آورده شده است.

روز اول

 • قرار دادن خود بریس‌ها، به خودی خود، اصلا دردناک نیست.
 • شما نیاز به مقداری زمان برای تنظیم و عادت کردن به بریس‌ها دارید، به طوری که ممکن است لازم باشد به شیوه خوردن وعده‌های غذایی خود را اندکی تغییر دهید و یا تا مدتی نتوانید غذا بخورید.
 • در برخی موارد ممکن است حساسیت دندان‌ها افزایش یابد.

سه روز اول

 • از آنجا که دندان‌ها به فشار بریس‌ها عادت ندارند، مقداری ناراحتی یا درد در دندان‌ها و اطراف لب و گونه‌ها قابل انتظار است و نشانه‌ای از آغاز مرتب شدن و ترمیم دندان‌ها است .
 • برای رفع احساس درد و ناراحتی، موم یا سیلیکون ارتودنسی ارائه می‌شود که باید بر روی بریس‌ها گذاشته شود.
 • همچنین می‌توان از داروهای ضد درد که معمولا بدون نسخه در دسترس هستند نیز استفاده کرد.
 • شستشوی دهان با محلول آب نمک گرم نیز می‌تواند درد و سوزش را تسکین دهد.

پس از یک هفته

 • ناراحتی و درد روزهای اول تا کنون باید از بین رفته باشد.
 • خوردن غذا نیز باید آسان‌تر شود زیرا دندان‌ها به بریس عادت کرده‌اند.

چکاپ منظم ماهانه

 • چکاپ منظم برای تغییر سیم‌ها، تنظیم بریس‌ها و ارزیابی و کنترل پیشرفت کلی، بسیار مهم است.
 • اینکه آیا درمان موفق بوده یا خیر، بستگی به این چکاپ‌ها و بررسی‌ها دارد.
 • پس از هر جلسه تنظیم مجدد ارتودنسی که به صورت ماهانه خواهد بود، باید اندکی ناراحتی و درد را نیز انتظار داشته باشید، اما نباید بیش از حد طول بکشد.

غذاهایی که باید در طول دوره درمان از مصرفشان پرهیز کنید

به طور کلی شما باید از مصرف مواد غذایی سفت و چسبناک اجتناب کنید. گوشت‌های سفت یا خشک، ذرت یا آدامس می‌توانند موجب شکسته شدن بریس‌های شما شده و تمیز کردن آنها نیز بسیار سخت است و در موارد خاصی منجر به تشکیل حفره در دندان‌ها می‌شود.

سلامت دهان و دندان

 • حفظ بهداشت دهان و دندان در طول دوره درمان بسیار مهم است، زیرا در سرعت بخشیدن به روند کلی کمک می‌کند.
 • به طور منظم روزانه ۳ تا ۴ بار مسواک بزنید.
 • بعد از مسواک زدن، استفاده از دهانشویه را فراموش نکنید.
 • حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *