درمان کراس بایت خلفی و قدامی با ارتودنسی ،وسیع کننده کام و هدگیر

کراس بایت یک ناهنجاری دندانی است که به عنوان نامرتبی دندان‌ها نیز شناخته می‌شود. در این ناهنجاری یک یا چند دندان در مقایسه با دندان‌های مقابل خود انحراف بیشتری دارند. برای تشخیص کراس بایت باید حداقل یکی از دندان‌های فرد در مقایسه با دندان مقابل آن به گونه و یا به زبان نزدیک‌تر باشد. خوشبختانه امروزه برای درمان کراس بایت روش‌های متعددی از جمله ارتودنسی برای درمان کراس بایت وجود دارد.

برخی از افراد به تأثیر منفی کراس بایت بر روی ظاهر خود اهمیت چندانی نداده و در نتیجه اقدام به درمان آن نمی‌کنند. اما در صورتی که این ناهنجاری درمان نگردد منجر به بیماری‌هایی می‌شود که نه تنها بر ظاهر فرد تأثیر می‌گذارد بلکه عملکرد دیگر دندان‌های او را نیز مختل می‌کند. از مشکلات و بیماری‌های ناشی از کراس بایت می‌توان به اختلال در جویدن و ترشح بزاق، مشکلات مفاصل فک و پوسیدگی زود هنگام دندان‌ها اشاره کرد. هر متخصص ارتودنسی توانایی و دانش لازم برای ساختن لبخندی زیبا را ندارند. دندان نقش مهمی را در ظاهر هر فرد ایفا می‌کنند. بنابراین نباید در خصوص نحوه‌ی درمان کراس بایت ریسک نمود. متخصصین ما در مرکز مراقبت‌های ارتودنسی تجربه‌ی بسیاری در این زمینه دارند و این به آن‌ها کمک می‌کند تا توانایی درمان هر نوع ناهنجاری دندانی را داشته باشند. مرکز ما به شما  اطمینان می‌دهد که بعد از درمان ناهنجاری‌های دندانی خود ظاهر و لبخندی زیباتر داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید.

دلایل پدید آمدن کراس بایت چیست؟


عوامل مختلفی در پدید آمدن کراس بایت نقش دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

  • ناهماهنگی فک بالا و فک پایین یکی از عوامل بروز کراس بایت است. این ناهماهنگی باعث می‌شود تا یک یا چند عدد از دندان‌های بالایی در پشت دندان‌های پایینی قرار گیرند و در نهایت فرد دچار کراس بایت شود.
  • از دیگر عوامل کراس بایت می‌توان به ژنتیک اشاره کرد چرا که بسیاری از این ناهنجاری‌ها ارثی است.
  • تأخیر در افتادن دندان‌های شیری نیز می‌تواند باعث کراس بایت شود. در برخی موارد دندان‌های شیری کودکان بسیار دیرتر از زمان مقرر می افتند و در نتیجه دندان‌های اصلی آن‌ها در پشت دندان‌های شیری و در ردیفی جداگانه رشد می‌کنند. در این حالت دندان‌های اصلی به صورت غیر طبیعی رشد کرده و در نهایت باعث کراس بایت می‌شوند.
  • مکیدن شست برای مدت طولانی نیز از دیگر عوامل پدید آمدن کراس بایت محسوب می‌شود. با مکیدن شست برای مدت طولانی استخوان بالایی کام تغییر شکل داده و فرد دچار کراس بایت می‌شود.
  • در موارد نادر تنفس از طریق دهان باعث تغییر شکل فک بالایی شده و می‌تواند تراز دندان‌ها را به هم بریزد. این پدیده بیشتر در کودکانی دیده می‌شود که در مقایسه با دیگران لوزه‌های بزرگ‌تری دارند و به جای بینی فقط از طریق دهان نفس می‌کشند.
  • زمانی که فرد از طریق بینی نفس می‌کشد زبان او در قسمت بالایی دهان قرار می‌گیرد و به رشد عرضی فک کمک می‌کند. اما زمانی که کودک به جای بینی از دهان خود نفس می‌کشد زبان وی از قسمت بالایی یا به اصطلاح سق دهان خارج شده و اگر این نحوه‌ی تنفس ادامه پیدا کند باعث می‌شود تا فک به صورت نامناسب و نامتقارن رشد کرده و باعث بروز کراس بایت شود.

کراس بایت خلفی و کراس بایت قدامی


کراس بایت دو نوع دارد. کراس بایت قدامی زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های جلویی فک بالایی در پشت دندان‌های جلویی فک پایین قرار می‌گیرد. این نوع از کراس بایت مانند آندربایت است. نوع دیگر کراس بایت کراس بایت خلفی می‌باشد و زمانی رخ می‌دهد که در هنگام قرار دادن دندان‌ها بر روی هم دندان‌های جلویی ردیف بالا در داخل دندان‌های جلویی ردیف پایین قرار می‌گیرند. خوشبختانه امروزه هر دو نوع کراس بایت قابل درمان است.

کراس بایت چه تأثیری بر روی بیمار می‌گذارد؟


افرادی که به کراس بایت مبتلا هستند معمولاً دچار سر درد، درد در هنگام جویدن و التهاب مفاصل فک می‌شوند که می‌تواند منجر به درد شدید در دندان‌ها و فک گردد. در موارد شدیدتر کراس بایت می‌تواند باعث آرتروز مفاصل فک شده و در نهایت منجر به پوسیدگی و از بین رفتن مفصل گردد. همچنین به دلیل هم تراز نبودن دندان‌ها در کراس بایت ممکن است فرد دچار تورم لثه شود و یا برخی از دندان‌های او بیافتد.

کراس بایت را چگونه می‌توان تشخیص داد؟


پزشک به راحتی می‌تواند کراس بایت را تشخیص دهد. متخصص ارتودنسی برای تشخیص کراس بایت دهان فرد را معاینه کرده و فاصله و موقعیت دندان‌های مقابل هم را بررسی می‌نماید. برای این کار دندان پزشک دندان‌های فرد را معاینه کرده و از بیمار می‌خواهد تا دندان‌های خود را بر روی هم قرار دهد تا بتواند هم ترازی دندان‌ها را به درستی بررسی نماید.

روش‌های درمان کراس بایت


بر طبق نظر متخصصین ارتودنسی برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش درمان کراس بایت باید به سن بیمار و نوع ناهنجاری دندانی او توجه داشت.

استفاده از براکت

بهترین گزینه برای درمان کراس بایت استفاده از براکت و ارتودنسی است. ارتودنسی کمک می‌کند تا دندان‌های بالایی و پایینی هم تراز شده و در جایگاه مناسبی قرار گیرند. همچنین این روش باعث تقویت دندان‌ها نیز می‌شود. در بیشتر موارد براکت ها به شکل مرسوم و به صورت فلزی هستند. اگرچه امروزه با پیشرفت تکنولوژی براکت های متنوعی در دسترس هستند و افرادی که در خصوص ظاهر خود در هنگام ارتودنسی نگرانی‌هایی دارند می‌توانند از براکت های شفاف و نامرئی استفاده نمایند.

براکت ها یا ارتودنسی‌های شفاف الاینر هایی هستند که به فرم دهی فک و دندان‌ها کمک می‌کنند. این براکت ها به زمان کمتری برای مرتب سازی دندان‌ها احتیاج دارند و فرد با استفاده‌ی مداوم از این به راکت ها برای یک تا دو سال می‌تواند به صورت کامل دندان‌های خود را مرتب سازد. همچنین این نوع براکت ها قابلیت جا به جایی دارند و کمک می‌کنند تا فرد راحت‌تر غذا بخورد و یا مسواک بزند. در هر صورت قبل از اقدام برای ارتودنسی فرد باید حتماً با یک متخصص ارتودنسی مشاوره نماید چرا که این متخصصین در خصوص مرتب سازی دندان‌ها تجربه‌ی بیشتری دارند.

وسیع کننده‌ی کام یا پالتال اکسپندر

متخصصین ارتودنسی برای بزرگ‌تر کردن فک بالایی از وسیع کننده‌های کام که به عنوان اکسپندر نیز شناخته می‌شوند استفاده می‌کنند. این اکسپندر ها توسط متخصص ارتودنسی تنظیم شده، به دندان‌های آسیاب متصل می‌گردند و سپس از طریق کلید مخصوصی به تدریج باعث بزرگ‌تر شدن فک می‌شوند. برخی از این اکسپندرها قابلیت جا به جایی دارند و می‌توان از آن‌ها در طول شب و در هنگام خواب استفاده نمود. استفاده از اکسپندر هایی که قابلیت جا به جایی دارند یک انتخاب مناسب برای افراد بزرگ سال است چرا که تنظیم کردن اندازه‌ی اکسپندر ها و جایگذاری آن‌ها در این افراد به مراتب راحت‌تر از خرد سالان است.

کشیدن دندان در ارتودنسی

گاهی متخصصین ارتودنسی در زمان درمان افراد بزرگ سال یا کودکان برای ایجاد فضای کافی برای رشد دندان‌های پایینی و در نهایت مرتب سازی آن‌ها مجبور به کشیدن برخی از دیگر دندان‌ها می‌شود. این روش کمک بسیاری به درمان نامرتبی و ناهنجاری‌های دندانی می‌کند اما قبل از انجام آن باید به تراز و هماهنگی دندان‌ها بسیار توجه نمود.

هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی وسیله‌ای است که بر روی سر و صورت قرار گرفته و به کمک سیم‌هایی به دندان‌ها متصل می‌شود و متخصصین ارتودنسی از آن برای اصلاح به هم ریختگی دندان‌ها استفاده می‌کنند. نیرویی که از سمت هدگیر به دندان‌ها و فک وارد می‌شود کمک می‌کند تا به بسته به نیاز رشد فک افزایش یافته و یا آرام‌تر شود. این روش برای درمان نا مرتبی دندان‌ها در نوجوانان و کودکان بسیار مؤثر است.

ترمیم دندان ها

در مواردی که کراس بایت دندانی فرد شدید نمی‌باشد می‌توان به کمک تغییر حالت، پر کردن و روکش گذاری دندان‌ها آن را تا حدود زیادی درمان نمود. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص و نحوه‌ی ترمیم دندان‌ها باید با متخصص ارتودنسی مشورت نمایید.

جراحی

برای درمان ناهنجاری‌های دندانی در بزرگ سالان و افرادی که رشد فک آن‌ها متوقف شده است جراحی بهترین گزینه محسوب می‌شود. در طی جراحی پزشک استخوان فک بیمار را در چند قسمت می‌شکند و بعد از آن برای قالب گیری حالت دندان‌ها بیمار باید از یک وسیله‌ی مخصوص استفاده نماید. جراحی دندان‌ها و فک کمک می‌کند تا فک پایینی به حالت اولیه و طبیعی خود بازگردد.

درباره‌ی سایر ناهنجاری‌های فک و دندان بیشتر بدانید


ناهنجاری‌های فک و دندان علاوه بر مشکل کراس بایت شامل موارد زیر می‌باشد، باید توجه داشت در صورت داشتن هریک از این مشکلات مراجعه به تخصص ارتودنسی برای تشخیص و درمان زود هنگام آن ضروری است:

نامرتبی و شلوغی دندان‌ها

گاهی به دلیل کوچک بودن قوس دندانی و یا بزرگ بودن دندان‌ها فرد ممکن است دچار شلوغی و نامرتبی دندانی شود. زمانی که فرد دچار شلوغی بیش از اندازه‌ی دندانی می‌شود استخوان‌های فک و لثه‌ی او در قسمت‌هایی که ریشه‌های دندان حضور دارند تحلیل رفته و بسیار کم حجم می‌شوند. از عوارض ناشی از شلوغی دندان می‌توان به دندان نهفته، ناهماهنگی دندان‌ها و تأثیرات منفی بر ظاهر فرد اشاره کرد.

اورجت (دندان خرگوشی) یا بیرون زدن دندان‌های جلویی

در صورتی که دندان‌های جلویی فک بالایی صورت غیر طبیعی جلوتر از دندان‌های جلویی فک پایینی قرار گرفته باشند بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار گرفته و گاهی باعث عدم هم پوشانی دندان‌های آسیاب و یا ناهماهنگی و عدم تقارن در رشد فک می‌شوند. به طور معمول بیرون زدگی دندان‌های جلویی فک بالا با کوچک‌تر بودن فک پایینی در مقایسه با فک بالایی همراه است. مکیدن شصت و دیگر انگشتان به بزرگ‌تر شدن و بیرون زدگی دندان‌ها کمک می‌کند.

اوربایت عمیق

اوربایت عمیق زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های جلویی فک پایین بسیار نزدیک به بافت لثه‌ی دندان‌های بالایی قرار می‌گیرند. زمانی که دندان‌های جلویی فک پایینی در قسمت داخلی بافت لثه‌ی دندان‌های بالایی قرار می‌گیرند می‌توانند باعث آسیب دیدگی و درد در برخی از استخوان‌های فک شوند. به علاوه اوربایت گاهی باعث تشدید بیرون زدگی دندان‌های جلویی شده و همچنین می‌تواند رشد فک پایین را متوقف نماید.

اپن بایت

اپن بایت زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های جلویی فک بالا و پایین از نظر عمودی به هم دیگر نرسیده و هم پوشانی ندارند. این فاصله‌ی دندانی موجود در بین دندان‌های جلو باعث می‌شود تا در هنگام جویدن فشار زیادی به دندان‌های عقبی وارد شود. این فشار شدید و همچنین سائیده شدن دندان‌های عقبی بر روی یک دیگر باعث می‌شود تا جویدن فرد با مشکل رو به رو شده و مینای دندان او از بین برود. اپن بایت زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های فرد بسیار کوچک بوده و یا افتاده باشند. همچنین بزرگ بودن بیش از اندازه‌ی قوس دندانی نیز در بروز اپن بایت نقش دارد. نداشتن لبخندی زیبا از بزرگ‌ترین عوارض اپن بایت می‌باشد.

آندربایت یا جلو بودن فک پایینی

آندربایت عارضه‌ای است که در آن دندان‌ها  و فک پایین جلوتر از فک بالا قرار می‌گیرند. آندربایت معمولاً به دلیل رشد کم فک بالا یا رشد بی اندازه‌ی فک پایین و یا مخلوطی از هر دو رخ می‌دهد. همچنین گاهی به دلیل به سمت داخل بودن دندان‌های جلویی فک بالا، جلو بودن بیش از اندازه‌ی دندان‌های جلویی فک پایین و افتادن دندان‌های بالا نیز ممکن است فرد دچار آندربایت شود.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *