درمان اپن بایت دندان با ارتودنسی

وجود فاصله بین دندان های قدامی فک بالا و پایین نه تنها باعث ظاهری ناخوشایند در بیمار می شود، بلکه باعث مشکل در غذا خوردن، تخمه شکستن و مشکلات تکلمی در بیمار می شود به طوری که بیماران نمی توانند بعضی از حروف مثل س، ش، ژ و غیره را به خوبی تلفظ نمایند. سایش دندانهای خلفی، مشکلات لثه ای، بروز مشکلات در مفصل گیجگاهی فکی (TMJ problem)  و ظاهری ناخوشایند از عوارض دیگر این ناهنجاری است. درمان زود هنگام (قبل از بلوغ) برای رفع اپن بایت بسیار با اهمیت است به طوری که می توان با دستگاههای متحرک و ثابت ارتودنسی قبل از بلوغ به راحتی اپن بایت بیمار را درمان کرد.

اپن بایت


 اپن بایت در دندان های جلو بیشتر از دندان های عقب می باشد به همین دلیل فعلا دلیل اصلی اپن بایت دندان های آسیاب هنوز کامل مشخص نشده است ولی رشد نامناسب دندان های آسیاب و یا رشد ناقص این دندان ها دلایلی هستند که تا کنون تشخیص داده شده اند.زمانی که دندان‌ها به صورت عمودی همدیگر را پوشش ندهند، احتمال این که فرد به ناهنجاری اپن بایت مبتلا باشد وجود دارد. مسائل مختلفی وجود دارند که ابتلا به ناهنجاری اپن بایت را ایجاد و یا تشدید می‌کنند. اگر فرد عادت به ایجاد فشار در دندان‌های خود بدون دلیل را داشته باشد، احتمال ابتلا به اپن بایت در او تشدید می‌شود.

اپن بایت قدامی یکی از سخت ترین مشکلات ارتودنسی به لحاظ درمان قلمداد می شود. در درمان ارتودنسی معمول، روش های درمانی مختلفی برای اصلاح اپن بایت قدامی پیشنهاد شده است از قبیل: استفاده از الاستیک های بین فکی، Upright کردن مولرها به کمک یک آرچ وایر مولتی لوپ (MEAW)، جلوگیری از رویش مولرها در طی رشد. به هر حال هیچکدام از این روش ها رضایت بخش نیستند زیرا اثرات نامطلوبی روی الگوی اسکلتی و زیبایی بیمار داشته و تمایل ریلپس زیادی دارند.
انتخاب درمانی دیگر اصلاح موقعیت فک بالا و پایین توسط جراحی می باشد. اگرچه نتایج مطلوبی توسط جراحی قابل حصول می باشد، پیچیدگی، خطرات و هزینه های جراحی دلیلی برای جستجوی درمان های جایگزین بوده است.

جراحی اپن بایت در شرایط حاد و زمانی که سرعت رشد استخوان ها پایین تر آمده و یا متوقف شده است پیشنهاد می شود. ارتودنسی و یا جراحی فک توصیه ی بهترو درمان طولانی تر می باشد. در این جراحی محل قرار گیری فک بالا را اندکی جابجا می کند تا از این طریق در نحوه ساختار دندان ها و صورت تغییر ایجاد کنند. معمولا بعد از جراحی، از براکت ها برای ردیف کردن دندان ها استفاده می شود. البته ناگفته نماند نتیجه گیری این درمان شاید سال ها به طول انجامد.

انواع اپن بایت


اپن بایت به ۳ نوع تقسیم می شود:

قدامی

در هنگام بسته بودن دندان ها، بین دندانهای جلوی مخالف هیچ گونه همپوشانی وجود ندارد.

خلفی

در هنگام بسته بودن دندان ها، بین دندان های پشتی فاصله وجود دارد.

ناقص

در هنگام بسته بودن، دندان های فک پایین دندان های فوقانی یا بافت های نرم درونی دهان را لمس نمی کنند.

علت ایجاد اپن بایت


مکیدن انگشت و استفاده از پستانک و شیشه در کودکی می تواند از عوامل ایجاد کننده ناهنجاری اپن بایت در هنگام بلوغ باشد.اگر عادت مکیدن پیش از رویش دندانهای دائمی و قبل از ۵ سالگی ترک شود به طور خود بخود اپن بایت بر طرف می شود. ساده ترین روش درمان رفع عادت صحبت مستقیم بین کودک و دندانپزشک است که بدون حضور والدین صورت میگیرد. نوع دیگر مداخله  تراپی و یا همان یادآوری  می باشد. این روش برای کودکانی مناسب است که دوست دارند عادت خود را ترک کنند ولی نیاز به کمک دارند. یکی از ساده ترین روشها بستن بانداژ دارای چسب ضد آب روی انگشت مزبور می باشد. در صورتیکه بیمار به عادات بد دهانی خود ادامه دهد نیاز به درمان ارتودنسی خواهد داشت.

مشکلات عارضه اپن بایت


ناهنجاری اپن بایت مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به از بین رفتن زود هنگام دندان‌ها، ایجاد اختلال در جویدن و پدید آمدن مشکلات تغذیه ای و گوارشی، کاهش زیبایی صورت و ایجاد اختلال در عملکرد فکین اشاره کرد.علت اصلی تمایل به درمان این ناهنجاری مسلما به دلایل زیبایی شناختی است. این ناهنجاری می تواند روی لبخند فرد تأثیر بگذارد و اعتماد به نفس وی را تحت شعاع قرار دهد.در عین حال، به دلیل عدم تطابق دندان ها و قرارگیری آنها در موقعیت نادرست، تلفظ برخی حروف نیز دشوار می شود. بنابراین حرف زدن فرد نیز تحت تأثیر این مشکل قرار می گیرد.

درمان اپن بایت با روش ارتودنسی


ارتودنسی تاکنون در درمان بسیاری از مشکلات و ناهنجاری‌های مرتبط به فک‌ها و دندان‌ها موفق عمل کرده است. از این رو می‌توان به آن به عنوان راهکاری برای حل ناهنجاری اپن بایت فکر کرد. ارتودنتیست‌ها پس از تشخیص این مشکل در فرد برای او استفاده از درمان ارتودنسی را تجویز می‌کنند. در حل مشکل اپن بایت زمان مسئله ای حیاتی است که ارتودنتیست معالج باید دقت زیادی به آن داشته باشد.استفاده از بریس و هدگیر برای اصلاح اپن بایت در صورتی که بیمار جوان بوده و استخوان‌های وی در حال رشد باشند، از این شرایط می‌توان برای عقب کشیدن دندان‌های انتهای دهان به سمت بالا برای ایجاد وضعیت مناسب در ارتباط با قرار گرفتن دندان‌ها بر روی یکدیگر استفاده کرد. در این حالت با توجه به شدت مشکل، گگ دهانی (bite blocks) و بریس‌های ارتودنسی ممکن است به همراه هدگیر برای درمان مورد استفاده قرار گیرند. به هر حال، در صورتی که فرد عادت‌هایی که باعث ایجاد مشکل اپن بایت شده را ترک نکند، درمان اپن بایت با این روش ممکن است دائمی نباشد.

در ابتدا با دستگاههای متحرک که دارای Tongue guard در پشت دندانهای قدامی می باشند می توان این ناهنجاری را درمان نمود. در صورتیکه بیمار همکاری لازم در استفاده از دستگاه متحرک را نداشته باشد می توان با دستگاه ثابت ارتودنسی که دارای Tongue guard در پشت دندانهای قدامی می باشد اپن بایت (Open bite) را درمان نمود. درمان ذکر شده برای بیماران در حال رشد مناسب می باشد. در صورتی که بیمار بعد از اتمام رشد مراجعه نماید، نیاز به درمان ارتودنسی به همراه جراحی Orthognathic surgery دارد. در این صـورت بیمار باید تحت درمان ارتودنسی ثابت قبل از جراحی Presurgical orthodontics قرار گیرد و بعد از جراحی بیمار باید تحت درمان ارتودنسی پس از جراحی Postsurgical ortodontics قرار گیرد.
استفاده از عمل جراحی- عمل جراحی برای به هم نرسیدن دندان های بالا و پایین زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فرآیند رشد استخوان متوقف شده و مشکلات ایجاد شده به خاطر این شرایط جدی باشند. در این حالت معمولاً اپن بایت باعث شده ظاهر فرد به شدت تحت تاثیر قرار گیرد و در حقیقت امکان دستیابی به نتایج مناسب با استفاده از سایر روش‌های درمانی وجود ندارد. به این ترتیب عمل جراحی اصلاح فک یا ارتوگناتیک (orthognathic) می‌تواند نتایج ماندگار و بلندمدت در ارتباط با مشکل اپن بایت ایجاد کرده و نیز سایر مشکلات دهان و دندان فرد را نیز در صورت نیاز تحت درمان قرار دهد. در این عمل جراحی موقعیت فک بالا اصلاح شده و با استفاده از پلاک و پیچ، موقعیت آن در محل جدید تثبیت می‌شود. معمولاً پس از این جراحی لازم است از بریس‌های ارتودنسی برای ایجاد هماهنگی بین دندان‌ها استفاده شود. توجه داشته باشید کل فرآیند درمان در این حالت (شامل عمل جراحی و استفاده از بریس‌های ارتودنسی) به چند سال زمان جهت تکمیل نیاز خواهد داشت.
پذیرش اپن بایت در مواردی که مشکل خفیف باشد، اپن بایت به حال خود رها شده و فقط اصلاحات محدود در دندان‌ها ایجاد می‌شود. علاوه بر این گاهی اوقات ممکن است در مواردی که مشکل بیمار شدید باشد نیز در صورت عدم تمایل فرد به استفاده از عمل جراحی و عدم امکان استفاده از سایر روش‌ها برای درمان، این مشکل به صورت درمان نشده به حال خود رها شود.

به این پست امتیاز دهید.
درمان اپن بایت دندان با ارتودنسی
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *