درمان اوربایت(اورجت) با ارتودنسی :عوامل دخیل در جلو آمدگی فک بالا

اوربایت که مال اکلوژن نیز نامیده می‌شود، هنگامی تشخیص داده می‌شود که ۳۰٪  دندان‌های بالایی جلوتر از دندان‌های پایینی باشند. بسیاری از افراد این وضعیت را با کجی دندان‌ها اشتباه می‌گیرند، که در آن فک به درستی جهت گیری ندارد. در بسیاری از موارد، این شرایط ارثی است. چندین نوع اوربایت وجود دارد. در وضعیت اوربایت، جهت گیری فک درست است، اما دندان‌ها بیرون زده اند. در یک اوربایت اسکلتی، فک واقعا ناهموار است. همچنین اوربایت‌های عمودی و افقی وجود دارد که در آن دندان‌ها به صورت‌های مختلف با هم همپوشانی دارند. اکثر افرادی که دارای اوربایت قابل توجه هستند ترکیبی از این مشکلات را دارند. همه این شرایط می‌توانند با مراقبت‌های ارتودنسی با کیفیت بالا درمان شوند.

اوربایت یکی از رایج‌ترین مشکلات دندانپزشکی و ارتودنسی است. بسیاری از دندانپزشکان تخمین می‌زنند که تا ۷۰٪ از کودکان این مشکل را دارند. در حالی که ممکن است در کودکان با مزه به نظر برسد، اگر درمان نشود، می‌تواند باعث کاهش عزت نفس، لبخند دارای جذابیت کمتر و حتی مشکلات جدی دندانی شود. بعضی از کودکان حتی به علت نامرتبی دندان‌ها دچار تمسخر و آزار و اذیت قرار می‌گیرند و این امر باعث ایجاد مشکلات جدی در رشد اجتماعی و تحصیل می‌شود. متخصصان ما در مرکز مراقبت‌های ارتودنسی پس از گرفتن اشعه ایکس دندانی، بهترین نوع درمان یا بریس را برای این مشکل توصیه می‌کنند. قبل از شروع درمان، متخصصین ارتودنسی به شما در مورد مزایا، روش‌ها و دستورالعمل‌های مراقبتی بعدی آگاهی خواهند داد تا نتایج بهتری را به دست آورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید.

دلایل اوربایت چیست؟


یکی از شایعترین علل اوربایت، اختلاف بین اندازه فک و اندازه دندان‌ها است. اگر دندان‌ها برای فک خیلی بزرگ باشند، به صورت شلوغ در می‌آیند و سپس برای ایجاد فضای بیشتر با زاویه‌های مختلف رشد می‌کنند. اگر دندان‌ها برای فک خیلی کوچک باشند، ممکن است با فاصله‌های غیر یکنواخت قرار بگیرند. در بعضی موارد، دندان‌های نامرتب یا بیش از حد فاصله دار به طور مناسب در جای خود قرار ندارند و به راحتی می‌توانند به صورت کج رشد کنند.

علل دیگر

علاوه بر این، رفتارها و دلایلی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد یا تشدید اوربایت شوند:

 • مکیدن بیش از حد انگشت شست و استفاده از پستانک می‌تواند دندان‌های بالا را به جلو هل دهد، و به ایجاد اوربایت کمک کند. در موارد شدید، حتی می‌توانند شکل فک را نیز تحت تاثیر قرار دهند.
 • جویدن ناخن، جویدن اشیاء سفت مانند مداد و دیگر جویدن‌های تکراری از سر عادت، می‌تواند در کودکان و بزرگسالان سبب اوربایت شود.
 • دندان قروچه، کشیدن دندان‌ها روی هم، اختلال عملکرد TMJ و سایر مشکلات مربوط به سلامت نیز می‌توانند دندان‌های بالا را به جلو هل دهد.
 • در اغلب موارد، اوربایت حداقل تا حدی ژنتیکی است. شایع است که یک اوربایت مشابه در والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و خواهر و برادرها مشاهده شود.
 • افرادی که دندان‌های نامرتب دارند، نباید خجالت بکشند. این مشکل تقصیر آن‌ها نیست. با این وجود، مهم است که این مشکلات درمان شوند.

آیا اوربایت می‌تواند باعث مشکلات دندانی شود؟


اوربایت قطعا می‌تواند مشکلات مربوط به زیبایی ایجاد کند. بسیاری از افراد به خاطر این مسئله رایج از شکل دندان‌ها و لبخندشان خجالت می‌کشند. با این حال، این نوع مال اکلوژن کاملا یک مشکل زیبایی شناسی نیست. اوربایت و موقعیت نادرست دندان‌ها و فک در اثر این مشکل می‌تواند آسیب دائمی دندان و همچنین انواع مشکلات جدی را ایجاد نماید. این مشکلات عبارتند از:

 • سایش غیر یکنواخت دندان‌ها و مینای دندان
 • پوسیدگی، بیماری‌های لثه و سایر مشکلات دندانپزشکی
 • درد و یا مشکل در غذا خوردن و حرکت دادن دهان
 • درد فک یا صدا دادن دندان‌ها
 • مشکلات گفتاری
 • سردرد
 • خروپف و آپنه خواب
 • تغییرات چشمگیر در ظاهر صورت و ساختار استخوان
 • اختلال عملکرد TMJ و همچنین دندان قروچه و مشکلات مربوط به آن
 • آسیب دائمی به دندان‌ها و لثه‌ها

با این حال، نیازی نیست که این مشکلات رخ دهند. متخصص ارتودنسی می‌داند که چگونه اوربایت را برطرف کند و انواع مختلفی از درمان‌ها را ارائه می‌دهد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید.

اوربایت را چگونه اصلاح کنیم


معمولا از اشعه ایکس مخصوص و نرم افزار مدل سازی برای تعیین علت دقیق اوربایت استفاده می‌شود. هنگامی که این کار انجام می‌شود، برنامه درمان برای پاسخگویی به نیازهای منحصر به فرد هر بیمار ارائه می‌گردد. در بیشتر موارد، این برنامه درمانی حدود دو سال طول می‌کشد، اگر چه موارد شدید ممکن است به زمان طولانی‌تر نیاز داشته باشند.

بریس

اوربایت، اندربایت و کراس بایت گاهی اوقات با ارتودنسی درمان می‌شود. با این حال، اگر علت مشکل بایت اصلاح نشود، ممکن است دوباره رخ دهد. قبل از هر گونه درمان، چه مراقبت‌های ارتودنسی، مراقبت‌های ترمیمی، یا تجهیزات رشد قدامی ثابت، مهم است که راه‌های هوایی، وضعیت دندان‌ها، تنفس و همچنین وضعیت زبان بررسی شود. هزینه بریس‌ها برای بزرگسالان با توجه به نوع درمان بریس مورد نیاز شما متفاوت است. آخرین فن آوری‌های موجود برای اصلاح مال اکلوژن اوربایت، گران‌ترین درمان‌ها هستند. این مسئله به احتمال زیاد به دلیل نتایج زیبایی شناختی و موثر آن است. با این حال، شما در نهایت متوجه خواهید شد که به تمام پول شما می‌ارزد. شایع‎ترین انواع ارتودنسی مورد استفاده برای اوربایت، بریس‌های دامون، سرامیکی و معمول  (سنتی) هستند. درمان ارتودنسی دو مرحله دارد که به شرح زیر است:

هدف از درمان فاز اول این است که به رشد فک به گونه‌ای کمک شود که تمام دندان‌های دائمی را در خود جای دهد و نحوه قرارگیری فک بالا و پایین روی هم را بهبود بخشد. اغلب کودکان علائم اولیه مشکلات فک را در طول رشد و نمو نشان می‌دهند. اگر فک بالا بیش از حد به جلو رشد کرده باشد و یا بیش از حد باریک باشد، می‌تواند در سنین پایین تشخیص داده شود. اگر چنین اختلاف فکی در فرزندان کوچک شما شناسایی شد، آن‌ها متقاضی مناسبی برای درمان زود هنگام ارتودنسی هستند. همچنین، اگر کودکان حدود ۸ ساله دندان‌های جلوی شلوغی دارند، درمان زود هنگام می‌تواند از نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی جلوگیری کند.

هدف از مرحله دوم این است که مطمئن شوید که هر دندان محل دقیق خود را در دهان دارد و در هماهنگی با لب‌ها، گونه‌ها، زبان و دیگر دندان‌ها قرار دارد. هنگامی که این تعادل برقرار می‌شود، دندان‌ها با هم به درستی عمل می‌کنند. فاز دوم معمولا شامل بریس کامل بالا و پایین است. نگه دارنده‌ها پس از این مرحله استفاده می‌شوند تا اطمینان حاصل گردد که نتیجه حاصل حفظ می‌شود.

نگه دارنده از حرکت دندان به موقعیت اصلی خود و همچنین از ایجاد تغییراتی که به طور طبیعی به عنوان بخشی از روند پیری اتفاق می‌افتد، جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهید دندان‌هایتان را، مثلا پس از برداشته شدن بریس، صاف نگه دارید، باید نگه دارنده خود را به طور مرتب تا پایان عمر استفاده کنید (بعد از دوره استفاده کامل اولیه، فقط در شب ). اگر نگه دارنده خود را گم کردید یا شکستید یا در استفاده از آن‌ها دچار مشکل هستید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. نگه دارنده‌ها  برای استفاده تا پایان عمر طراحی نشده اند، و سایش و فرسایش آن‌ها معمولا باعث می‌شود بعد از مدتی بشکنند. مسئولیت شما این است که آن‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز، نگه دارنده جدید سفارش دهید. متخصصین ارتودنسی به مدت دو سال پس از برداشتن بریس، برای چک کردن نگهدارنده، شما را بررسی می‌کنند. این بررسی‌ها در هزینه اصلی شما گنجانده شده است.

درمان اوربایت با اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین درمان هوشمندانه‌ای برای مشکلات خفیف تا متوسط اوربایت همراه با بسیاری از مشکلات ناهمواری دندان‌ها ارائه می‌دهد. اینویزیلاین بدون استفاده از بریس‌های فلزی دندان‌ها را تنظیم می‌کند. در عوض، یک سری الاینرهای سفارشی ساخته شده شفاف دارد که برای اصلاح موقعیت دندان‌ها را به آرامی، استفاده می‌شوند. هنگامی که از اینویزیلاین برای درمان اوربایت استفاده می‌شود، تری‌های اینویزیلاین باید به مدت ۲۲ ساعت در روز استفاده شوند و در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برداشته شوند. هر مجموعه از تری‌ها قبل از تعویض شدن با یک مجموعه تری جدید، برای دو هفته  استفاده می‌شوند تا زمانی که جهت گیری مورد نظر به دست آید. طول کل زمان لازم برای اصلاح اوربایت با اینویزیلاین بستگی به شدت مشکلات هم ترازی دارد. در اغلب موارد، درمان اینویزیلاین برای اوربایت حدود نه ماه تا یک سال طول خواهد کشید.

چرا اینویزیلاین را انتخاب کنیم؟

اینویزیلاین به شما این امکان می‌دهد تا بدون نیاز به بریس‌های فلزی خجالت آور، به لبخند زیبا و دندان‌های صاف برسید و این مسئله باعث شده که این روش به انتخاب محبوبی در درمان ارتودنسی تبدیل شود. برخی از مزایای دیگر اینویزیلاین عبارتند از:

 • درمان راحت: الاینرهای اینویزیلاین راحت‌تر از بریس‌های فلزی هستند و داخل دهان را مانند براکت‌ها و سیم‌های بریس‌های فلزی تحریک نمی‌کنند.
 • حفظ بهداشت دهان و دندان آسان: تری‌های اینویزیلاین قابل جابجایی هستند، و این باعث می‌شود که حفظ سلامت دهان و دندان در طول درمان راحت باشد.
 • بهبود تراز دندان‌ها: درمان ارتودنسی اینویزیلاین می‌تواند اوربایت و سایر مسائل مربوط به هماهنگی دندان‌ها را اصلاح کند تا یک لبخند زیبا و صاف را به ارمغان آورد.
 • ارتقاء اعتماد به نفس: اینویزیلاین به کسانی که از ظاهر دندان‌های نامرتب خود ناراضی هستند، کمک می‌کند تا اعتماد به نفس حاصل از یک لبخند زیبایی و صاف را به دست آورند.

تجهیزات ارتودنسی

بعضی از دستگاه‌های ارتودنسی که توسط متخصص ارتودنسی برای درمان اوربایت توصیه می‌شوند عبارتند از:

هدگیر برای اصلاح مال اکلوژن درجه دوم، که بیشتر به اوربایت شناخته می‌شود، عمل می‌کند. در این مورد، ماگزیلا یا فک پایین سریعتر از مندیبل یا فک بالا رشد می‌کند. هدگیر رشد فک پایین را محدود می‌کند و اجازه می‌دهد تا فک فوقانی به آن برسد. هدگیر شامل یک چارچوب است که در اطراف سر قرار می‌گیرد و به بریس و نوارهای آن متصل می‌شود. در بعضی موارد، هدگیر برای ایجاد فضا برای حرکت دندان‌های جلو به سمت عقب استفاده می‌شود. همانند ماسک صورت، به طور معمول توصیه می‌شود که از هدگیر برای مدت ۱۲-۲۰ ساعت در روز استفاده شود.

انواع دیگر لوازم ارتودنسی شامل دستگاه اندرسون برای کاهش اوربایت، بیوبلوک که برای جلو بردن فک پایین و باس دینامکس می‌باشد که این وسیله هم مال اکلوژن را اصلاح می‌کند.

اگر در مورد لوازم ارتودنسی سوال یا نگرانی دارید، لطفا با مرکز مراقبت‌های ارتودنسی تماس بگیرید.

دستگاه هربست پیشرفته‌ترین و موثرترین دستگاه برای اصلاح اوربایت‌های شدیدی در اکثر بیماران است. این وسیله برای افزایش رشد فک پایین در جهت جلو استفاده می‌شود. در صورت لزوم، می‌توان از رشد قوس فک بالا نیز استفاده کرد. طراحی جدید و پیشرفته به بیماران اجازه می‌دهد تا به صورت هم زمان از بریس نیز استفاده کنند، در نتیجه همزمان با اصلاح اوربایت، دندان‌هایشان را صاف می‌کنند. این روش زمان کلی درمان را تا ۵۰٪ کاهش می‌دهد!

فورسوس

دستگاه مقاوم در برابر خستگی فورسوس، یک جایگزین برای هدگیر می‌باشد که باعث بهبود رشد در نوجوانان می‌شود، و به از بین بردن اوربایت بیش از حد، بهبود تناسب دندان‌ها، و احتمالا جلوگیری از نیاز به عمل جراحی فک، کمک می‌کند.

جراحی فک

سایر گزینه‌های معمول شامل جراحی فک هستند، که شامل تغییر فیزیکی فک شما برای اصلاح بایت می‌باشد، اما به احتمال زیاد همچنان نیاز به استفاده از بریس برای تکمیل روند درمان دارید. با این حال، این درمان به ندرت مورد نیاز است زیرا دیگر روش‌های غیر جراحی، کم تهاجمی‌تر و قابل پیش بینی‌تر هستند. مطب ما اصلاح اوربایت و اندربایت به روش غیر جراحی را پیشنهاد می‌دهد.

ونیر پرسلینی

ونیرهای پرسلینی، انلی و روکش گزینه‌های درمان برای بیمارانی هستند که نمی‌خواهند ارتودنسی طولانی مدت و یا جراحی انجام دهند. بسیاری از اوقات این درمان‌ها می‌توانند بسیار محافظه کارانه و بدون نیاز به ساییدن ساختار دندان انجام شوند. هم پرسلین‌های ایمکس یا هم مواد ترمیمی ونلی را می‌توان برای اصلاح این مال اکلوژن استفاده کرد. پرسلین ایمپرس یا لومینرزها نوع دیگری از پرسلین هستند که می‌توانند با گزینه‌های غیر جراحی استفاده شوند. در حقیقت پرسلین نیست که اثربخش می‌باشد، بلکه یافتن موقعیت فیزیولوژیکی صحیح برای سلامتی و عملکرد است که نتیجه می‌دهد. انواع مختلفی از پرسلین وجود دارند که می‌توانند به صورت نازک و بر اساس ویژگی زیبایی شناختی تولید شوند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *