حساسیت دندانی(تیرکشیدن دندان) و ارتودنسی:علت و درمان

حساسیت دندان که حساسیت شدید عاج دندان نیز نامیده می شود، زمانی رخ می دهد که قسمت حساس دندان موسوم به عاج، در اثر از بین رفتن مینای دندان یا تحلیل لثه نمایان شده و در معرض تحریکات حرارتی قرار گیرد.
بسیاری از ما در دوره ای از زندگی خود حساسیت دندان د را تجربه کرده ایم.حساسیت دندان با تیر کشیدن ناگهانی دندان همراه است.هنگام خوردن و آشامیدن غذاها و نوشیدنی های داغ، سرد و شیرین و یا حتی تنفس هوای سرد، می توان حساسیت دندان را احساس کرد.
شما ممکن است به این نتیجه برسید که برای جلوگیری از درد، باید رفتار خوردن و آشامیدن تان را تغییر دهید مثلا از آشامیدن نوشیدنی های خیلی خنک پرهیز کنید و یا از نی برای نوشیدن استفاده کنید.حساسیت دندان در اثر عقب نشینی لثه از دندان و بیرون آمدن لایه نرم عاج در زیر آن به وجود می آید.اما آیا حساسیت دندان در اثر استفاده از بریس واقعیت دارد؟

حساسیت دندان در اثر ارتودنسی


در بسیاری از افراد دندانها به تدریج دچار ساییدگی و ترک خوردگی می شوند. در افرادی که عادات دهانی مانند دندان قروچه دارند یا از دندان ها به نحو غیرمعمولی استفاده می کنند مثلا یخ یا اشیای سفت را می شکنند، احتمال بروز این مشکلات بیشتر است. بی نظمی دندانی نیز احتمال تماس های نامناسب دندان ها و ترک خوردگی یا سایش دندانی را افزایش می دهد؛ یکی از علل تجویز درمان های ارتودنسی برطرف کردن این تماس های نابجا است. اغلب ترک های دندانی بسیار ریز بوده و به صورت عادی دیده نمی شوند و تشخیص آنها مستلزم بکارگیری روشهای خاص نورپردازی است. ترک ها یا ساییدگی دندان باعث عریان شدن تاج و مشکلات متعاقب آن می شود. البته در بزرگسالان و افراد مسن، عاج دندان ضخیم تر و نفوذناپذیرتر شده و می تواند تا حدی حساسیت دندانی را کاهش دهد.

روز اول ارتودنسی و نصب بریس ها حساسیت دندان در بعضی موارد تشدید می‌شود.برنامه درمان شما به هر طریق که باشد و چه از بریس شفاف، فلزی یا لینگوال استفاده کنید، بریس با تغییرات کوچک به آرامی موقعیت دندان ها را تغییر می دهد. این امر می تواند باعث مقداری درد خفیف یا ناراحتی شود. حساسیت دندان در اثر استفاده از بریس به دلیل سفت شدن بریس ها برای حرکت دادن دندان ها به موقعیت مطلوب پیش می آید. مقداری حساسیت در روزهای اول کاملا طبیعی است. اما این درد با عادت کردن فرد به اتمام می رسد. اگر ناراحتی شما بیش از یک هفته طول کشید، حتما به دندان پزشک مراجعه کنید.

حساسیت دندانی کودکان در اثر ارتودنسی


نمایان شدن عاج دندان عاملی است که باعث بروز این نوع از حساسیت دندانی می‌شود. اگر کودک شما براکت‌های ارتودنسی در دهان خود دارد، مسواک زدن به روش صحیح برای او اهمیت بسیار بیشتری دارد. زیرا وقتی که براکت‌های ارتودنسی در دهان کودک باشد، او به طور ناخودآگاه بیشتر زیر خط لثه خود را مسواک می‌زند.
کودکانی که در حال گذراندن دوره درمان ارتودنسی هستند و براکت‌های ارتودنسی را در دهان خود دارند، غالباً در هنگام مسواک زدن دندان‌ها، مسواک را با فشار زیادی به طرف عقب و جلو حرکت می‌دهند و فشار زیادی را بر روی دندان‌ها مخصوصاً در نزدیکی خط لثه وارد می‌کنند.
این کار به مرور زمان می‌تواند باعث ساییده شدن مینای دندان و ایجاد حساسیت دندان و لثه‌ها در کودک شود. مسواک زدن همیشه باید با حرکات آرام و دورانی انجام شود.

عوامل تحریک کننده حساسیت دندان


عوامل متعددی می‌تواند باعث تحریک درد دندان در افرادی که از مشکل حساسیت دندان رنج می‌برند، شود. برخی از شایع‌ترین عوامل تحریک کننده حساسیت دندان عبارتند از:

خوردن غذاهای سرد یا نوشیدن مایعات سرد
خوردن غذاهای داغ یا نوشیدن مایعات داغ
خوردن غذاهای شیرین یا ترش
نفس کشیدن از راه دندان در هوای سرد
مسواک زدن دندان‌ها

مصرف مواد غذایی اسیدی

این مواد مانند انواع ترشی ها، مرکبات بویژه لیموترش، انواع نوشابه های گازدار و … می توانند لایه سطحی مینای دندان را که حاوی مواد معدنی است از بین برده و زمینه حساسیت دندان ها را فراهم سازند. بنابراین باید مصرف این مواد غذایی را محدود نمود، میوه های ترش را مک نزد و پس از خوردن هر نوع غذا یا نوشیدنی ترش یا اسیدی، بلافاصله دهان را با آب شست.

کاربرد غلط مسواک

مسواک شمشیری دو لبه است. کاربرد مسواک سفت یا تکنیک غلط مسواک زدن، می تواند بیشتر مضر باشد تا مفید. در این شرایط مینای دندان ساییده شده و نازک می شود. بافت لثه نیز آسیب دیده و تحلیل می رود. هر دوی این عوامل عاج دندان را عریان کرده و زمینه ساز حساسیت دندانی می شوند. همچنین عاج عریان می تواند پوسیدگی ریشه را به دنبال داشته باشد.

نحوه درمان حساسیت های دندانی


کارهایی که می توانید برای کمک به کنترل حساسیت دندان انجام دهید:
دو بار مسواک زدن در روز به مدت ۲ دقیقه با خمیردندانی که دارای فرمولاسیون ویژه جهت محافظت و تسکین دندان های حساس باشد.
استفاده از مسواک های دارای برس نرم یا متوسط.
اجتناب از مسواک زدن مکرر یا وارد کردن فشار بیش از حد به دندان ها هنگام مسواک زدن.
حرکت دادن مسواک به آرامی و از سمت لثه به سمت دندانها .

اگر شما ناراحتی در مورد دندانتان دارید با دندانپزشکتان صحبت کنید. راه‌های درمان حساسیت دندانی برای کمک به شما وجود دارد. او ممکن است با مواد پرکننده سفید سطح ریشه دندان‌های شما را ترمیم کند یا به شما استفاده از روکش‌های فلوراید یا بتونه‌های عاج را برای ترمیم سطح ریشه دندان پیشنهاد بدهد.برخی درمان های دندانپزشکی باعث بروز حساسیت های دندانی موقتی و گذرا می شوند. به دنبال پرکردگی یا ترمیم دندانی (بویژه اگر وسیع باشند) و جرم گیری دندان ها، معمولا دندان ها به مدت چند هفته حساس می گردند.درمان سفید کردن دندانها یا بلیچینگ (Bleaching) با احتمال زیادتری منجر به حساسیت دندانی می شود.
حساسیت دندانی قابل درمان است. روش درمان حساسیت دندانی به علل به وجود آمدن حساسیت دندانی بستگی دارد و دندانپزشک شما یکی از راه‌های متعدد موجود را به شما پیشنهاد می‌دهد:

ژل فلوراید

یک تکنیک که داخل مطب قابل اجرا بوده و مینای دندان را تقویت کرده و پیشروی حساسیت دندانی را کاهش می‌دهد.

کاشت تاج دندان

این روش برای تصحیح نقص یا فروپاشی تاج دندان که باعث افزایش حساسیت دندانی می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از خمیردندان‌های مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید – خمیردندان‌های ضدحساسیت یا مخصوص دندان‌های حساس، می‌تواند به تسکین درد و ناراحتی ناشی از حساسیت دندانی کمک کند. این محصولات از طریق مسدود کردن مسیر منافذی که از سطح تا ریشه و اعصاب دندان امتداد یافته‌اند، عمل می‌کند. به این ترتیب درد و ناراحتی دندان برطرف می‌شود و یا حداقل، به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

مصرف فلوراید

استفاده از محصولات دندانی حاوی فلوراید از قبیل خمیر دندان‌ها و دهان‌شویه‌های غنی شده با فلوراید می‌تواند در کاهش درد و ناراحتی ناشی از حساسیت دندانی مؤثر باشد. همچنین دندانپزشک می‌تواند با مالیدن ژل فلوراید بر روی دندان‌های حساس و آسیب‌دیده، درد و ناراحتی آنها را کاهش دهد.

سیلانت‌های دندانی

در مواردی که حساسیت ‌دندان‌ها به خاطر تحلیل رفتن لثه‌ها ایجاد شده باشد، دندانپزشک می‌تواند قسمت‌های نمایان شده ریشه دندان را با استفاده از سیلانت‌های دندانی بپوشاند و محافظت نماید. به این ترتیب حساسیت دندان‌های آسیب‌دیده برطرف می‌شود.

درمان پوسیدگی و آسیب‌های دندان

به منظور درمان و ترمیم دندان‌های آسیب‌دیده و پوسیده که باعث ایجاد حساسیت دندانی شده‌اند، می‌توان از درمان‌ها و عمل‌های دندانپزشکی مختلفی از قبیل روکش دندان، پُر کردن دندان و باندینگ دندان استفاده کرد.

پیوند لثه

در صورتی که بافت لثه‌ای که سطح ریشه دندان را پوشانده است از بین برود و منجر به ایجاد حساسیت دندانی شود، می‌توان از طریق عمل جراحی پیوند لثه این مشکل را درمان نمود. این عمل موجب تأمین حفاظت بیشتری از سطح ریشه دندان نیز می‌شود.

عصب‌کشی دندان

در مواردی که هیچ یک از روش‌های درمانی که در بالا به آنها اشاره شد، در رفع علائم درد و ناراحتی ناشی از حساسیت دندانی، کارآیی لازم را نداشته باشد، از عمل عصب‌کشی دندان برای حل مشکل استفاده می‌شود. با انجام عمل عصب‌کشی، مشکل درد ناشی از حساسیت دندان برای همیشه برطرف خواهد شد.

به این پست امتیاز دهید.
حساسیت دندانی(تیرکشیدن دندان) و ارتودنسی:علت و درمان
۵ از ۲ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *