تغذیه مناسب در حین درمان ارتودنسی (سیم کشی دندان)

وقتی دندان‌های تان سیم ‌کشی شده ‌اند و یا پلاک ارتودنسی دارید، باید مراقب غذاها و تنقلاتی که می‌ خورید نیز باشید. بسیاری از شیرینی ‌ها، شکلات های چسبناک و آبنبات‌ ها اطراف سیم ‌ها جمع می ‌شود و تمیز کردن باقی ‌مانده‌ های مواد غذایی از اطراف سیم‌ ها را برای تان دشوار می ‌کنند و اگر این مواد غذایی به خوبی از اطراف سیم‌ها تمیز نشوند، موجب پوسیدگی دندان‌های شما می ‌شوند.

نکات خوردن غذا در طول درمان ارتودنسی


زمانی که فرد برای اولین بار تحت درمان ارتودنسی با براکت قرار می گیرد ممکن است تصور کند انتخاب های محدودی در رابطه با غذا خوردن در حضور براکت ها برای وی وجود دارد .زمانی که براکت های ارتودنسی در دهان فرد قرار می گیرد در رابطه با اجتناب از خوردن غذاهای خاص که برای وی ممکن است مشکل ساز شود تذکر داده می شود لذا تغذیه در زمان ارتودنسی دارای اهمیت بالایی می باشد و حتما باید مورد توجه قرار گیرد.خوردن خوراکی ‌های سفت و سخت مانند گز، سوهان و آبنبات را کنار بگذارید، چون موجب شکستن یا کج شدن وسایل ظریف درون دهان‌ تان می ‌شوند.
دستگاه های شستشوی با فشار آب در تمیز کردن اطراف براکت ها موثرند .
هر بار که خوراکی‌های شیرین یا نشاسته‌ای را در دهان می‌گذارید، محیط مناسبی برای باکتری‌های دهان فراهم می‌شود. این باکتری‌ها با تولید اسید، مینای دندان را حل می‌کنند و سبب ایجاد پوسیدگی می‌شوند.
غذاها و نوشیدنی هایی که می تواند باعث ایجاد پوسیدگی دندان (کرم خوردگی) شوند، می بایست در طول زمان استفاده از بریس مصرف نشوند. علاوه بر این لازم است از غذاهای چسبنده به خاطر افزایش ریسک پوسیدگی و شکستن بریس خودداری گردد. این نوع از مواد غذایی بر روی بریس ها چسبیده و برای یک دوره زمانی طولانی بر روی دندان ها باقی می مانند. در صورت مصرف غذا یا نوشیدنی های دارای سطح شکر بالا، معمولاً به بیمار توصیه می شود، این مواد به همراه وعده های غذا یا فقط یک بار در طول روز مصرف شود. بلافاصله پس از مصرف این مواد غذایی می بایست دندان ها به دقت مسواک زده و از دهان شویه برای از بین بردن تاثیر آنها بر روی دندان ها و بریس ها استفاده شود.

مواد غذایی را به قطعات کوچک تقسیم کنید

یکی از بزرگترین خطرات برای سیم کشی دندان نحوه ی خوردن شما است. گاز گرفتن غذاها می تواند باعث شکستن یا جدا شدن سیم ها شود. یکی از راه های جلوگیری از این مشکل کوچک کردن قطعات غذا است. حتی اگر غذاهایی را مصرف می کنید که برای سیم دندان مشکلی را ایجاد نمی کنند بهتر است آنها را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید تا به سیم ها عادت کنید و مشکلی برای شما به وجود نیاید.

با دندان های عقبی خود بجوید

اکثر مردم به دندانی که بیشتر از آن برای جویدن و گاز گزفتن استفاده می کنند فکر نمی کنند. در واقع برایشان تبدیل به عملی خودکار شده است. اگر شما به تازگی دندان هایتان را ارتودنسی کرده اید، دندان ها بسیار حساس شده اند و به مراقبت بیشتری نیاز دارند. جویدن به دندان های عقبی که سطح بزرگ تری دارند، درد شما را کاهش می دهد و آسیب کمتری به دندان های حساس جلو و نیش وارد می کند.

آهسته غذا بخورید

هر چند ممکن است بسیار گرسنه باشید، به خصوص اگر درد دندان ها مانع از مصرف کافی مواد غذایی در روزهای ابتدایی شده باشد، اما لازم است به آرامی غذا بخورید. سریع خوردن باعث عدم تمرکز بر نحوه ی استفاده از دندان ها می شود. همچنین ممکن است با سیم به زبان و لپ آسیب بزنید.  اگر سریع بجوید، ممکن است موجب بروز عفونت و درد شوید. این امر به دلیل تضعیف فک و رباط ها در اثر فشار وارد آمده برای صاف کردن دندان ها رخ می دهد.

مواد غذایی که در حین ارتودنسی باید از خوردن آن ها خودداری شود


در طول درمان ارتودنسی لازم است از مصرف برخی مواد غذایی خاص خودداری شود! برای چند روز اول شروع درمان، بیمار می‌بایست از غذاهای نرم برای تغذیه استفاده نماید. به این ترتیب در این زمان می‌بایست از مصرف مواد گوشتی سفت، نان خشک، و سبزیجات خام خودداری شود. به هر حال با گذشت مدت زمان لازم، فرد دوباره توانایی غذا خوردن عادی خود را به دست خواهد آورد. علاوه بر این لازم است در طول درمان هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی ، مراقبت از ارتودنسی دندان را فراموش نکنید .

غذاهایی که شکر زیاد دارند

غذاهای پر شکر باید محدود شوند. موارد اندکی هم که مورد استفاده قرار می گیرند می بایست مواقعی باشد که شما بلافاصله بعد از آن قادر به مسواک زدن باشید. این غذاها پتانسیل تجمع بالای پلاک میکروبی را دارند. ترکیب پلاک و شکر سبب تولید اسید در دهان می شود که می تواند منجر به ایجاد لثه های متورم، لکه های سفید روی دندانها و پوسیدگی دندانی گردد.

غذاهای سفت

غذاهایی که به طور معمول از طریق گازگرفتن با دندانهای جلویی خورده می شوند
نیازی نیست که این غذاها را به طور کامل از رژیم غذایی تان حذف کنید. تنها کافی است آنها را پیش از خوردن به تکه های کوچکتر برش داده و با دندانهای آسیای عقبی جویده شوند. مثالهایی از این غذاها سیب، هویج، ذرت، گوشت دنده و دیگر گوشت های همراه استخوان می باشد.
برخی غذاها به قدری سفت هستند که برای جویدن در حضور براکت های ارتودنسی مناسب نیستند. اینها شامل یخ، پاپ کورن، نان خشک، شکلات های سخت، نارگیل، گوشه های خشک پیتزا و … می باشد. گاز گرفتن روی این غذاها می تواند باعث کج شدن یا شکستن سیم و براکت های ارتودنسی گردد. مواردی مثل پاپ کورن همچنین پتانسیل گیر کردن داخل لثه و زیر براکت ها را دارند که تحریک شدید لثه را می تواند به همراه داشته باشد.

رف مواد غذایی شیرین

در حالت عادی افراد نباید در خوردن مواد غذایی شیرین زیاده روی کنند. زمانی که فرد از ارتودنسی استفاده می‎کند، باید به این مسئله بیشتر توجه داشته باشد. زیرا شستشوی دندانها با مشکلات بیشتری همراه است و از سوی دیگر ممکن است مقداری از مواد شیرین بر روی دندانها و در لابه لای دندانها باقی بماند که این امر به مرور زمان موجب از بین رفتن دندانها می‎شود.

گوشت های کبابی سفت

گوشت های کبابی مانند استیک می توانند موجب شل شدن آرچ وایرها شوند.

جویدن مواد خارجی

بسیاری از مردم ناخودآگاه عادت به جویدن ناخن یا قلم خود دارند که هر دو می تواند به بریس آسیب برساند.

یخ

جویدن یخ احتمالا مجرم ترین مورد در آسیب به بریس است.

 غذاهای چسبنده

مواد چسبنده از قبیل آدامس، شکلات، گز، سوهان، بلال، آبنبات و … برای بیماران ارتودنسی مناسب نیست. بهتر است تا زمان خروج ارتودنسی، به هیچ عنوان از این مواد غذایی استفاده نشود. زیرا به دلیل چسبنده بودن بر روی براکت‎ها‎ نشسته و علاوه بر ظاهر زننده، موجب تخریب و پوسیدگی دندانها می‎شوند.

غذاهای مناسب در طول درمان ارتودنسی


غلات (کربوهیدرات‌ها)

این گروه غذایی یک چهارم از کل انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. غلات در برنامه معمول غذایی ایرانیان به صورت نان و برنج مصرف می‌شود. این مواد غذایی عموماً در دوران ارتودنسی مشکلی را ایجاد نمی‌کنند، چرا که بسیار نرم‌ هستند و به راحتی جویده می‌شوند. در هر حال فراموش نکنید که دو مولفه ضروری یک رژیم غذایی سالم یعنی کربوهیدرات و پروتئین را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

شیر و لبنیات

یک چهارم هر رژیم غذایی سالم از لبنیات تشکیل می‌شود. لازمه داشتن دندان‌ها و استخوان‌‌های محکم و قوی مصرف رژیمی سرشار از کلسیم است. فراورده‌های لبنی کلسیم، ویتامین د، پتاسیم و حتی پروتئین مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. لبنیات یکی از غذاهای مفید دوران ارتودنسی است، چرا که اکثر فراورده‌های لبنی نرم‌ هستند و چندان به جویدن نیاز ندارند. شیر، شیر بستنی، ماست و پنیر فراورده‌هایی لبنی هستند که در سفره تمام ایرانی‌ها یافت می‌شود و مصرف آنها به بیماران ارتودنسی توصیه می‌شود.

سبزیجات

سبزیجات نیز باید یک چهارم رژیم غذایی را تشکیل دهد. سبزیجات ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد بدن را تامین می‌کند. از آنجایی که ما عموماً سبزیجات را به صورت پخته میل می‌کنیم، خوردن آنها معمولاً مشکلی را برای سیم‌کشی دندان‌ها ایجاد نمی‌کند. به علاوه می‌توانید سبزیجات را پوره کنید تا خوردن آنها راحت‌تر شود. سبزیجات خام یا سالاد را می‌توانید به صورت رنده شده یا خرد شده ریز میل کنید.

به این پست امتیاز دهید.
تغذیه مناسب در حین درمان ارتودنسی (سیم کشی دندان)
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *