تاثیر انواع تجهیزات و وسایل ارتودنسی در زیبایی دندان های شما

ارتودنسی

از یک وسیله و ابزار ارتودنسی یا تجهیزات رشدی در مواردی برای اصلاح اختلالات و نامتقارنی‌هایی در الگوهای رشد فکها و شکاف لب و کام استفاده می‌شود. وسایل و تجهیزات ارتودنسی مختلفی جهت اصلاح این مشکلات و اختلالات موجود و در دسترس می‌باشند. برخی از این تجهیزات برای وسیع کردن خفیف کام یا فک بالا طراحی شده‌اند تا فضای بیشتری را برای رویش دندان‌های دائمی فراهم آورند، در حالی که تجهیزات دیگر ارتودنسی برای اصلاح مشکل اوربایتی که به خاطر مشکلات رشد فک‌ها به وجود می‌آیند طراحی شده‌اند. وسایل و تجهیزات ارتودنسی (رشدی) برای ایجاد فضای بیشتر برای دندان‌های دائمی در حال رویش، بهبود وضعیت قرارگیری دندان‌های روی هم و یا بهبود فرم صورت به کار برده می‌شوند. گاهی اوقات از این وسایل برای مواردی خفیف‌تر و ساده‌تر که نیازی به جراحی ارتودنسی ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کودکان و بزرگ‌سالانی که به متخصصان ارتودنسی  مراجعه می‌کنند، اغلب به خاطر ابزارها و وسایل فلزی ارتودنسی مختلف کمی گیج و هراسان هستند. داشتن اطلاعاتی درباره‌ی چنین تجهیزات و وسایلی می‌تواند به تسهیل ذهنیت بیمار و راحت‌تر بودن وی در هنگام انجام درمان ارتودنسی کمک کند. متخصصان ارتودنسی از این وسایل برای تنظیم فک‌ها جهت هماهنگی بیشتر بین آن‌ها استفاده می‌کنند. متخصصان ارتودنسی در مرکز مراقبت‌های ارتودنسی، برای کودکان بین سنین هشت تا دوازده سال، گزینه‌های درمانی را جهت انجام تغییرات و اصلاحاتی در طی مراحل رشدی فک، توصیه می‌کنند. افراد بزرگ‌سال نیز می‌توانند در طول زندگی‌شان تغییراتی را در فرم دندان‌ها داشته باشند و می‌توانند از درمان و وسایل ارتودنسی استفاده کنند. برخی از مشکلات شایعی که در حالت یا رشد فک‌ها مشاهده می‌شود عبارت‌اند از:

  • رشد ناکافی فک پایین
  • جلو آمدگی دندان‌های بالایی
  • ناهنجاری‌های فکی
  • کراس بایت
  • اوربایت

برای دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید.

انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی دندان


ارتودنسی

کش ارتودنسی (نوارهای لاستیکی)

استفاده از کش‌های ارتودنسی (یا نوارهای لاستیکی) به متناسب و هماهنگ کردن دندان‌های بالا و پایین کمک می‌کند. این کش‌ها را طبق دستور پزشک استفاده کنید و به یاد داشته باشید که این نوارهای لاستیکی در صورتی که طبق دستور پزشک استفاده شوند می‌توانند تأثیر بهتری در درمان داشته باشند.

دستگاه مارا- MARA

ارتودنسی

از دستگاه مارا –MARA-(دستگاه تغییر موضع قدامی فک پایین) برای درمان بیمارانی استفاده می‌شود که دچار ناهنجاری فکی کلاس ۲ می‌باشند، که در آن فک پایین و بالا با هم هماهنگ نیستند یا فک پایین کامل رشد نکرده است. دستگاه یا ابزار مارا را باید مانند یک ابزار فانکشنال ثابت، در همه وقت استفاده کرد؛ این دستگاه برای مواردی مناسب است که در آن قابلیت و همکاری بیمار یک مسئله‌ی اساسی است. در دستگاه مارا از اتصالاتی استفاده می‌شود که به روکش‌های استیل ضد زنگی جوش خورده‌اند که به دندان‌های آسیاب کوچک بسته می‌شوند. این ابزار که بیشتر در بیماران سنین ۱۱ سال به کار برده می‌شود، یک گزینه‌ی درمانی کاربردی برای افراد دچار ناهنجاری‌های کلاس ۲ می‌باشد که تقریباً ۷۰ درصد از کل ناهنجاری‌های فک و دندانی را در برمی‌گیرند.

 

ضربه‌گیر لب یا بامپر لب

بامپر لب

متخصصین ارتودنسی تمایل دارند تا جایی که امکان دارد از کشیدن دندان خودداری کنند، به همین منظور آن‌ها از ضربه گیر یا بامپر لب روی بیمارانی استفاده می‌کنند که نیاز دارند تا فضای بیشتری را در ردیف دندان‌های شلوغ و نامرتبشان ایجاد کنند. ابزار بامپر لب عبارت است از یک سیم که روی فک پایین قرار می‌گیرد و از یکی دندان‌های آسیاب تا دندان آسیای سمت دیگر دهان کشیده شده و مانع از تماس لب‌ها و گونه‌ها به دندان‌های شما می‌شود. هنگامی‌که دهان خود را حرکت می‌دهید یا صحبت می‌کنید، لب‌ها و گونه‌های شما به بامپر فشار می‌آورند و بامپر نیز فشاری را روی دندان‌هایتان اعمال می‌کند. این فشار باعث می‌شود دندان‌های آسیاب به سمت عقب حرکت کرده و فضای بیشتری را برای دندان‌های نامرتب و شلوغ ایجاد کند. اگر از سپر یا بامپر لب استفاده می‌کنید، لطفاً به خاطر داشته باشید که نیازی نیست که هنگام غذا خوردن آن را از دهان درآورید، اما باید از مصرف غذاهای سفت و چسبناک نیز پرهیز کنید. مسواک زدن صحیح و کامل می‌تواند هر نوع غذایی را که به بامپر گیر کرده پاک کند.

 

اکسپاندر یا وسیع کننده‌ی کام

اکسپاندر

اکسپاندر یا وسیع کننده کام ، یک ابزار ارتودنسی است که برای ایجاد فضای بیشتر در فک بالا بکار می‌رود. از این ابزار معمولاً هنگامی استفاده می‌کنند که فک بالا نسبت به فک پایین خیلی باریک باشد یا دندان‌های بالا شلوغ و نامرتب هستند و از ردیف دندان‌های بالا بیرون زده‌اند. وقتی بیمار هنوز در حال رشد است، بافت‌های پیوندی بین نیمه‌های چپ و راست در فک بالایی او خیلی نسبت به وسیع شدن واکنش نشان می‌دهند. تنها با کار گذاشتن اکسپاندر از طریق چرخاندن پیچی که در وسط این دستگاه قرار دارد (با کلید مخصوصی که روی آن تعبیه شده است)، فشار رو به بیرونی بر روی نیمه‌های چپ و راست فک بالا به تدریج وارد می‌شود. این فشار باعث می‌شود تا مقدار زیادی بافت استخوانی در بین نیمه‌های چپ و راست فک رشد کرده و در نهایت منجر به وسیع تر و بازتر شدن عرض فک شود. معمولاً درمان با استفاده از این ابزار حداقل شش ماه به طول می‌انجامد تا فرصت لازم برای رشد استخوان در فضای بسط داده شده وجود داشته باشد.

دستگاه Herbst (هربست)

Herbst

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که متخصصین ارتودنسی درمان می‌کنند ناهماهنگی و عدم مطابقتی است که هنگام جلوآمدگی دندان‌های ردیف بالا نسبت به دندان‌های ردیف پایین رخ می‌دهد. معمولاً هنگامی که پزشکان یک بیمار با جلو زدگی دندان‌های ردیف بالا را ویزیت می‌کنند، این مشکل را در نظر می‌گیرند که دندان‌ها و فک بالا هستند که خیلی جلو زده‌اند؛ ولی در صورتی که در اغلب موارد، این عارضه به خاطر کوچک‌تر بودن فک پایین است که باعث می‌شود فک پایین بیش از اندازه عقب باشد. در مورد این بیماران، متخصص ارتودنسی باید فک پایین را تحریک (انکوریج) کند تا به اندازه کافی رشد کند و برای این منظور بریس‌هایی همچون ابزار هربست (Herbst)  می‌تواند کمک کننده باشد. اگرچه دستگاه هربست از حرکت رو به عقب فک پایین جلوگیری می‌کند، ولی حرکت باز و بسته شدن هنوز هم به سادگی رخ می‌دهد و بیماران هیچ مشکلی با جویدن غذایشان با موقعیت جدید فک پایین خود ندارند. مانند همه‌ی انواع بریس‌ها ، بیمارانی که ابزار هربست استفاده می‌کنند باید مراقب خوراکی‌هایی که می‌خورند باشند. برای مثال، غذاهای سرد همچون بستنی خیلی سرد، بستنی یخی یا یخ در بهشت باعث یخ زدن چسب شده و باعث شل شدن بریس می‌شود. خوراکی‌های چسبنده‌ای از جمله کارامل، آدامس بادکنکی و آب‌نبات‌های مغز دار باعث می‌شوند تا بریس از روی دندان‌هایتان جدا شود. خوراکی‌های سخت و سفتی مانند سبزی‌های شکننده و آبنباتهای سفت نیز باعث خم شدن و شل شدن ابزار هربست خواهند شد؛ بنابراین در طی مدتی که تحت درمان ارتودنسی هستید، از خوردن این دسته از خوراکی‌ها پرهیز کنید. ابزار هربست در طی مراجعه‌ها و جلسات معاینه‌تان با متخصص ارتودنسی بررسی و تنظیم می‌شود. اگر گاهی اوقات میان نوبت‌های مراجعه، کمی درد در داخل گونه‌ها و لپ‌های خود داشتید، لطفاً سعی نکنید خودتان ابزار را تنظیم کنید. برای گرفتن نوبت اضطراری تماس بگیرید تا پزشک بتواند تنظیمات مورد نیاز را انجام دهد.

 

پندکس  -Pendex

پندکس

ابزار پندکس (PENDEX)، یک ابزار پندولوم  (Pendulum)است که در آن از یک پیچ وسیع کننده‌ای (باز کننده) برای وسیع‌تر کردن کام بالایی، یعنی اصلاح ناهنجاری‌های فکی کلاس ۲ و حالت قرارگیری دندانه روی هم، استفاده می‌شود. ابزار پندکس از یک “دکمه” پلاستیکی تشکیل می‌شود که به سقف دهان می‌چسبد. در این دکمه، یک حفره‌ی کلید وجود دارد که کلید در آن جای گرفته و باید طبق دستور متخصصتان آن را بچرخانید. این چرخش کلید، ابزار را باز می‌کند و در نتیجه کام بالایی دهان را عریض‌تر خواهد ساخت. معمولاً بیماران از این ابزار به مدت سه تا شش ماه استفاده می‌کنند.

 

دستگاه برطرف کردن عادت زبان زدن به دندان– مهار کننده زبان

پندکس

عادت زبان زدن به دندان‌ها هنگامی است که بیمار ، معمولاً در هنگام بلعیدن غذا؛ صحبت کردن یا بیکار بودن زبان، زبانش را به پشت دندان‌های جلویی فشار می‌دهد. اگر این زبان زدن همیشگی باشد، می‌تواند موجب بروز مشکلاتی در ردیف بودن و حالت دندان‌ها گردد و باید آن را برطرف کرد. متخصصین ارتودنسی، ترجیح می‌دهند که برای برطرف ساختن این عادت، استفاده از ابزار مهار کننده‌ی زبان را به  بیمارانشان تجویز نمایند. این ابزار که شبیه به محافظ دهانی است، معمولاً در هنگام شب استفاده می‌شود. برای زمان‌های دیگر، ابزار دائمی‌تری تجویز می‌شود و می‌توان آن را تنها در مطب پزشک متخصص تنظیم کنید.

ابزار مخصوص عادت مکیدن انگشت دست یا شست

مکیدن یک عکس‌العمل طبیعی است که نوزادان و کودکان نوپا را آرام می‌کند. کودکان معمولاً عادت مکیدن انگشت شست خود را هنگامی که دندان‌های دائمی آن‌ها شروع به درآمدن می‌کند، کنار می‌گذارند. معمولاً کودکان این عادت را در سنین ۲ تا ۴ سال ترک می‌کنند. اگر مکیدن انگشت شست پس از درآمدن دندان‌های اصلی ادامه یابد، می‌تواند باعث رشد نادرست دهان و نامرتبی دندان‌ها شود. اگر متوجه مکیدن طولانی مدت و یا بیش از اندازه شدید کودک خود شدید، با یک دندان‌پزشک مشورت کنید.  یکی از راه‌حل‌ها برای ترک عادت مکیدن انگشت شست ابزاری به نام “بریس (کریب) ثابت کام” است. این ابزار توسط یک متخصص ارتودنسی در دندان‌های ردیف بالای کودک کار گذاشته می‌شود. این بریس در پشت دندان‌های ردیف بالا و روی سقف دهان قرار می‌گیرد. این کریب یا بریس متشکل از سیم‌های نیم‌دایره‌ای از جنس فولاد ضد زنگ است که با استفاده از نوارهای فلزی به دندان‌های آسیاب محکم می‌شود. سیم‌های فولادی پشت دندان‌های ردیف بالای کودک بسته شده و خیلی قابل دیدن و تشخیص نیستند. این ابزار معمولاً در همان چند روز اول استفاده ، عادت مکیدن انگشت را در سر کودک متوقف میکنند.

هدگیر

هدگیر

از هد گیر برای اصلاح مشکلات و ناهنجاری‌های اسکلتی در کودکان کم سن و سال‌تر استفاده می‌شود. در سنین پایین و در کودکی، می‌توان نحوه‌ی رشد ساختار اسکلتی را تغییر داد تا رشد فکین بهبود یافته و در نتیجه با هم هماهنگ‌تر باشند. هد گیر را می‌توان برای ترمیم اوربایت بسیار شدید (رشد بیش از حد فک بالا) یا اندربایت (رشد بیش از حد فک پایین) استفاده کرد.  میزان شدت مشکل ، تعیین کننده مدت‌زمانی است که بیمار باید از هد گیر استفاده کند، همچنین بالا بودن ، پایین بودن . مستقیم بودن یا معکوس بودن جهت اعمال فشار این دستگاه می‌توانند از عوامل تعیین‌کننده‌ی این مدت زمان باشند.  کلید موفقیت در استفاده از ابزار هد گیر، ثبات و دوام استفاده از آن است. هد گیرها را باید در میزان ساعات مشخصی از روز استفاده کرد، در غیر این صورت باید در روز بعد، باید ساعاتی را که در روز قبل از این ابزار استفاده نکرده‌اید جبران کنید. هرگز نباید از هد گیر در زمان ورزش کردن استفاده کرد و باید آن را در هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن نیز درآورد.

ابزار نانس

ارنانس

از ابزار نانس (Nance) برای پیشگیری از چرخش یا حرکت به جلوی دندان‌های آسیای ردیف بالا استفاده می‌شود. برخی از بیماران ، هنگامی از ابزار نانس استفاده می‌کنند که منتظر رویش دندان پیش آسیا (آسیاب کوچک) خود هستند.  این ابزار از دو نوار تشکیل شده که روی اولین دندان آسیاب چسبانده شده و یک سیم که از یک دندان آسیا به دیگر دندان آسیا در طرف دیگر دهان کشیده می‌شود. یک پد یا “دکمه” آکریلیکی روی سیمی که مستقیماً از پشت دندان‌های جلویی با سقف دهان تماس دارد، قرار می‌گیرد. بیماران باید همیشه و به طور روزانه اطراف این نوارها را مسواک کنند. از خوردن شکلات‌های جویدنی و چسبناک خودداری کنید زیرا این خوراکی‌ها می‌توانند ابزار را شل کنند.

محافظ‌های دهانی

یک محافظ یا گارد دهانی متناسب و مطابق با دهان شما، وسیله‌ی مهمی در میان وسایل کمک ورزشی می‌باشد که می‌تواند از دهان شما محافظت کرده و جلوی ضربه‌هایی را که ممکن است باعث شکستگی دندان‌ها و آسیب‌هایی به لب‌ها، زبان، صورت یا فک شوند بگیرد. اگرچه بسیاری از افراد و پزشکان اعتقاد دارند که باید از محافظ‌های دهانی که مخصوص و متناسب با فرم دهانتان ساخته شده‌اند استفاده کنید، محافظ‌های دهانی دیگری نیز در صورتی که به ‌خوبی در دهانتان جای بگیرند می‌توانند مؤثر واقع شوند. انواع اولیه‌ی محافظ دهانی شامل موارد زیر می‌باشند:

  • محافظ دهانی آماده
  • محافظ دهانی سفارشی که توسط دندان‌پزشکتان ساخته می‌شود.
  • محافظ‌های دهانی ” boil-and-bite ” که به فرم دهانتان در می‌آید.

محافظ‌های دهانی ورزشی باید به خوبی در دهان جای بگیرند، با دوام بوده و تمیز کردنشان راحت باشد و صحبت کردن یا نفس کشیدنتان را دشوار نسازند. به طور کلی، یک محافظ دهانی تنها دندان‌های بالایی‌تان را می‌پوشاند، البته در برخی موارد، دندان‌پزشک ممکن است محافظی را بری شما سفارش دهد که دندان‌های پایین را نیز پوشش دهد. مانند همه‌ی وسایل کمک ورزشی دیگر، محافظ دهانی هم پوشیده و فرسوده خواهد شد و دیگر کارایی لازم را نخواهد داشت. اگر سوراخ یا پارگی در محافظ دهانی شما ایجاد شود با اگر شل شده باشد، ممکن است دندان‌ها و بافت‌های دهانی‌تان را اذیت کند. لازم گاهی اوقات محافظ دهانی‌تان را چک کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

الاینر یا پلاک فنری

لاینر

الاینر یا پلاک‌های فنری ( Spring Aligner) به تنظیمات بسیار کمی ( یا هیچ) و حداقل زمان مراجعه به پزشک  نیاز دارند و این ویژگی باعث می‌شود تا این ابزار ، گزینه‌ی سریع و آسان برای اصلاح و بهبود چرخش‌های دندان‌های جلویی باشد. ازآنجایی‌که این ابزار از پیش تنظیم‌شده است، به هیچ مراجعه‌ای برای تنظیمات مجدد آن نیاز نیست. ویژگی دیگری که الاینر فنری را منحصر بفرد و مطلوب ساخته این است که این ابزار می‌تواند به عنوان یک ریتینر یا نگه‌دارنده‌ی بعد از ارتودنسی استفاده شود، در نتیجه می‌تواند هم در زمان و هم در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کند. الاینر فنری، از طریق ایجاد یک مدلی ساخته می‌شود که در آن دندان‌های جلویی در موقعیت مناسب و ایده آلی تنظیم می‌شوند. ابزار یا پلاک فنری را مطابق با این مدل می‌سازند و از آنجایی که فنر سیمی به این ابزار یک حالت منعطف می‌دهد تا به خوبی در دهان جای بگیرد، کلاً به مراجعه‌ای جهت انجام تنظیمات این دستگاه نیازی نیست. در طی هفته‌های اول استفاده از الاینر فنری، ممکن است بیمار کمی احساس ناراحتی و درد کند ، اما با حرکت کردن دندان‌ها، این درد و ناراحتی از بین خواهد رفت. هر گاه که حرکت دندان‌ها به پایان رسید، می‌توان مجدداً از این دستگاه به عنوان یک نگه‌دارنده یا ریتینر استفاده کرد. بعد از پایان یافتن مرحله استفاده از نگه‌دارنده، می‌توان از این ابزار به عنوان یک راهنما و کنترلی برای بررسی حالت دندان‌ها و اطمینان از اینکه هیچ برگشت ارتودنسی رخ نداده است استفاده کرد. اگر بعد از تکمیل فاز نگه‌دارنده ،حرکتی در دندان‌ها اتفاق بیفتد، در نهایت به بیمار توصیه می‌شود که از یک ریتینر یا نگه‌دارنده ای در شب (خواب) استفاده کند.

جداکننده‌ها یا فضا نگه‌دارنده‌ها

جداکننده

جدا کننده ها ، حلقه‌های کوچک پلاستیکی می‌باشند که در بین دندان‌هایتان قرار داده می‌شوند تا آن‌ها را از یکدیگر جدا کنند و بندهای ارتودنسی را بتوان بندهای ارتودنسی را در مراجعه‌ی بعدی‌تان کار گذاشت . قبل از آنکه متخصص ارتودنسی ، بندهای ارتودنسی را در دندان‌هایتان قرار دهد،جدا کننده‌ها را از بین دندان‌ها خارج می‌کنند. در هنگام استفاده از جدا کننده‌ها بهتر است از خوراکی‌های چسبنده، خلال دندان یا نخ دندان خودداری شود.

نگه دارنده‌های ارتودنسی

نگه دارنده

ریتینر یا نگه‌دارنده‌های ارتودنسی ممکن است ثابت و متحرک باشند. این وسایل بعد از صاف و مرتب شدن دندان ها، آن‌ها را در موقعیت جدید و اصلاح شده حفظ می‌کنند. متخصص ارتودنسی آموزش‌های لازم را جهت نگهداری و استفاده از نگه‌دارنده‌ها و مدت زمان استفاده از آن‌ها را به شما خواهد داد . استفاده منظم و طبق دستور پزشک از نگهدارنده ها ، جهت جلوگیری از برگشت حالت دندان‌ها حائز اهمیت می‌باشد.

به این پست امتیاز دهید.
تاثیر انواع تجهیزات و وسایل ارتودنسی در زیبایی دندان های شما
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *