بهترین متخصص ارتودنسی: استفاده از جدیدترین تکنولوژی در ارتودنسی دندان

مدت‌ها است که ارتودنسی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها انجام می‌شود، در واقع قدمت نوع ساده‌ای از سیم و وسایل ارتودنسی به سال‌ها قبل برمی‌گردد. امروزه متخصصین ارتودنسی از وسایل و روش‌های مختلفی مانند بریس فلزی با کش‌های رنگارنگ و براکت‌های فلزی خود باز و بسته شونده، بریس‌های شفاف، پشت دندانی و نامرئی (اینویزیلاین) استفاده می‌کنند. انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های زندگی است. اگر برای یافتن دکتر ارتودنسی خوب وقت بگذارید و اطلاعات خود را درباره ارتودنسی و مزایای مادام‌العمر آن افزایش دهید، سلامت دهان و دندان‌های خود را تضمین خواهید کرد و می‌توانید با دندان‌هایی صاف و مرتب به روی دنیا لبخند بزنید.

پس از شروع درمان ارتودنسی باید چند سال مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، مسلماً می‌خواهید که این درمان سرنوشت‌ساز را به دستان دکتر ماهری بپردازید که لبخندی جذاب و بی‌نقص را برروی لبان‌تان بیاورد. متخصصین ارتودنسی و زیبایی دقیقاً همین کار را در مرکز مراقبت‌های ارتودنسی انجام می‌دهند. پزشکان این مرکز به خود می‌بالند که می‌توانند خدمات تخصصی را با تعهد به اصول درمانی و متناسب با شرایط خاص هر بیمار به ایشان ارائه دهند. چنانچه کلینیک ما را برای درمان انتخاب کنید، می‌توانید مطمئن باشید که هیچ شتاب و عجله‌ای برای اتمام درمان در کار نخواهد بود. در واقع پزشکان این مرکز برخلاف بسیاری از درمانگاه‌های بزرگتر ارتودنسی ترجیح می‌دهند که درمان را طبق شرایط خاص هر بیمار پیش ببرند. متخصصین ارتودنسی دلسوز و متعهد ما خود را ملزم می‌دانند که به بهترین وجه از تک تک بیماران خود مراقبت کنند و نتیجه‌ای طبیعی و ماندگار را به دست دهند.برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

متخصص ارتودنسی


همان‌طور که پزشکان از میان تخصص‌های مختلفی مانند قلب و اعصاب حق انتخاب دارند، دندانپزشکان نیز می‌توانند تخصص ارتودنسی را انتخاب کنند. ارتودنسی یکی از تخصص‌های دندانپزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان ناهنجاری‌های صورت و دندان، مانند اختلال بایت (مال اکلوژن) می‌پردازد. بسیاری از متخصصین ارتودنسی به ارتودنسی صورت و دندان و ارتودنسی عمومی می‌پردازند و می‌توانند بیماران را در گروه‌های سنی مختلف درمان کنند. متخصصین ارتودنسی دندانپزشکانی هستند که پس از اتمام دوره دندانپزشکی، سه سال دیگر نیز در دانشگاه تحصیل کرده‌اند و تجربه بالینی لازم را در دوره رزیدنتی ارتودنسی به دست آورده‌اند. نخستین معاینه ارتودنسی کودکان باید در سن ۷ سالگی انجام شود تا اطمینان حاصل شود که ناهنجاری فک و دندانی شکل نگرفته است.

متخصص ارتودنسی چه کاری انجام می‌دهد؟


دندانپزشک ارتودنسی در زمینه اصلاح نامرتبی‌ها و ناهنجاری‌های فک و دندان تخصص دارد. این اختلالات مشکلات آزاردهنده متعددی را ایجاد می‌کند که از آن جمله می‌توان به نقص‌های گفتاری، اختلال در جویدن و دشواری در رعایت بهداشت دهان و دندان اشاره کرد.در این بخش شایع‌ترین مشکلاتی را بررسی می‌کنیم که متخصصین ارتودنسی می‌توانند آنها را با موفقیت درمان کنند.

انحراف قدامی خلفی

مثال‌های معمول انحراف قدامی خلفی شامل آندربایت و اوربایت می‌شود؛ آندربایت به وضعیتی گفته می‌شود که دندان‌های پایین جلوتر از دندان‌های بالا قرار می‌گیرد، اوربایت برعکس آندربایت است و به جلوتر بودن دندان‌های بالا از دندان‌های پایین گفته می‌شود. هر دو اختلال مشکلاتی را برای حرف زدن و جویدن ایجاد می‌کند.

به‌هم فشردگی و شلوغی دندان‌ها

به‌هم فشردگی و نامرتبی دندان‌ها یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که متخصصین ارتودنسی به درمان آن می‌پردازند. کوچک بودن فک و وجود نداشتن فضای کافی در فک برخی بزرگسالان باعث می‌شود که دندان‌های جدید به صورت صاف و مرتب در کنار دندان‌های قبلی درنیاید. پزشک ارتودنسی می‌تواند دندان‌ها را با استفاده از روش‌ها و وسایل متعدد صاف و مرتب کند.

مشکلات زیبایی

شکل کل صورت گاهی اوقات تحت تاثیر اختلال بایت یا مال اکلوژن قرار می‌گیرد. متخصص ارتودنسی می‌تواند ساختار و نظم فک، لب‌ها و دندان‌ها را اصلاح کند تا لبخندی زیبا و یکدست خلق شود.

چگونه ارتودنتیست فک و دندان‌ها را منظم می‌کند؟


دکتر ارتودنسی ابتدا فک و دندان‌ها را کاملاً معاینه می‌کند. عکس سراسری و قالب از فک و دندان‌ها گرفته می‌شود و سپس متخصص بهترین درمان را با توجه به وضعیت موجود توصیه می‌کند.در ادامه با متداول‌ترین درمان‌های ارتودنسی آشنا می‌شوید.

بریس‌های دندانی 

بریس ترکیبی از براکت‌ها و سیم قوسی شکل است که روی دندان‌ها گذاشته می‌شود تا آنها را به تدریج به سمت محل صحیح هدایت کند؛ براکت روی تک تک دندان‌ها چسبانده می‌شد و سیم قوسی شکل این براکت‌ها را به هم متصل می‌کند. بریس ارتودنسی از فلز، سرامیک یا مواد شفاف همرنگ دندان تهیه می‌شود.

هدگیر و فیس ماسک

این وسایل معمولاً برای اصلاح مشکلات رشدی مانند اوربایت و آندربایت به کار برده می‌شود. دندانپزشک ارتودنسی، علاوه بر تهیه بریس، هدگیر و یا فیس ماسک را نیز طراحی می‌کند که دور سر بسته می‌شود و به بریس متصل می‌شود. این ترکیب به اصلاح وضعیت دندان‌ها و استخوان فک کمک می‌کند.

ریتینر یا پلاک نگهدارنده

پس از آن که دندان‌ها با استفاده از بریس مرتب شد، پلاک نگهدارنده متحرک (ریتینر) یا هدگیر به کار برده می‌شود تا دندان‌ها دوباره جابجا نشود و به وضعیت اولیه برنگردد. بیماران باید تا زمان تشکیل شدن استخوان نگهدارنده‌ی دندان در محل جدید از ریتینر استفاده کنند.

متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی از نظر مهارت حرکت دادن دندان‌ها، سیم‌کشی دندان‌ها یا ارتودنسی نامرئی چه تفاوتی با هم دارند؟ 


ارتودنتیست دندانپزشکی است که یک دوره دو تا سه ساله رزیدنتی را نیز برای گرفتن تخصص ارتودنسی گذرانده است. دندانپزشکان عمومی نیز پس از شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت یا چند سیمنار می‌توانند بعضی درمان‌های ارتودنسی یا ارتودنسی نامرئی را انجام دهند. دندانپزشکان اجازه انجام انواع درمان‌های دندانپزشکی را دارند، اما تخصص آنها عمدتاً در زمینه درمان‌های ترمیمی مانند روکش، بریج، پر کردن دندان‌ها، جرم‌گیری و ایمپلنت است.چون متخصص ارتودنسی صرفاً بر ارتودنسی و سیم‌کشی دندان‌ها متمرکز است، تجربه و مهارت این گروه از متخصصین برای انجام دادن درمان‌های ارتودنسی بیشتر از دندانپزشکان است.

فاکتورهای مهم برای انتخاب متخصص ارتودنسی 


 تجربه متخصص ارتودنسی

بهتر است تمام کودکان در سن ۷ سالگی توسط متخصص ارتودنسی معاینه شوند. اگر دندانپزشک اطفال توصیه کرد که فرزندتان را در سن پایین نزد متخصص ارتودنسی ببرید، حتماً ارتودنتیستی را انتخاب کنید که در زمینه درمان دندان‌های شیری مهارت داشته باشند.تقریباً نیمی از متخصصین ارتودنسی درمان را تا زمان درآمدن تمام دندان‌های دائمی شروع نمی‌کنند. اگر دندان‌های فرزندتان شلوغ و به هم فشرده است، فک بالایش باریک یا دهانش بدبو است، عادت به مکیدن انگشت شست یا دیگر انگشتان دست یا پا دارد یا اختلال اوربایت یا آندربایت زیبایی لبخندش را خدشه‌دار ساخته است، تمام این مشکلات را می‌توان در سن پایین و در دوران رشد اصلاح کرد. حتماً به متخصصی مراجعه کنید که در زمینه درمان ارتودنسی پیشگیری تجربه دارند.

مجهز بودن مطب یا کلینیک به تکنولوژی پیشرفته

انتخاب متخصص ارتودنسی یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین تصمیم‌های زندگی است. بنابراین با یافتن ارتودنتیست مجرب و متعهدی که برای تجهیز مطب خود به جدیدترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها سرمایه‌گذاری کرده است تا بتواند موثرترین درمان را با تضمین راحتی بیماران انجام دهد، می‌توانید برنده‌ی یک لبخند جذاب باشید.اکثر متخصصین ارتودنسی برای خرید دستگاه تصویربرداری سه بعدی هزینه می‌کنند. بیماران این مرکز از مزایای کامل تصویربرداری سه بعدی برخوردار می‌شوند و مجبور نیستند که قالب‌گیری‌های ناراحت کننده را تحمل کنند. متخصصین ارتودنسی وضعیت فعلی دهان و نتیجه احتمالی را با بهره‌گیری از تکنولوژی سه بعدی به بیماران نشان می‌دهند تا بیمار درمان را با انتظاری واقع‌بینانه شروع کند.دکتر ارتودنسی خوب باید طرح درمان منحصر به فردی را برای هر بیمار تهیه کند. این طرح درمان اختصاصی باید با هدف رفع مشکلات اصلی تهیه شود و با شرایط سلامتی دهان و دندان بیمار هماهنگی داشته باشد. بنابراین بهتر است به متخصص به‌روزی مراجعه کنید که از جدیدترین روش‌ها آگاهی دارد، مطب خود را به دستگاه‌های پیشرفته مجهز کرده و این روش‌های موثر را به مرحله اجرا درمی‌آورد تا بیماران از مزایای این متدهای نوین برخوردار شوند.سیم‌ها و بریس‌های جدیدتر درمان ارتودنسی را سریع‌تر و راحت‌تر از گذشته کرده است. عصر دندان‌های سیم‌کشی شده سپری شده و بریس‌های فلزی کوچکتر و بریس‌های سرامیکی شفاف جایگزین این سیم‌های زشت شده است.

بریس فلزی قدیمی‌ترین نوع بریس است که اکثر بیماران از آن استفاده می‌کنند. بریس فلزی غالباً کش‌هایی به رنگ‌های روشن دارد که سیم را ثابت نگه می‌دارد. کودکان زیر ۱۲ سال طرفداران جدی این سیم‌های رنگارنگ به شمار می‌آیند.

بریس خود باز وبسته شونده نیز نوعی بریس فلزی است که در آن از کش استفاده نمی‌شود. سیم بریس با در کوچک تعبیه شده روی بریس اصلی ثابت نگه داشته می‌شود. این در بسته می‌شود و سیم را ثابت نگه می‌دارد. متخصص ارتودنسی این در را برای برداشتن سیم قبلی و جایگزین کردن سیم جدید، باز می‌کند. بریس خود باز و بسته شونده با نام‌های تجاری مختلفی مانند دیمون (Damon )، اسپید (SPEED )، In-Ovation  و Empower عرضه می‌شود. سازو کار تمام این بریس‌ها یکسان است و طول درمان را ۶ ـ ۳ ماه کاهش می‌دهند.

بریس شفاف معمولاً از سرامیک ساخته می‌شود و می‌تواند از نوع خود باز و بسته شونده باشد یا کش‌هایی شفاف داشته باشد. بریس شفاف برای بیمارانی ایده‌آل است که می‌خواهند دندان‌های خود را بدون جلب توجه دیگران صاف و مرتب کنند. عملکرد بریس شفاف مانند بریس فلزی است، اما هزینه درمان با آن با توجه به کلینیک انتخابی، اندکی بیشتر است.

بریس پشت دندانی، زبانی یا لینگوال که با نام تجاری Incognito نیز عرضه می‌شود، انتخاب بسیاری از ستارگان سینما برای مرتب کردن دندان‌هایشان است، چون این بریس پشت دندان‌ها نصب می‌شود و اصلاً جلب توجه نمی‌کند. بریس لینگوال بسیار گران است و هزینه آن تقریباً دوبرابر بریس‌های فلزی و شفاف است؛ به علاوه این بریس اندکی زبان را اذیت می‌کند. چون درمان با بریس لینگوال پرهزینه و وقت‌گیر است، تعداد انگشت شماری از متخصصین ارتودنسی این درمان را ارائه می‌دهند.

ارتودنسی نامرئی با بریس‌ها یا پلاک‌های متحرک شفافی انجام می‌شود که باید روزانه ۲۲ ساعت روی دندان‌ها قرار داده شود و فقط هنگام غذا خوردن و مسواک زدن درآورده شود. مزیت متحرک بودن ارتودنسی نامرئی این است که مسواک زدن در دوران ارتودنسی راحت‌تر می‌شود و بیمار می‌تواند هر غذایی که دوست دارد، در طول درمان بخورد. به علاوه پلاک اینویزیلاین بسیار راحت است و هیچ دردی را به بیمار تحمیل نمی‌کند. تنها نقطه ضعف ارتودنسی نامرئی این است که اگر بیمار به اندازه کافی در طول روز از پلاک استفاده نکند، هرگز به آن نتیجه مطلوبی که روی صفحه کامپیوتر دیده است، نخواهد رسید. مزیت دیگر ارتودنسی نامرئی این است که هزینه آن تقریباً معادل با هزینه ارتودنسی معمولی است.

اعلام هزینه کامل درمان شامل تمام ریزهزینه‌های خدمات مختلف

اکثر متخصصین ارتودنسی هزینه کلی درمان را قبل از شروع اعلام می‌کنند که شامل تمام جلسات معاینه و تنظیم پلاک، وسایل ارتودنسی، رادیوگرافی، عکسبرداری، پلاک نگهدارنده و حتی معاینات پس از اتمام درمان می‌شود . قبل از امضا کردن هر برگه‌ای مطمئن شوید که مجبور نیستید مبلغ بیشتری را اضافه بر مبلغ اعلام شده، برای پلاک نگهدارنده در پایان درمان یا برای تهیه‌ی پلاک‌های اینویزیلاین اضافی بپردازید. اگر خط‌مشی کلینیک این است که هزینه‌های پلاک ریتینر یا رادیوگرافی را جداگانه دریافت کند، خدماتی که هزینه آنها در مبلغ اعلام شده گنجانده شده، باید از همان ابتدا به وضوح بیان شود.

امکان پرداخت اقساطی بدون بهره هزینه درمان

اکثر متخصصین ارتودنسی این امکان را برای بیماران خود فراهم می‌آورند که هزینه درمان را در اقساط ماهانه پرداخت کنند. ارتودنسی سرمایه‌گذاری ارزشمندی برای شادی خود و فرزندتان است. مطالعات متعدد بیانگر مزایای شغلی و مالی، به دست آوردن موقعیت‌های شغلی بهتر و ارتقاء اعتماد به نفس و عزت نفسی است که یک لبخند جذاب و مسحور کننده به ارمغان می‌آورد.

از خانواده، دوستان و همسایگان خود مشورت بگیرید

دوست یا همسایه‌ای که تجربه ارتودنسی را داشته است، می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیارتان بگذارد. بهترین راه برای اطلاع از خصوصیات خاص هر ارتودنتیست این است که با بیماران فعلی او مشورت کنید و بخواهید که شیوه رفتار دکتر و دستیارانش را با بیمار و والدین کودکان تحت درمان برایتان توصیف کنند. آیا ایشان در طول درمان با مشکلی مواجه شده‌اند؟ آیا تمایل دارند که متخصص ارتودنسی معالج خود را به دوستانشان معرفی کنند؟ آیا متخصص ارتودنسی روند درمان را به خوبی برایشان توضیح داده است؟ البته سعی کنید گمراه نشوید و بین درمان‌هایی که به طور معمول تاحدی دردناک و ناراحت کننده هستند و درمان‌هایی که به دلیل بی‌توجهی متخصص دردناک شده‌اند، تفاوت قائل شوید. به خاطر داشته باشید که ارتودنسی دندان‌ها را قدری حساس و دردناک می‌کند و شدت این درد برای تمام بیماران یکسان نیست. بنابراین درد داشتن لزوماً به معنای مهارت و صلاحیت نداشتن متخصص ارتودنسی نیست.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
بهترین متخصص ارتودنسی: استفاده از جدیدترین تکنولوژی در ارتودنسی دندان
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *