انواع پلاک‌های متحرک ارتودنسی برای رفع برخی از مشکلات جزئی دندان

ارتودنسی شاخه‌ای خاص از دندانپزشکی است ، و شامل درمان، پیشگیری و تشخیص مشکلات مختلف دندانی است. برای اصلاح برخی از این مشکلات ، بیمار می‌تواند از ارتودنسی ثابت، یا وسایل ارتودنسی متحرک استفاده کند.  وسایل متحرک که گاهی اوقات به عنوان پلاک به آن اشاره می‌شود، معمولاً شامل یک قاب پلاستیکی یا آکریلیک است که تعداد زیادی سیم را حمایت می‌کند که این سیم‌ها یا فعال هستند که دندان‌ها را حرکت می‌دهند یا غیرفعال هستند که این وسایل را در جای خود نگه می‌دارند. پلاک‌های اکریلیک می‌تواند وسایل کمکی مانند پیچ‌های  اکسپنشن که برای گسترش دادن قوس دندانی یا فشار برای حرکت دادن دندان‌های خاص بکار می‌رود، را حمایت کند. وسایل متحرک نمی‌تواند جایگزینی برای بریس باشد اما می‌تواند برای حرکت‌های ساده دندان بکار رود، گاهی اوقات هنگامی که تمامی دندان‌های دائمی بیرون آمدند، به عنوان یک ابزار اولیه قبل از درمان کامل‌تر استفاده می‌شود. پلاک‌ها همچنین می‌توانند مانند نگهدارنده‌هایی که هنگام شب برای تکمیل درمان کامل ارتودنسی بکار می‌رود تا نتیجه درمان را حفظ کند، استفاده شود.

پلاک متحرک دندانی می‌تواند یک راه‌حل دائمی برای مشکلات دندانی شما باشد. دندانپزشکان در مرکز مراقبت‌های ارتودنسی می‌توانند هر نوع پلاک متحرک دهانی را که در بالا بیان شد برای شما فراهم کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید

مزایای پلاک ارتودنسی متحرک


مزایای پلاک ارتودنسی متحرک عبارتند از :

 • آنها قابلیت جابجایی دارند و از این رو تمیز کردن آنها آسان است
 • به دلیل پوشش کام دهان ، می‌توانند لنگر ارتودنسی عمودی و افقی را افزایش دهند
 • در کودکان در سن رشد، می‌تواند در رفع اوربایت بسیار مؤثر باشند
 • می‌توانند به بلاک دندانی نیرو انتقال دهند

انواع درمان ارتودنسی متحرک


دو نوع درمان ارتودنسی وجود دارد – بریس‌ها که وسایل ثابت و متحرک هستند که می‌توانند از دهان بیرون آورده شوند. پلاک‌های متحرک نقش مهمی در درمان کودکان دارند و  به آرامی دندان‌ها و فک را منظم می‌کند. پلاک‌ها بطور کلی برای اصلاح دندان‌ها در فک بالا بکار می‌رود.

وسیع‌کننده کام

در بیمارانی که نیاز دارند قوس بالای دهان (فک) وسیع‌ شود، هیچ وسایل ارتودنسی مؤثرتر از وسیع‌کننده کام نیست. این وسیله از طریق فشار تدریجی که بر دندان‌های آسیای بالا وارد می‌کند، فک بالای شما را گسترده‌تر ( وسیع‌تر ) می‌کند. وسیع‌کننده کام از یک پیچ کوچک استفاده می‌کند که می تواند تنظیم شده تا گستردگی لازم بدست آید. دندانپزشک دستورالعمل‌های بیشتر  را برای شما توضیح خواهد داد.

باید بدانید که هدف این پلاک این است که استخوان‌ها (نه فقط دندان ها)ی فک بالا را جابجا کند. و این بدین معنی است که از این پلاک ارتودنسی برای بیماران جوان استفاده می‌شود چون طول درمان کوتاه‌تر شده و نتیجه، ثبات بیشتری دارد. در بسیاری از موارد، چند ماه پس از اینکه وسعت لازم ایجاد شد، پلاک در جای خود باقی می‌ماند تا از بازگشت دوباره در آینده جلوگیری شود.

بلاک دو قلو

بلاک دو قلو یک پلاک متحرک عملکردی است که توسط تکنسین ماهر ساخته می‌شود تا رشد فک پایین را تحریک کند. بلاک دوقلو یک بریس منظم‌کننده قدرتمند فک است . بلاک‌های فک بالا و پایین که از دو بلاک ساخته شده ( به همین دلیل به آن دوقلو می‌گویند) می‌توانند در نواجوانان اورجت را درمان کنند، به عنوان مثال می‌تواند در طول شش تا نه ماه  از ۱۰ میلیمتر آن را به حالت استاندارد ۴ میلیمتر  برساند.

جداکننده یا فضا ساز

جداکننده کش‌های کوچک حلقه مانند هستند که می‌تواند بین دندان ها قرار داده شوند تا انها را از هم جدا کرده و از این رو بندهای ارتودنسی می‌تواند در جلسات بعدی درمان در جای خود قرار گیرد. جداکننده‌ها قبل از اینکه بندها قرار داده شوند، برداشته می‌شوند.  جداکننده‌ها با غذاهای چسبنده، خلال دندان یا نخ دندان اختلالی ایجاد نمی‌کند.

هدگیر

در حالی که هدگیر ارتودنسی مانند چیزی که در گذشته بودند نیست، اما هنوز می‌تواند نقش مهمی در درمان بیماران ایجاد کند. این نوع از پلاک برای کمک به هدایت رشد فک و صورت بکار گرفته می‌شود.هدگیر هنگامی که لازم باشد، می‌تواندبه ایجاد فضای بین دندان‌ها کمک کند و آنها را به سمت موقعیت مناسب حرکت دهد. از طرف دیگر ، این پلاک همچنین می‌تواند برای جلوگیری از حرکات ناخواسته بکار رود.

مانند درمان‌های دیگر، بیمارانی هستند که برای هفته‌های اول یا تا زمانی که به هدگیر  عادت کنند، نسبت به آن حساسیت دارند. این حس هنگامی که پلاک تنظیم شود، از بین خواهد رفت. همچنین هدگیر دستورالعمل‌های خاصی دارد که نیاز است به دقت بررسی شود، در غیر این صورت درمان می‌تواند برای کامل شدن طولانی‌تر شود.

کش پلاستیکی

این کش‌های کوچک پلاستیکی برای حرکت دادن دندان بکار می‌رود تا آنها از بالا به پایین به درستی در کنار هم قرار بگیرند. در طول جسله درمان، ترتیب مورد نظر به شما نشان داده خواهد شد و شما می‌توانید در صورت نیاز آنها را بیرون بیاورید. این بند پلاستیکی از طریق حلقه‌هایی به براکت متصل می‌شود.

به یاد داشته باشید که براکت‌های ارتودنسی ، صرفاً به عنوان  ابزاری برای چسبیدن به دندان شما عمل می‌کند. این حجم از حرکت دندان که در طول دوره درمان ایجاد می‌شود، از طریق این سیم‌ها و بندهای پلاستیکی است.

مانند دیگر ابزار ، می‌توانید بندهای پلاستیکی ارتودنسی را بیرون بیاورید. هنگام غذا خوردن و مسواک زدن دندان‌ها بطور مؤثر، بیرون آوردن آنها لازم است.  با این حال، اگر راهنمایی‌های متخصص ارتودنسی را با دقت دنبال نکنید، دوره درمانی شما ممکن است برای کامل شدن طولانی‌تر باشد.

نگهدارنده متحرک

هنگام صحبت درباره ریتینر یا نگهدارنده متحرک ، متخصص ارتودنسی دو نوع از آن را پیشنهاد می‌دهد. گزینه ترجیحی، نگهدارنده شفاف است که شبیه به الاینر یا ردیف کننده دندان در ارتودنسی نامرئی یا سیستم درمانی ایمپرشن است. نوع دیگر ریتینر ترکیبی کلاسیک از سیم، مواد آکریلیک و  قلاب است. این نوع از نگهدارنده تمیز کردن دندان را  برای بیمار آسان می‌کند، اما مسئولیت بیشتری دارد. پزشکان پیشنهاد می‌دهند تا هر شب از نگهدارنده استفاده کنید.

متاسفانه، این نگهدارنده می‌تواند به آسانی شل شده و ترکیبات آن ممکن است اگر در برابر گرمای شدید قرار بگیرد، باعث آسیب دائمی شود. تعویض آنها گرانقیمت نیست، از این رو پزشک به همه بیماران پیشنهاد می‌دهد تا مکان مخصوصی برای نگهداری ریتینر داشته باشند تا آنها را در امان نگه دارند. جعبه نگهدارنده‌ها می‌تواند کمک کننده باشد.

بیماران مناسب برای پلاک ارتودنسی متحرک


درمان ارتودنسی در صورت نیاز ، معمولاً از حدود سن هفت تا ۱۴ سالگی آغاز می‌شود. زمان استفاده ایده‌آل بین سن ۱۰تا ۱۴ سالگی  است ، هنگامی که سر و دهان هنوز درحال رشد است و دندان‌ها نسبت به صاف شدن سازگارتر هستند.

متداول‌ترین درمان بهم‌ریختگی دندان برای کودکان و نوجوانان بریس، نگهدارنده و فضادهنده است. درمان با بریس ثابت معمولاً برای کودکان و نوجوانان حدود ۲۴ ماه طول می‌کشد؛ و برای بزرگسالان حدود ۲۸ ماه زمان می‌برد. برخی از دندانپزشکان پیشنهاد می‌دهند که نگهدارنده‌ها چند سال‌ استفاده شود ، چرا که دندان‌ها بطور طبیعی از جای خود حرکت می‌کنند. هنگامی که دندان‌ها کشیده شدند یا به دلیل ضربه از بین رفته‌اند، فضا نگهدار، حرکت دندان‌های اطراف را به سمت فضای خالی حفظ می‌کند. در حالی که تشخیص زود هنگام و اصلاح در طول دوران کودکی و نوجوانی نتایج بهتری فراهم می‌کند،  بزرگسالان هنوز می‌توانند مشکلاتی مانند کجی و شلوغی دندان‌ها ، اوربایت، اندربایت، قرار گرفتن نامناسب فک یا اختلال مفصل فکی را از طریق ارتودنسی درمان کنند. چون استخوان‌های بزرگسالان سخت‌تر بوده و رشد آن متوقف شده است، درمان بزرگسالان طولانی‌تر از درمان کودکان بوده  و ممکن است شامل درد و هزینه زیادتری بوده و نیاز به درمان جراحی داشته باشد. علاوه بر این، در حالی که درمان با پلاک ارتودنسی معمولاً خطری برای دندان‌ها و لثه‌های سالم ایجاد نمی‌کند، اما بزرگسالانی که بیماری لثه دارند، در معرض خطر بیشتری هستند. برای جلوگیری از عوارض احتمالی مانند آسیب ببیشتر به لثه یا افتادن دندان، بزرگسالانی که دچار بیماری لثه هستند، باید قبل از درمان ارتودنسی ارزیابی دندانی انجام شود.

طول درمان با پلاک ارتودنسی متحرک


بطور کلی، درمان با بریس متحرک زمان (طول درمان ارتودنسی) کمتری نسبت به بریس ثابت دارد. در برخی موارد، بریس متحرک، می‌تواند همراه با بریس ثابت بکار رود. درباره طول درمان تخمینی شما، در جلسه اول صحبت خواهد شد. پس از برداشتن ارتودنسی ثابت، نیاز به استفاده از نگهدارنده پلاستیکی شفاف دارید که دندان‌های شما را در محل مناسب حفظ کند. در ابتدا، لازم است که نگهدارنده‌ را بطور تمام وقت استفاده کنید که با ثابت شدن دندان‌ها در محل جدید، زمان استفاده کاهش می‌یابد.

عوارض پلاک متحرک


عوارض پلاک متحرک عبارتند از:

 • پلاک‌ها می‌توانند تنها زمانی که حرکت کج کردن ممکن باشد، بیرون آورده شوند
 • آنها بر صحبت کردن بیمار اثر می‌گذارند
 • برای قرار دادن پلاک‌ها نیاز به تکنسین است
 • کشش بین فکی سخت‌تر است
 • برای حرکات چندگانه دندان کافی نیستند
 • تحمل پلاک‌های متحرک پایین سخت‌تر است.

مراقبت از بریس متحرک


مراقبت‌های پس از استفاده از بریس متحرک باید به صورت زیر انجام شود:

 • در ابتدا، ممکن است پس از تنظیم و سفت کردن بریس، ناراحتی کمی احساس کنید. با این وجود، این درد تنها زمان کوتاهی ادامه خواهد داشت، و در صورتی که مناسب باشد، می‌توانید از داروهای بدون نسخه ساده برای کاهش درد استفاده کنید.
 • مهم است که جلسات درمانی را ادامه دهید، تمامی توصیه‌های متخصص ارتودنسی را دنبال کرده و بهداشت دهانی را در طول درمان حفظ کنید تا بهترین نتیجه را از درمان بدست آورید.
 • بریس‌ها بسیار ظریف هستند و بنابراین توصیه می‌شود هنگام استفاده از بریس برای جلوگیری از آسیب به آن، از خوردن غذاهای سفت، چسبناک و نوشیدنی‌ها و غذاهای شیرین خودداری کنید.
 • بهداشت دهانی خوب هنگام استفاده از بریس متحرک ضروری است تا اطمینان حاصل کنید که لثه شما در طول درمان سالم می‌ماند. مهم است که بریس را تمیز نگه داشته و حداقل دوبار در روز بطور جداگانه با آب و خمیردندان آن را تمیز کنید.

هزینه درمان ارتودنسی متحرک


هزینه درمان ارتودنسی (هزینه ارتودنسی) به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد:

 • سن بیمار
 • شدت مشکل
 • پییچدگی مکانیسم درمان
 • کل طول مدت درمان

هزینه دقیق درمان پس از ارزیابی کلی تعیین می‌شود که در آن پزشک چندین ایمپرشن، عکس و تصویربرداری اشعه ایکسرا تهیه می‌کند. تخمین هزینه درمان شما ممکن است در اولین جلسه مشخص شود.

در طول ۲۵ سال گذشته، هزینه نسبی ارتودنسی بطور چشمگیری در مقایسه با افزایش هزینه دیگر وسایل و خدمات، کاهش یافته است. بسیاری از والدین بیماران، ارتودنسی یک درمان گرانقیمت بود، که آنها توانایی انجام آن را نداشتند. اما امروزه، درمان ارتودنسی معمولاً با بودجه خانواده مطابقت یافته است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *