انواع ارتودنسی فانکشنال (هربست ، تویین بلاک): نحوه عملکرد و مزایا

تجهیزات ارتودنسی فانکشنال تجهیزات دندان پزشکی هستند که برای تغییر شکل فک استفاده می‌شوند. در مقایسه با بریس‌های دندانی (ارتودنسی) که موقعیت و نحوه قرار گرفتن دندان ها را تغییر می‌دهند، تجهیزات ارتودنسی فانکشنال برای تغییر اندازه، شکل و جهت گیری فک استفاده می‌شوند. تجهیزات ارتودنسی فانکشنال ممکن است به جای ارتودنسی با بریس های دندانی به عنوان بخشی از ارتودنسی احشایی استفاده شوند تا فک را به حالت مورد دلخواه فرد دربیاورد.تجهیزات ارتودنسی فانکشنال همچنین می‌توانند در کنار بریس‌های دندانی برای حرکت دندان ها و فک ها در یک زمان استفاده شوند.

برخی از مشکلاتی که متخصصین ارتودنسی آموزش دیده اند تا با استفاده از لوازم اصلاحی دندانی صورت به اصلاح اختلالات فک و ناهماهنگی های موجود در فک و دندان‌ها بپردازند. در بیماران در حال رشد، اوازم فانکشنال می‌توانند برای قرار دادن فک در حالتی متعادل، و برای دستیابی به عملکرد عضلانی خوب صورت و ایجاد نسبت طبیعی در اجزای صورت استفاده شوند. ضروری است که غربالگری ارتودنسی در سنین پایین (۷ یا ۸ سال) انجام شود تا اطمینان حاصل شود که برای استفاده از لوازم ارتودنسی فانکشنال خیلی دیر نشده است. این لوازم را می‌توان نه تنها برای حرکت دندان ها ، بلکه برای هماهنگی فک و دندان‌ها و اصلاح این دو استفاده کرد. شایع ترین هدف از استفاده از این ابزار این است که فک پایین که در حال رشد است را اصلاح کنید. متخصصان ارتودنسی در مرکز مراقبت های ارتودنسی آموزش داده شده اند تا مشکل شما را به درستی تشخیص دهند و درمان مناسبی را برای شما توصیه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

انواع لوازم ارتودنسی فانکشنال


سیستم بلوک دوقلو  برای اصلاح بد شکلی های کلاس دو با اوورجت و اووربایت شدید استفاده می‌شود. سیستم بلوک دوقلو دارای دو بلوک دندان نیش، یکی برای فک بالا و دیگری برای فک پایین است. با وجود اندازه بلوک دوقلو، این وسیله به طور قابل ملاحظه ای برای فرد راحت است و به طور قابل توجهی در صحبت کردن یا خوردن فرد دخالت نمی‌کند. بلوک دوقلو در اکثر بیماران جوان مبتلا به بدشکلی کلاس II مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مارا ( MARA )

مارا مخفف Mandibular Anterior Repositioning Appliance یا وسیله جابه جا کننده مندیبولار قدامی است و یکی دیگر از ابزارهای ارتودنسی فانکشنال محبوب برای اصلاح اووربایت و بدشکلی های کلاس II  می‌باشد. در مقایسه با سیستم بلوک دوقلو که نیاز به یک بیمار سازگار دارد، دستگاه مارا به دندان مولار متصل شده و نمی‌تواند برداشته شود. بنابراین دستگاه مارا برای بیماران ناسازگار بسیار مفید است، یعنی در بچه هایی که معمولا از استفاده از لوازم ارتودنسی فانکشنال سرباز می زنند این وسیله استفاده می‌شود. از آنجا که ابزار دندانی نمی‌تواند توسط بیمار برداشته شود، درمان مناسبی را انجام می‌دهد، بنابراین اثرگذاری قابل ملاحظه ای دارد.

سری ۲۰۰۰ (DMJ و DMAX)

این ابزار فانکشنال فشار دائمی به دندان مولار وارد می‌کند و آنها را به سمت عقب دهان فشار می‌دهد. این “فشار و جا به جایی دندان مولار” باعث گسترش کل اندازه فک می‌شود و در بیمارانی که در دهان خود برای دندان‌های غیر از مولار نیاز به فضا دارند، ضروری است. ابزار ارتودنسی فانکشنال سری ۲۰۰۰  را می‌توان در دندان‌های بالا یا پایین استفاده کرد.

فعال کننده ( Activator )

این یک ابزار تحملی دندانی غیر فعال است که برای حرکت دادن استخوان فک به جلو و برای اصلاح بدشکلی‌های کلاس II و باز کردن نیش استفاده می‌شود. همچنین این ابزار می‌تواند دندان های خلفی رشد کرده را در محل صحیح خود مستقر کند به این معنی که می‌تواند جهات دندان‌ها را در هر سه جهت فضایی تغییر دهد

تاندم Tandem

تاندم یکی دیگر از ابزار ارتودنسی فانکشنال است که برای اصلاح دندان نیش پایین یا بدشکلی کلاس III مورد استفاده قرار گیرد. تاندم در واقع یک دستگاه فانکشنال پیچیده و کاربردی است که به یک دستگاه هیراکس متصل شده است و در ترکیب با ابزار کش مانند استفاده می‌شود. ابزار تاندم به فک بالا (ماکسيلا) فشار وارد کرده و آن را به جلو هدايت می‌کند تا شرایط دندان نیش بیمار به حالت نرمال و زیبا تبدیل شود.

بیوناتور

بیوناتور تکنولوژی ارتودنسی نسبتا قدیمی است اما ممکن است در موارد بسیاری استفاده شود زیرا می تواند کاملا موثر باشد. یک بیوناتور (مربوط به طراحی کورکتور) برای درمان بدشکلی‌های درجه ۲ با حرکت دادن فک پایین به جلو استفاده می‌شود. بیوناتور گاهی به عنوان نگهدارنده دوم نیز استفاده می‌شود، زیرا به نظر یک نگهدارنده است که بر روی دندان بالا و پایین می‌رود. از آنجا که بیوناتور یک دستگاه ارتودنسی کارآمد است و نه یک نگهدارنده منفعل، اصطلاح نگهدارنده دوجانبه تا حدودی گمراه کننده است.

(  Herbst )لوازم ارتودنسی هربست

یکی از شایع ترین مشکلات متخصصین ارتودنسی اصلاح بدشکلی‌های دندانی است که شامل دندان نیش بزرگ (اوربایت) است. اصطلاح رایج تخصصی برای این حالت، بدشکلی کلاس II است. در گذشته، بیشتر این بدشکلی‌ها با استفاده از هدگیر، نوارهای لاستیکی و یا جراحی درمان می‌شدند. در اغلب موارد، بدشکلی‌های دندانی بخاطر پایین تر بودن فک ایجاد می‌شوند که در ارتباط با بقیه اجزای صورت، باعث ایجاد ناهماهنگی و ظاهر بد در فرد می‌شود. یک شاخص خوب برای ارزیابی حضور این حالت، اگر لب بالای بیمار با بقیه اجزای صورت در تعادل باشد و در صورت کشیدن فک پایین به جلو، یک ظاهر غیر نرمال در فرد ایجاد شود، فرد مبتلا به این نوع بدشکلی می‌باشد. هنگامی که بیمار هنوز در حال رشد است، می توان رشد فک پایین را افزایش داد تا با استفاده از یک دستگاه به نام هربست، وضعیت فک بالایی را به دست آورد.

هربست یک دستگاه ارتوپدی فانکشنال است زیرا فک پایین بیمار را در جهت رو به جلو قرار می‌دهد. این وسیله تقریبا برای دوازده ماه به دندان‌ها متصل می‌شود. در طول این دوره درمان، موقعیت رو به جلو فک پایین باعث رشد در همان جهت می‌شود. حتی اگر دستگاه هربست مانع از حرکت فک پایین به سمت عقب شود، حرکات باز و بسته شدن دهان به راحتی قابل انجام است و بیماران در موارد بسیار نادری در غذا خوردن و جویدن دچار مشکل می‌شوند.

تفاوت بین لوازم قابل جدا شدن و ثابت


 • ابزاری که قابل جدا شدن هستند از عضلات صورت و فک استفاده می‌کنند تا نحوه چینش دندان‌ها و وضعیت فک‌ها را بهبود بخشند. آنها معمولا به بیمارانی که دندان‌های برجسته ای دارند (حالتی که با عنوان اوورجت شناخته می‌شود) توصیه می‌شوند و با همکاری بیمار معمولا نتایج قابل توجه و خوبی را درنهایت برای بیمار به همراه دارند.
 • ابزار ارتودنسی فانکشنال ثابت در مدیریت بدشکلی‌های معمول موثر هستند. در مقایسه با ابزار ارتودنسی فانکشنال قابل جدا شدن، ابزار ارتودنسی ثابت نیازی به انطباق با بیمار ندارند و می‌توانند با براکت‌ها مورد استفاده قرار گیرند.
 • ابزار فانکشنال در بیماران در حال رشد به طور موثر تری کار می‌کنند، بنابراین معمولا در بزرگسالان استفاده نمی‌شوند.

عملکرد ابزار ارتودنسی فانکشنال چگونه است؟


اگر دندانپزشک تعیین کند که فرزند شما برای درمان مشکلات دندانی خود می‌تواند از ارتودنسی سود ببرد و در سن پایینی نیز باشد، فاز یک درمان را شروع خواهد کرد. درمان فاز ۱ زمانی انجام می‌شود که چندین دندان اولیه (شیری) وجود داشته و فک هنوز در حال توسعه و رشد باشد. این مرحله از درمان یک وضعیت بهتری را برای بهبود کلی وضعیت دندان کودک شما فراهم می‌کند. ابزار محدودی در این فاز درمانی استفاده می‌شود و اهداف درمانی بر رشد و عادات فرد متمرکز هستند.

فاز ۲ درمان بعد از مرحله ۱ انجام می‌شود و پس از آنکه اکثر دندان های دائمی رشد کردند، فرد وارد فاز دوم درمان خود می‌شود. درمان جامع با استفاده از بریس و لوازم ارتودنسی فانکشنال برای رفع هر گونه مشکلات دندانی باقی مانده و کمک به داشتن یک لبخند زیبا و دندان‌های سالم در کودک انجام می‌شود. در طول ارزیابی اولیه متخصص ارتودنسی از کودک شما، تمام مراحل را به تفصیل برای شما توضیح خواهد، و بیشتر آموزش مورد نیاز برای درمان مشکلات دندانی به شما ارائه خواهد شد و هر مرحله از پیشرفت کودک در مسیر درمانی تعیین شده به شما اطلاع داده می‌شود.

آیا درمان با بریس فانکشنال همیشه موفق است؟


بدیهی است اگر دستگاه به درستی و به اندازه کافی استفاده نشود، درمان موثر نخواهد بود. همچنین گروهی از بیماران وجود دارند که به خوبی به درمان با بریس فانکشنال پاسخ نمی‌دهند. متأسفانه اینکه پیش بینی بکنیم که کدام بیماران به درمان پاسخ خواهند داد، بسیار دشوار است. فرض بر این است که ابزار ارتودنسی فانکشنال قبلی که در دوره نوجوانی و کودکی مورد استفاده بوده، بهترین و موثرترین روش درمانی بوده است. این درمان مناسب معمولا بین سن  ۱۱ و ۱۴ سالگی در پسران و بین ۱۰ تا ۱۳ سالگی در دختران قابل انجام است. با این وجود، زمان درمان بستگی به تشخیص متخصص ارتودنسی دارد و ممکن است در هر مورد متفاوت باشد.

اگر درمان با ابزار ارتودنسی فانکشنال موفق نباشد، چگونه می توان مشکل را حل کرد؟


اگر درمان بدشکلی‌های کلاس دو. ( جلوآمدگی‌های دندان بالا) ناکام باشد، گزینه های دیگری نیز وجود دارد که عبارتند از:

کاربرد این روش‌ها در افراد مختلف متفاوت است و وابسته به نوع مشکل دندانی فرد دارد. در موارد خاص ممکن است توصیه شود که بیمار مشکل باقی مانده را تا زمان درمان جدید (در صورت نیاز) به نتیجه برساند. جراحی فک معمولا تا سن ۱۷ سالگی انجام نمی‌شود.

درمان با ابزار فانکشنال ارتودنسی چه مدت طول می‌کشد؟


طول درمان با توجه به شدت مشکل شما متفاوت است. با این حال، بیشتر کار با بریس‌های فانکشنال معمولا در ۹ تا ۱۲ ماه تکمیل می‌شود. ممکن است توصیه شود که درمان تنها با یک دوره شبانه ادامه یابد. پس از اولین درمان، متخصص ارتودنسی ممکن است فورا مرحله دوم درمان را توصیه کند.

چقدر باید روزانه از بریس‌های فانکشنال استفاده کنم؟


تعداد ساعت های  مورد نیاز در طول روز برای استفاده از بریس‌های فانکشنال برای شما توضیح داده خواهد شد. برای درمان موثر، این دستورالعمل را به دقت دنبال کنید. با این حال، اغلببریس‌های فانکشنال باید به صورت تمام وقت و یا نزدیک به تمام وقت استفاده شوند. اگر بریس‌های فانکشنال را دقیقا به همان میزان که تجویز شده استفاده کنید، بعد از مدتی متوجه می‌شوید که موقعیت دندان های شما به طور قابل توجهی بهبود یافته است.

آیا استفاده از این روش دردناک خواهد بود؟


برای دو هفته اول پس از قرار دادن ابزار فانکشنال در دهان احتمالا ناراحتی کوچکی در شما ایجاد خواهد شد.

مراقبت های ارتودنسی فانکشنال


 • شستشو با آب شور گرم هر یک ساعت یکبار (۱ قاشق چای خوری نمک را به ۱/۲ فنجان آب گرم اضافه کنید) پس از مدتی میزان  شستشو را به سه بار در روز کاهش دهید.
 • در شب، یک پنبه بین گونه های خود قرار داده تا حین خواب از سائیدگی و ناراحتی جلوگیری کنید. از پانداول مصرف کنید و در طول ۳ روز اول غذاهای نرم بخورید تا ناراحتی اولیه را کاهش دهید.

در ابتدا دندان نیش شما احساس ناخوشایندی خواهد داشت و هنگام خوردن غذا، احساس متفاوتی نسبت به قبل خواهید داشت تا زمانی که شما به موقعیت جدید فک خود عادت کنید. برای اینکه درمان شما خوب بوده و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود، مهم است که شما مراقبت دندان و بریس خود باشید. به منظور جلوگیری از آسیب به هر دندان و بریس، شما باید:

 • از خوردن انواع غذاهای شیرین، تند و آدامس اجتناب کنید. اجتناب از نوشابه های گازدار (از جمله نوشیدنی های رژیمی) و مقدار بیش از حد آب میوه نیز ضروری است.
 • مهم است که شما از مسواک سه بار در روز استفاده کنید و از خمیر دندان فلوراید استفاده کنید. اگر ممکن است، هنگام بیرون بودن و مهمانی نیز، یک مسواک همراه خود داشته باشید.
 • نگه داری از ابزار ارتودنسی فانکشنال و تمیز نگه داشتن و چک کردن تمام دستگاه پس از مسواک زدن بسیار حائز اهمیت است. اگر باکتری یا پلاک دندانی دیگر در ابزار ارتودنسی شما باقی بماند،  ظاهری کدر مانند در دستگاه ایجاد کرده و ممکن است باعث ایجاد زخم در داخل دهان شما شود. اگر زخم هایی در داخل دهان شما ایجاد شده اند، لطفا با دفتر ما تماس بگیرید.
 • شما همچنین می توانید به طور منظم (هر ۶ تا ۸ هفته) برای تنظیم ابزار ارتودنسی فانکشنال که مورد نیاز است، به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.
 • اگر بریس‌های دندانی شما از بین رفته باشند، هر چه زودتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید. منتظر قرار ملاقات بعدی خود نباشید چون شکستگی ممکن است سرعت درمان شما را کند نماید و به دهان شما آسیب برساند.

هنگام استفاده از ابزار ارتودنسی فانکشنال، چه نکات دیگری را باید رعایت کرد

 • هر چه زمان بیشتری صرف استفاده از دستگاه کنید، سریعتر به هدف خود خواهید رسید.
 • اگر لکه های تیره در لثه های شما ایجاد شده است، سعی نکنید که دستگاه را خودتان تنظیم کنید، به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا استفاده از دستگاه برای شما راحت شود.
 • زمانی که دستگاه خود را برای خوردن و مسواک زدن برداشته اید، مراقب باشید. هرگز آن را در یک دستمال یا روی سفره قرار ندهید. بهتر است که آن را درظرف مخصوصی که متخصص ارتودنسی شما با نام و آدرس شما که در خارج آن نوشته شده است، نگه دارید.
 • هنگام استفاده از ابزار ارتودنسی فانکشنال خود، لب های خود را تا آنجا که ممکن است نزدیک به هم نگه دارید. این کار باعث می‌شود که دستگاه سریع تر کار خود را انجام دهد و هنگام شب از دهانتان بیرون نیافتد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *