انواع ارتودنسی دندان (فلزی ،سرامیکی، لینگوال،فانکشنال،دیمون و…)

ارتودنسی

تصور اکثر مردم از ارتودنسی، قرار دادن بریس‌هایی روی دندان‌ها بمنظور مرتب کردن آنها و لبخندهای با دهان گسترده است. بریس‌ها را می‌توان بر روی دندان (که اغلب به عنوان ریل قطاری شناخته می‌شوند) بصورت ثابت قرار داد و یا اینکه بصورت جداشدنی باشند. اما در واقع متخصص ارتودنسی به توسعه دندان‌های بزرگسالان و نحوه تکامل و رشد صورت نگاه می‌کند. ممکن است قبل از اینکه متخصص ارتودنسی فرد را برای شروع درمان آماده  تشخیص دهد چندین بار ملاقاتی بین آنها صورت بگیرد. متخصص ارتودنسی  تخصص، برنامه درمانی و روش‌هایی را برای مرتب کردن دندان‌ها و فک‌ها فراهم می‌آورد. درمان ارتودنسی به سرعت انجام نمی‌شود و نیاز به گرفتن تعهد از هر بیمار دارد! بیشتر مردم به مدت حداقل ۱۸ تا ۲۴ ماه از بریس‌ها بر روی دندان‌های خود استفاده می‌کنند و برای یک سال پس از اتمام درمان هم نیاز به مراقبت و پیگیری‌های پس از درمان دارند. با این حال همه موارد مشابه هم نیستند و اگر قبل از استفاده از بست‌های ثابت از بست‌های جداشدنی استفاده شود، پروسه درمان شما ممکن است خیلی طولانی‌تر شود.

مرکز مراقبت های ارتودنسی معتقد است که هر کس شایستگی داشتن یک لبخند زیبا و مناسب را که در هر موقعیتی به فرد حس اعتماد به نفس بدهد، دارا می‌باشد. متخصصین با مهارت ارتودنسی در کلینیک با تمام وجود تلاش می‌کنند تا هر بیمار را بسته به سطح فردی و طراحی برنامه‌های درمانی اختصاصی که با شیوه زندگی و نیازهای ارتودنسی منحصر به فرد هر شخص سازگاز باشد، درمان کنند.  پزشکان در مطب خود صرفاً از آخرین فناوری‌ها استفاده می‌کنند و روش‌های وسیع درمانی شامل استفاده از بریس، ارتودنسی نامرئی و مانند آنها را فراهم می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

موارد استفاده ازانواع ارتودنسی


وقتی دندان‌ها یا فک‌های یک شخص به درستی روی هم منطبق نمی‌شوند، درمان ارتودنسی برای رفع این مشکل مورد نیاز است. اگر این مورد درمان نشود، این مشکلات ارتودنسی که اغلب به عنوان قرارگیری نامناسب دندان‌ها روی هم شناخته می‌شود، می‌تواند منجر به ایجاد مشکل در صحبت کردن فرد، پوسیدگی زودرس دندان‌ و لایه مینای آن شده و حتی احتمال آسیب دیدن دندان‌ و فک را افزایش دهد.

دندان گرازی

گرازی

دندان گرازی با بیرون‌تر بودن فک پایینی مشخص می‌شود که باعث می‌شود دندان‌های جلویی پایین، جلوتر از دندان‌هایی جلویی بالا قرار گیرد.

ردیف نبودن جانبی دندان‌ها

ردیف نبودن

نامرتب بودن جانبی دندان‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌های بالایی داخل دندان‌های پایینی قرار بگیرد که می‌تواند منجر به لایه لایه شدن دنده وردیف نیودن فک بشود. برای بستن دهان، بیماران معمولاً باید فک پایینی‌شان را به جلو یا به طرفین حرکت ‌دهند. این طرز بستن غلط دهان منجر به استفاده نادرست از فک پایینی و گاهی اوقات ایجاد عدم تقارن در صورت می‌شود.

جلو رفتگی دندان‌های بالا

جلو رفتگی

ظاهر و عملکرد دندان‌های با این شیوه بسته شدن فک، تحت تأثیر قرار می‌گیرد. مشخصه این مشکل جلو بودن دندان‌های بالایی و یا عقب بودن دندان‌های پایینی است.

جلو بودن دندان‌های بالایی

جلو بودن

در این حالت دندان‌های بالایی نسبت به دندان‌های پایینی جلوتر است و گاهی اوقات باعث تماس با سفف دهان می‌شود. این مورد اغلب با اوربایت که شامل لبخند لثه‌ای، برآمدگی لب‌ها به سمت جلو و سایش دندان پیشین همراه است.

شلوغی دندان‌ها

شلوغی دندان‌ها

شلوغی دندان  زمانی اتفاق می‌افتد که دندان فضای کافی برای بیرون آمدن از لثه‌ها نداشته باشد. این مورد یکی از رایج‌ترین دلایل برای وجود بریس‌ها است. شلوغی دندان نه تنها جذابیتی ندارد بلکه منجر به بوجود آمدن ضایعات دندانی اطراف دندان‌ها و پوسیدگی دندانی خواهد شد. چرا که تمیز کردن سطوع مشترک دندان‌ها مشکل‌تر خواهد شد.

فاصه افتادن بین دندان‌ها

مشکل فاصله بین دندان ممکن است بدلیل از دست دادن دندان باشد یا ممکن است فقط یک موضوع مربوط به زیبایی یا آرایشی باشد. فاصله بین دندان یکی دیگر از رایج‌ترین دلایل وجود بریس است. بر خلاف شلوغی دندان، فاصله بین دندان بیشتر در اثر وجود فضای اضافی در فک برای اندازه مورد نیاز بیرون زدن دندان، ایجاد می‌شود.

عدم هم پوشانی دندان

عدم هم پوشانی

جویدن به روش درست تحت تأثیر این مشکل قرار می‌گیرد که در آن دندان‌های بالایی و پایینی روی هم قرار نمی‌گیرند. عدم هم‌پوشانی دندان ممکن است یاعث برخی عادت‌های ناخواسته مانند فشار دادن زبان یا مکیدن انگشت شست می‌شود. یک بررسی و مداخله به موقع در رفع این مشکل ضروری است.

خط میانی دندان‌ها با هم سازگاری ندارد

خط میانی

خطوط میانی دندان‌ها که با هم سازگاری ندارد زمانی آشکار خواهد شد دندان‌های عقب کاملاً  منطبق و سازگار نباشند. این مورد ممکن است روی عملکرد صحیح فک و دندان تأثیر منفی بگذارد.

انواع بریس‌ها


بریس‌ها به دو گروه عمده جداشدنی و ثابت تقسیم بندی می‌شوند. بریس‌های ثابت به دندان وصل شده و نمی‌توانند توسط بیمار جدا شود. این بریس‌ها می‌توانند از فلز، طلا یا سرامیک (هم رنگ دندان) باشد اما بریس‌های جداشدنی (بریس متحرک) به خودی خود برای مشکلات دندانی کوچک در بیماران کم سن و سال‌تر (معمولاً کمتر از ۱۱ سال) به کار می‌روند و یا به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی با بریس‌های ثابت به کار می‌روند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بریس‌های جداشدنی در اینجا کلیک کنید.

بریس‌های فلزی

بریس‌های فلزی

 این بریس‌ها معمولاً از فولاد ضد زنگ با درجه بالا ساخته شده و این بریس‌های فلزی مرسوم تا زمانی که رایج‌ترین ابزارهای ارتودنسی قابل استفاده هستند، باقی می‌مانند. این بریس‌ها شامل باندهای فلزی که در پشت به دور دندان‌های آسیاب پیچیده می‌شوند و همچنین براکت‌های فلزی کوچک که به سطح جلویی دندان‌های دیگر می‌چسبد. یک وایر فلزی فنری نازک از داخل براکت‌ها عبور کرده و به آرامی باعث می‌شود که دندان‌ها در موقعیت صحیح خود قرار گیرند. این سیم منحنی‌وار ممکن است که توسط الاستیک‌های انعطاف پذیر، رابط‌های فلزی یا انواع دیگر غلاب‌ها با براکت‌ها یکپارچه شود.

 

بریس‌های ثابت اغلب به این دلیل استفاده می‌شوند که آنها کنترل زیادی روی موقعیت نهایی دندان دارند. آنها اغلب اوقات بمنظور تصحیح دندان کج، دندان خرگوشی، دندان‌های با فاصله و دندان‌هایی که در مکان‌های نامناسب رشد می‌کنند، استفاده می‌شوند.

بریس‌های ثابت معمولاً برای ۹ تا ۳۰ ماه بر روی دندان قرار می‌گیرند و نمی‌توانند توسط فرد از روی دندان‌ها برداشته شوند. متخصص ارتودنسی  مدت زمان مورد نیاز را که فرد باید از بریس ثابت استفاده کند بر اساس درمان تجویز شده،  توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به بریس‌های ثابت اینجا را کلیک کنید.

آیا نگهدارنده‌ها بعد از بریس‌ها لازم هستند؟


نگهدارنده‌ها یکی از اجزای ضروری درمان هستند. هنگامی که یک درمان فعال به نتیجه می‌رسد و دندان‌ها در موقعیت جدید قرار می‌گیرند نیاز است که در همان مکان باقی (نگه داشته) بمانند در غیر اینصورت آنها مجدد جابجا خواهند شد.

برای چه مدت باید از نگهدارنده استفاده کرد؟

ساده‌ترین جواب “تازمانی که فرد می‌خواهد دندان‌هایش صاف بمانند!” است. پتانسیل دندان برای جابجایی در دوازده ماه اول بعد از درمان بالاترین است، اما همه دندان‌ها با گذشت زمان تمایل به کمی جابجایی دارند. در برخی افراد این مورد بیشتر از دیگران اتفاق می‌افتد اما پیش بینی اینکه چه تعداد از دندان‌ها جابجا خواهند شد امکان پذیر نیست و بنابراین نمی‌توان گفت که فرد برای چه مدت به نگهدارنده نیاز دارد.

نگهدارنده‌های جداشدنی کدامند؟

نگهدارنده‌ها

این نگهدارنده‌های Essix شفاف، محکم و ساده برای استفاده هستند و در عین حال در نگه داشتن دندان در موقعیت مورد نظر مؤثر هستند. بیماران از آنها برای دو روز کامل بعد از هر شب و برای ۱۲ ماه استفاده می‌کنند. بعد از آن، استفاده از آنها می‌تواند به تدریج کاهش کاهش یابد.  اکثر افراد برای چند شب در هفته و تا زمانی که دندان‌ها بخوبی ثابت شوند به استفاده کردن از آنها ادامه می‌دهند.

نگهدارنده‌های ثابت کدامند؟

نگهدارنده‌های ثابت

که با عنوان نگهدارنده‌های تضمینی نیز شناخته می‌شوند و در برخی شرایط همانند نگهدارنده‌های جداشدنی نیز استفاده می‌شوند تا به دندان‌هاتی جلو اطمینان بیشتری بدهند. این نگهدارنده‌ها بویژه زمانی مفید هستند که دندان‌ها قبل از درمان با افاصله از هم بوده و یا در محل خود پیچیده بوده‌اند و یا تمایل زیادی برای حرکت دارند. یک سیم کوچک بصورت دائم به پشت دندان ثابت شده و می‌تواند بصورت نامحدود و تا زمان رفع مشکل در آن محل قرار گیرد.

غذاهایی که باید در حین داشتن بریس در داخل دهان از خوردن آنها اجتناب کرد


از آنجا که تعدادی غذای خطرناک وجود دارد که می‌توانند بریس را شکسته و یا به آن آسیب وارد کنند، دندانپزشکان لیست غذاهای  زیر را جمع آوری کرده تا در زمان تحت درمان ارتودنسی بودن از خوردن آنها اجتناب شود:

  • خوراکی‌های سفت: دانه‌های آجیل‌ها، دانه‌های ذرت، ذرت روی چوب ذرت، نان‌های خشک و سفت، هویج نپخته، چیپس ذرت مکزیکی، دوریتوس، سیب، ذرت بوداده و یخ.
  • شکلات‌های سفت
  • شکلات‌های چسبناک: کارامل، تافی، توتسی رولز، میلک دودز، پاستیل، اسکیتلز، استاربرست و آدامس٫

آیا هزینه مراقبت‌ ارتودنسی بالاست؟


مراقبت ارتودنسی یک سرمایه گذاری بلند مدت روی سلامتی و رفاه فرد است. با این حال هزینه‌‌های آن به سرعت هزینه‌های مصرفی دیگر، افزایش پیدا نکرده و همچنین گزینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که مراقبت ارتودنسی را مقرون به صرفه می‌کند. در مقایسه با هزینه‌های واقعی زندگی با داشتن مشکلات دندان، البته که درمان ارتودنسی در حقیقت یک سرمایه گذاری عاقلانه است.

 

به این پست امتیاز دهید.
انواع ارتودنسی دندان (فلزی ،سرامیکی، لینگوال،فانکشنال،دیمون و…)
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *