ارتودنسی نامرئی: نحوه مراقبت از الاینرهای شفاف برای اختلالات جزئی

درمان‌‌های ارتودنسی  که از بریس‌‌ها یا  الاینرهای شفاف استفاده ‌‌می‌کنند، تنها تعداد کمی از تکنیک‌‌های مورد استفاده متخصصین دندانپزشکی در تصحیح دندان‌‌های بیماران است. آنها دندان‌‌ها را مرتب ‌‌می‌کنند تا به آنها موقعیت ایده‌آل داده، ظاهر آنها را بهبود بخشیده و عملکرد مناسب را ارتقا دهند. از سوی دیگر، بریس‌‌های سنتی (ارتودنسی فلزی) معمولا از سیم‌‌های فلزی با هدف دستیابی به جابجایی یا موقعیت مناسب برای دندان استفاده ‌‌می‌کند. الاینرهای شفاف از مجموعه‌ای از قالب‌‌های پلاستیکی شفاف به عنوان وسیله‌ای برای دستیابی به موقعیت مورد نظر استفاده ‌‌می‌کنند.

‌‌به‌طور کلی، پس از برداشتن الاینرها، دندان‌‌ها باید مرتب به نظر برسند. فاصله باید حداقل بوده و بین دندان‌‌های شما نباید فشردگی باشد. اگر قبل از درمان متوجه دندان‌‌های کج یا پیچ خورده شدید، وقتی پس از درمان لبخند می‌زنید، باید تنها دندان‌‌های صاف و مرتب را ببینید. به علاوه، شما متوجه ‌‌می‌شوید که جویدن و خوردن بسیار ساده‌تر از قبل خواهد شد.

متخصصین ما در مرکز مراقبت‌های ارتودنسی ،شما را نسبت به فواید این روش درمانی نسبت به سایر روش‌‌های ارتودنسی آگاه می سازند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌‌های ما تماس حاصل فرمایید.

آنچه که در طول فرآیند درمان  انتظار ‌‌می‌رود


در نظر داشته باشید که هر دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی تجربه یا آموزش تخصصی در مورد الاینرها ندارد. ارائه دهندگان آموزش دیده الاینرها باید در جلسات آموزشی تخصصی و آموزش بالینی شرکت کنند، بنابراین مهم است که به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

پس از مشاوره، پزشک شما یک اسکن دیجیتال برای ایجاد یک برنامه درمانی سفارشی برای شما با استفاده از تصاویر دقیق ۳ بعدی از دندان‌‌هایتان برای تعیین حرکات آنها در طول دوره درمان انجام خواهد داد. سپس این تصاویر برای ایجاد الاینرهای سفارشی شما استفاده ‌‌می‌شوند. پلاستیک صاف بدون BPA ایجاد سوزش نکرده و برای استفاده دائم راحت است. هر دو هفته یک بار، شما به مجموعه بعدی الاینرهاهای خود ارتقا ‌‌می‌یابید، تا زمانی‌که دندان‌‌هایتان به نقاط نهایی منتقل شوند، و لبخند بی‌تقص شما را نمایش دهند!

این الاینرها از طریق استفاده از طراحی انحصاری ترموپلاستیک، دندان‌‌ها را صاف و مرتب ‌‌می‌کنند. الاینر نه تنها نیروی مورد استفاده برای صاف کردن دندان‌‌ها را کنترل ‌‌می‌کند، بلکه زمان اعمال نیرو را نیز کنترل ‌‌می‌کند. تنها تعداد کمی از دندان‌‌ها در طی هر مرحله جابجا ‌‌می‌شوند – این مورد با برنامه درمان فردی شما توسط پزشک تعیین ‌‌می‌شود.

آیا بریس‌‌های دندانی یا ارتودنسی برای موارد پیچیده بهتر از الاینرهای شفاف هستند؟


دلایل زیادی وجود دارد که شما ممکن است ارتودنسی دندان‌‌ها را به الاینرها ترجیح دهید. ‌‌به‌طور عمده، بریس‌‌ها از فلز رنگی یا براکت‌‌های رزینی تشکیل شده و بر روی دندان متصل ‌‌می‌شود. بریس‌‌ها همچنین با سیمی همراه هستند که از آنها ‌‌می‌گذرند و آنها را در موقعیت مورد نظر ثابت ‌‌می‌کنند. یکی از مزایای استفاده از بریس‌‌های دندانی این است که آنها قابل جدا شدن نیستند. برخلاف روش درمانی الاینرهای شفاف که برای اهداف زیبایی و مسائل دندانپزشکی ساده بسیار مفید است، ارتودنسی، کارکردی بوده و برای حل مشکلات دندانی پیچیده کارا است. همچنین انتظار ‌‌می‌رود که بریس‌‌ها در بستن شکاف‌‌ها و هموار کردن دندان‌‌ها سریع‌تر از الاینرها عمل کنند.

طبق گفته‌‌های بیماران، ارتودنسی در جابجایی دندان‌‌های غیر همردیف در یک دوره نسبتا کوتاه موثر است. استفاده از این مواد دندانی در ردیف کردن دندان‌‌ها، همچنین کمک زیادی در اصلاح قرارگیری دندان‌‌ها روی هم و ایجاد یک لبخند جذاب و سالم ‌‌می‌کند. این امر نقش مهمی در ارتقای اعتماد به نفس بیمار دارد. بریس‌‌های دندانی برای اصلاح بدجفتی دندان‌‌ها (دندان‌‌های کج یا شلوغ) نیز استفاده ‌‌می‌شود. اگر طرز قرارگیری دندان‌‌های بیمار روی هم غیرطبیعی باشد، ارتودنسی ‌‌می‌تواند بهترین لبخند را برای او به ارمغان بیاورد. تصحیح فوری این مشکل ‌‌می‌تواند لبخند بیمار را بهبود بخشیده و همچنین سلامت دهان و دندان او را افزایش دهد. این امر مفید است، چرا که ناتوانی در اصلاح ناهنجاری روی هم قرار گرفتن دندان‌‌ها یا سایر مسائل دندانپزشکی که با استفاده از ارتودنسی قابل درمان هستند، ‌‌می‌تواند به مشکلات بهداشت دهان منجر شود. این نشان‌دهنده فایده استفاده از بریس‌‌ها دندانی در درمان مشکلات مختلف دندان است.

آیا بریس‌‌ها بهتر از الاینرها هستند؟ در نهایت، لازم است که نیاز خاص در هر مورد مشخص شده و تصمیم‌گیری شود که کدام یک از این دو روش، نیاز مورد نظر را به بهترین شکل برای بیمار برآورده خواهد کرد.

زمان درمان الاینر


برای بزرگسالان، زمان درمان برای یک فرد بزرگسال ‌‌به‌طور متوسط ​​حدود ۱۲ ماه است – البته این موضوع بسته به شدت هر مورد متفاوت است. برای نوجوانان، زمان درمان ممکن است متفاوت باشد. برای همه بیماران، پزشک با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه درمانی شخصی را که ‌‌به‌طور کامل با توجه به نیازهای منحصر به فرد شما سفارشی شده است، ایجاد کنید. علاوه بر این، ارائه دهنده الاینر ممکن است از اتصالاتی برای بی‌نقص‌تر کردن لبخند شما استفاده کند. در بعضی موارد، کامپوزیت همرنگ دندانی بامپ ممکن است بر روی دندان‌‌های شما قرار بگیرد که به الاینر کمک ‌‌می‌کند تا بهتر به دندان‌‌ها بچسبد و در نهایت حرکت مطلوب دندان را به همراه خواهد داشت.

الاینرها چگونه پس از درمان برداشته ‌‌می‌شوند؟


الاینرها همانند ارتودنسی فلزی، که نیاز به یک قرار ملاقات طولانی و گاهی دردناک دارد تا در طی آن شما بتوانید بریس‌‌ها و سیم‌‌های خود را حذف کنید، نیستند. هر چند، باید به خاطر داشته باشید که ممکن است لکه‌‌های رزین، که برای حفظ الاینرها بر روی دندان‌‌ها مورد استفاده قرار گرفته بودند، بر روی دندان‌‌های شما باقی بمانند.  متخصص ارتودنسی شما ‌‌می‌تواند به سرعت این لکه‌‌ها را برداشته و سطح دندان‌‌های شما را صاف کند. کل فرآیند برداشتن الاینر ممکن است کمتر از ۲۰ دقیقه طول بکشد و کاملا بدون درد است.

مراقبت از بریس‌‌های الاینر نامرئی


شما تصمیم گرفتید بریس‌‌ها را نصب کنید زیرا ‌‌می‌خواستید از دندان‌‌هایتان مراقبت کرده و لبخند بی نقصی داشته باشید. اما چطور می‌توانید مراقب این بریس‌‌ها باشید تا بهترین نتیجه را بدست آورید؟ توصیه متخصصین ارتودنسی برای تمیز کردن بریس‌‌های الاینر نامرئی به وضوح خود بریس‌‌ها است. به سادگی این کار آسان را برای تسلط بر روال کار انجام دهید:

  • بریس الاینر نامرئی را از داخل دهان خود بیرون بیاورید و آن را زیر شیر آب ولرم شستشو دهید. اگر مطمئن نیستید که آب ولرم چیست، بهتر است که دمای آب حمام را در نظر بگیرید. چیزی که شما با آن راحت هستید، نه خیلی داغ و نه خیلی سرد است.
  • یک مسواک نرم یا یک برس ریتینر را نگه داشته و مقدار زیادی از خمیر دندان را روی آن بریزید. با استفاده از حرکات دایره‌ای کوچک، به آرامی کل ارتودنسی نامرئی را، هم از داخل و هم از خارج، بشویید. هنگا‌‌می‌که شما ‌‌به‌طور کامل بریس الاینر نامرئی را مسواک زدید، آن را یک بار دیگر زیر آب ولرم شستشو دهید.
  • بررسی کنید که ارتودنسی الاینر شما هیچ کلسیومی نداشته باشد. مانند دندان‌‌های شما، ریتینرهای نامرئی نی مستعد تولید رسوب (جرم) هستند. کلسیم به عنوان یک غشای سفید کدر بر روی بریس ظاهر ‌‌می‌شود و پاک کردن آن با مسواک سخت است.
  • در صورت وجود کلسیم، به سادگی بریس را در یک محلول تمیز کننده مخصوص بریس غوطه‌ور کنید.
  • تمیز کردن بریس الاینر نامرئی نباید بیش از حد وقت شما را بگیرد، هرچند مهم است که کامل انجام شود. پس از اتمام تمیز کردن بریس الاینر، به سادگی آن را به دهان خود برگردانید و روز خود را ادامه دهید.

هزینه ارتودنسی نامرئی


قیمت ارتودنسی نامرئی معمولی اغلب کمی بیشتر از انواع بریس‌‌های ارتودنسی است. بهتر است قبل از انجام این کار با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. او ‌‌می‌تواند برآورد خوبی از قیمت ارائه دهد. عوامل دخیل عبارتند از میزان هماهنگی که دندان‌‌های شما نیاز دارد و تعداد تنظیم‌کننده‌‌هایی که در طول درمان نیاز دارید.

پرسش و پاسخ


متاسفانه، بسیاری از بیماران تصور ‌‌می‌کنند که وقتی دندان‌‌هایشان صاف و مرتب به نظر ‌‌می‌رسند، ‌‌می‌توانند بریس خود را خارج کنند. با این حال، برای درمان شما بسیار مهم است که تا زمانی که متخصص ارتودنسی به شما اجازه نداده است، الاینرها را خارج نکنید. از آنجایی که ممکن است ناهمترازی‌‌های جزئی وجود داشته باشد که هنوز نیاز به صاف شدن دارند، در صورتی‌که شما زودتر از موعد مقرر الاینرها را درآورید، دندان‌‌های شما کاملا صاف نخواهند شد. علاوه بر این، اگر شما خیلی زود الاینرها را کنار بگذارید، ممکن است مجددا دندان‌‌هایتان از جای خود خارج شوند. با این حال، الاینر دندان‌‌های شما را سریع صاف ‌‌می‌کند، بنابراین قبل از اینکه شما بدانید، درمان شما تمام خواهد شد.

اکثر مردم استفاده از ریتینرها را پس از درمان دوست ندارند. در درجه اول آنها تصمیم گرفتند تا به جای ارتودنسی فلزی از الاینرهای شفاف استفاده کنند. با این حال، پس از درمان، بسیار مهم است که از ریتنرها استفاده کنید. این کار اطمینان حاصل خواهد کرد که دندان‌‌های شما به موقعیت قدیمی خود باز نخواهند گشت. همچنین، داشتن ریتینر تضمین ‌‌می‌کند که فک شما، در حالی که در حال حاضر نرم است، زمان کافی برای نگه‌داشتن دندان‌‌هایتان در موقعیت جدید دارد، در حالی‌که خود فک در حال سفت شدن دوباره است. خوشبختانه، اگر شما واقعا تمایلی به ریتنرهای فلزی ندارید، برخی از ریتینرهای شفاف برای انتخاب وجود دارد.

هنگا‌‌می‌که الاینرها برداشته ‌‌می‌شوند، شما باید حداقل ۲۲ ساعت در روز و یا با توجه به توصیه متخصص ارتودنسی خود، ریتنر را داشته باشید. معمولا، آنها پیشنهاد ‌‌می‌کنند که تا شش ماه پس از اتمام درمان، ریتینر را نگه دارید. هنگا‌‌می‌که این دوره تمام شد، باید به مدت شش ماه دیگر ریتینر را تنها در هنگام شب به همراه داشته باشید. با این حال، به‌منظور جلوگیری از بازگشت مجدد دندان‌‌ها به موقعیت قبلی، پیشنهاد ‌‌می‌شود که یک شب در هر هفته به مدت چند ساعت ریتینر را داشته باشید.

خیر، معمولا پس از اتمام دوره درمان الاینر، به هیچ روش اضافی نیاز نیست. شما به سادگی نیاز به بازگشت به روال بهداشتی دندانپزشکی معمول خود را دارید. برخی از بیماران ممكن است لکه‌‌هایی را در دندان‌‌ها داشته باشند، به خصوص اگر آنها در زمان داشتن الاینرها بر روی دندان‌‌هایشان خیلی در مسواك زدن دندان‌‌ها دقت نکرده‌ باشند. اگر این مورد پیش بیاد، ممکن است بخواهید یک قرار ملاقات برای سفید کردن دندان‌‌ها داشته باشید.

پس از اتمام درمان الاینر، شما نیازی به صرف وقت زیاد در مطب متخصص ارتودنسی ندارید. قبل از شروع برنامه ریزی برای تمام وقت آزاد ایجاد شده، به خاطر داشته باشید که هنوز نیاز به ویزیت برای پیگیری دارید. اگرچه شما مانند قبل نیاز به ملاقات‌‌های ارتودنسی ندارید، لازم است برای حداقل یک قرار ملاقات در طی چند هفته اول اقدام کنید. در طول این ملاقات، متخصص ارتودنسی پیشرفت شما را بررسی خواهد کرد و اطمینان حاصل خواهد کرد که درمان موفقیت‌آمیز بوده است. او همچنین ممکن است یک قرار ملاقات برای شش ماه یا یک سال آینده توصیه کند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی نامرئی: نحوه مراقبت از الاینرهای شفاف برای اختلالات جزئی
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *