ارتودنسی فوری(شش ماهه):مرتب کردن سریع دندانها و کاهش طول دوره درمان

ارتودنسی فوری(شش ماهه) مرتب کردن سریع دندانها و کاهش طول دوره درمان

ارتودنسی شش ماهه (سریع یا فوری)، نوعی از ارتودنسی است که تنها برای صاف کردن دندان های قدامی، جلویی استفاده می‌شود. این براکت‌ها می تواند بهترین راه حل برای بزرگسالانی باشد که تنها به دنبال صاف کردن دندان‌های جلویی خود بوده و به موقعیت دندان‌های عقبی خود بی‌توجه هستند. این براکت‌ها مشابه براکت‌های معمولی یا ارتودنسی ثابت هستند. علت کوتاه‌تر بودن زمان درمان این است که آنها با مشکلات دندان‌های عقب و یا مسائل مربوط به چگونگی قرارگیری دندان‌ها سر و کار ندارند. این روش اغلب برای بیمارانی مناسب است که پسرفت داشته‌اند، یا به عبارت دیگر آنها در جوانی از ارتودنسی استفاده کرده و اکنون دندان‌هایشان به موقعیت اصلی خود بازگشته‌است. این حالت اغلب برای مواردی است که نگهدارنده‌ها یا ریتینرها استفاده نشده‌اند و یا رایج‌تر از آن برای مواردی که نگهدارنده‌ها از بین رفته‌اند.

ارتودنسی شش ماهه یا لبخند شش ماهه از مواد پیشرفته و محتاطانه‌ای استفاده می‌کند که تقریبا نامرئی هستند و این امر موجب می‌شود که فرد استفاده کننده کمتر احساس خجالت کند. همان‌گونه که از نام این روش بر می‌آید، زمان درمان برای لبخند شش ماهه به‌طور قابل توجهی کوتاه‌تر از سایر روش‌های درمانی صاف کردن دندان‌ها است. لبخند شش ماهه عموما ارزان‌تر از سایر گزینه‌های مرتب کردن دندان است. لبخند شش ماهه نیروی بسیار کمتری هنگام حرکت دادن دندان‌هایتان اعمال می‌کند، بنابراین شما کمتر احساس ناراحتی خواهید کرد.

درمان موثر برای نتایج سریع‌تر


برخی از بیماران بر این باورند که ارتودنسی شش ماهه به‌سرعت کار می‌کند، زیرا سیم‌ها به گونه‌ای بسته شده‌اند که به ما امکان می‌دهند نتایج سریع‌تری به‌دست آوریم. در مقابل، علت سرعت این روش این است که از آخرین فن‌آوری و برنامه‌ریزی استراتژیک بهره می‌گیرد. با این حال، به دلیل ماهیت پرشتاب این روش درمانی، ارتودنسی شش ماهه، گزینه بهتری برای بیمارانی است که آرزوی اصلاح زیبایی ظاهر دندان‌های خود را دارند. بیمارانی که مشکلات جویدن دارند، معمولا نامزد خوبی برای ارتودنسی سریع نیستند.

چه مواردی برای ارتودنسی فوری مناسب هستند؟


موارد ساده‌ای که تنها نیاز به حرکات کوچک دندان دارند، برای استفاده از درمان کوتاه‌مدت مناسب هستند. موارد نامرتبی خفیف دندان با رشد نسبی فک رایج‌ترین نوع مشکلات ارتودنسی هستند و معمولا برای روش ارتودنسی فوری مناسب می‌باشند. اگر دندان‌ها و فک‌های شما در این دسته‌بندی قرار نمی‌گیرند، هنوز ممکن است اصلاح و مرتب کردن کردن در ۶ ماه امکان‌پذیر باشد، اما ممکن است تا حدی نیازمند مدارا با موقعیت دندان‌های خود در هنگام گاز زدن باشید. این مورد معمولا برای بیشتر بیماران قابل قبول است و سازگار با سلامت و عملکرد طبیعی است. گاهی اوقات بد روی هم قرار گرفتن دندان‌های بالایی و پایینی پیچیده و شدید را می‌توان در یک دوره کوتاه مدت با انتخاب الگوهای غیر معمول کشیدن دندان یا استفاده از دندانپزشکی زیبایی بهبود داد. موردی که احتمالا در ۶ ماه به اتمام نمی‌رسد، شامل هر گونه درمانی است که در آن فضای بیش از ۵ میلی‌متر (در اثر کشیدن دندان) باید بسته شود، یا اختلاف اندازه فک باید اصلاح شود.

تفاوت ارتودنسی فوری با ارتودنسی شفاف چیست؟


ارتودنسی شش ماهه از براکت‌های روشن و سیم‌هایی به رنگ دندان استفاده می‌کند تا نیرویی ملایم بر روی دندان‌ها اعمال کند و آنها را در موقعیت و محور مناسب قرار دهد. براکت‌ها و سیم‌ها در دهان ثابت می‌شوند و در طی مراحل درمان نمی‌توانند توسط بیمار برداشته شوند. سیم‌ها همانند ارتودنسی سنتی، به صورت دوره‌ای تنظیم می‌شوند. اکثر بیماران نتایج مطلوب خود را در حدود شش ماه به دست می‌آورند، که در این‌صورت برش‌ها و سیم‌ها برداشته می‌شوند. ارتودنسی نامرئی (الاینرهای شفاف) از مجموعه‌ای از الاینرهای سفارشی پلاستیکی شفاف (همانند قالب‌های سفید کننده دندان) استفاده می‌کند تا دندان‌ها را به آرامی به محور و موقعیت مناسب انتقال دهد. بیماران در طول روز می‌توانند در صورت نیاز به خوردن و مسواک زدن الاینرها را از دهان خارج کنند. هر مجموعه از الاینرها برای چند هفته پوشیده شده و سپس با مجموعه بعدی تعویض می‌شود. معمولا یک سال طول می‌کشد تا نتیجه دلخواه رویت شود.

فرآیند درمان


مراحل ارتودنسی سریع عبارتند از:

 • ارتودنسی سریع از نیروهای حرکتی کم و مدت زمان کوتاه به منظور راحتی، ایمنی و بهداشت دهان و دندان بیمار استفاده می‌کند. این امر، این نوع از ارتودنسی را به یک انتخاب ایده‌آل برای بیمارانی که به دنبال اصلاح زیبایی لبخند خود هستند تبدیل می‌کند.
 • ارتودنتیست یک آزمایش کامل، از جمله اشعه ایکس، عکسبرداری صورت و داخل دهان، و قالب‌های دندانی را انجام می‌دهد.
 • قالب‌ها به یک آزمایشگاه ارسال می‌شوند تا بهترین و مناسب‌ترین براکت برای دندان‌های شما ساخته شود.
 • سپس، براکت‌های شفاف و سیم‌های قوس‌دار سفید رنگ بر روی دندان‌های شما نصب خواهد شد. این امر سبب می‌شود تا ارتودنسی تقریبا غیر قابل رویت شود.
 • از باندینگ به‌منظور اتصال براکت‌ها به دندان‌ها استفاده مي‌شود. آنها به شیوه‌ای بسیار دقیق و در یک قالب سفارشی قرار می‌گیرند.
 • سپس ارتودنتیست قالب را در دهان و روی دندان‌ها قرار می‌دهد. زمانی که ارتودنسی در موقعیت مناسب قرار گرفت، او قالب را برمی‌دارد.
 • برای تقویت پیوند براکت‌ها، باید از نور UV استفاده شود.
 • قرار ملاقات‌های کوتاه هر چهار تا شش هفته به منظور تنظیم ارتودنسی ادامه خواهند یافت.
 • پس از پایان درمان، ارتودنتیست براکت‌ها و سیم‌ها را خارج خواهد کرد.
 • پس از برداشتن براکت‌ها باید از یک نگهدارنده در همان شب و یا یک نگهدارنده دائمی به منظور جلوگیری از بازگشت دندان‌ها به وضعیت سابق استفاده کرد.

چگونه باید مراقب ارتودنسی سریع باشم؟


در صورتی که ارتودنسی سریع دارید، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • هنگامی که دستگاه نصب می شود و پس از تنظیم سیم‌ها، تا حدی فشار باقی می‌ماند.
 • مدت کوتاهی پس از ملاقات با ارتودنتیست، برای مدتی درد خواهید داشت. داروهای ضد درد می‌توانند درد را کاهش دهند.
 • با توجه به تکنولوژی حرکت با نیروی کم ، ناراحتی کمتری نسبت به ارتودنسی سنتی وجود خواهد داشت.

پرسش های متداول


درمان ارتودنسی شش ماهه چه مدت طول می‌کشد؟

همان‌طور که از نام این روش پیداست، اکثر مردم در حدود شش ماه درمان را کامل می‌کنند. با این حال، برخی از بیماران حدود چهار ماه و برخی به مدت نه ماه برای درمان نیاز دارند. ما می‌توانیم یک جدول زمانی تخمینی برای دستیابی به نتایج مورد نظر خود در طول مشاوره به شما ارائه دهیم.

هزینه ارتودنسی شش ماهه چقدر است؟

هزینه ارتودنسی شش ماهه یا سریع به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله جایی که شما درمان را انجام می‌دهید، اینکه شرایط شما چقدر پیچیده است، شما نیاز به اصلاح دندان‌های بالا، دندان‌های پایین و یا هر دو قوس دارید، و تجربه درمانگری که درمان شما را انجام می‌دهد. به عنوان یک قاعده کلی هرچه تجربه یک دندانپزشک/ ارتودنتیست بیشتر باشد، هزینه بیشتری دریافت می‌کند. دندانپزشک ارتودنتیست باید هزینه‌های مربوط را طی مشاوره برای شما مشخص نماید.

آیا ارتودنسی سریع به دندان‌ها، ریشه‌ها، یا لثه‌ها آسیب می‌رساند؟

هیچ خطری برای آسیب‌دیدگی ریشه یا مسائل دیگری که به ارتودنسی سنتی (ارتودنسی فلزی) مربوط می‌شود، وجود ندارد. از آن‌جایی که نیروهای مورد استفاده در ارتودنسی شش ماهه کمتر هستند و دندان ها به‌ندرت کشیده می‌شوند، در حقیقت خطرات کمتری در ارتودنسی سریع وجود دارد.

آیا باید از ریتینر استفاده کنم؟

بله، همانند هر روش درمانی صاف کردن دندان‌ها، یک ریتینر ارتودنسی (نگهدارنده) برای حفظ موقعیت دقیق‌تر دندان‌های شما لازم است. اگر شما نمی‌خواهید یک ریتینر ارتودنسی قابل جابجایی داشته باشید، می‌توانید از یک ریتینر ارتودنسی متصل استفاده کنید. گزینه‌های متعددی وجود دارند که شما می‌توانید با توجه به ارجحیت و وضعیت شخصی خود انتخاب کنید.

آیا ارتودنسی شش ماهه صحبت کردن مرا تحت تأثیر قرار خواهد داد ؟

بیماران متوجه می‌شوند که صحبت کردن آنها تنها در طول هفته اول یا پس از نصب اولیه تغییر می‌کند و پس از آن آنها به ارتودنسی عادت کرده و صحبت کردن آنها به حالت عادی بازمی‌گردد. همچنین ممکن است در ابتدا بزاق دهان شما راه بیفتد، اما این مورد نیز به سرعت برطرف خواهد شد.

آیا می توان از ونیر (روکش)، تاج و باندینگ دندان به عنوان ارتودنسی فوری استفاده کرد؟

بله. گاهی ارتودنسی فوری به عنوان روشی شناخته شده‌است که از روکش‌ها و تاج ها برای بستن شکاف‌ها و اصلاح دندان‌های روی هم قرار گرفته و ایجاد یک لبخند زیبا، یکنواخت و سفید استفاده می‌کند. این نوع از ارتودنسی‌های فوری جایگزینی برای ارتودنسی سنتی هستند. به جای استفاده از ارتودنسی برای چندین سال، نتایج مشابه را می‌توان در یک ماه کسب کرد!

باندینگ

باندینگ ساده ترین گزینه است. این روش زیبایی دندانپزشکی از رزین کامپوزیتی، همان ماده‌ای که برای پر کردن دندان به رنگ سفید استفاده می‌شود، بهره می‌برد. مواد باندینگ به دقت بر روی دندان‌ها به‌کار برده می‌شود و با نور ویژه‌ای محکم می‌شود. رزین با رنگ دندان‌های بیمار هماهنگ است و می‌تواند برای تغییر شکل ظاهری دندان شکل داده شود. این کار می‌تواند در یک دیدار دندانپزشکی و بدون نیاز به بیهوشی انجام شود. بسیاری از بیماران باندینگ دندانی را انتخاب می‌کنند، زیرا این روش می‌تواند به‌سرعت و بدون ناراحتی انجام شود. باندینگ اغلب برای ناهنجاری‌های نسبتا جزئی، مانند شکاف‌های کوچک بین دندان‌ها، بهتر عمل می‌کند. رزین نیز می‌تواند برای ترمیم یک طرف دندان که کج شده‌است و به‌منظور صاف دیده شدن آن مورد استفاده قرار گیرد. اگر شما چندین دندان کج دارید، باندینگ می‌تواند در همه آنها برای کمک به ایجاد یک لبخند بی‌نقص استفاده شود. با این حال، اگر شما بیش از یک یا چند دندان دارید که باید مورد توجه قرار گیرند، یا اگر مسائل دیگری (مانند دندان‌های رنگی) دارید، لمینیت ممکن است انتخاب بهتری باشد.

لمینیت

برای کسانی که دارای چندین دندان نامرتب هستند، ممکن است لمینیت (veneer) یک گزینه خوب باشد. معمولا، لمینیت روی همه دندان‌های جلو، آنهایی که در هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن قابل رویت هستند، قرار می‌گیرند. لمینیت‌ها می‌توانند برای حل مشکلات هم‌ترازی دندان‌ها طراحی شوند. به‌عنوان مثال، دندان‌هایی که چرخیده‌اند، هم‌تراز نیستند و یا بینشان شکاف وجود دارد، همگی می‌توانند برای داشتن ظاهری مناسب با لمینیت پوشیده شوند. هنگامی که لمینیت‌ها روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، لبخند بی‌نقصی را که آرزو داشتید به شما خواهند بخشید. چینی سفید که در لمینیت‌های سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت، برای تقلید از مینای دندان طبیعی از نظر رنگ و شفافیت طراحی شده است. مقدار کمی از مینای هر دندان برداشته می‌شود تا امکان قرار دادن این لمینیت‌ها فراهم شود. همچنین برخی از لمینیت‌ها ممکن است نیاز به برداشتن مینای دندان نداشته باشند؛ این‌ها به ‌عنوان لمینیت‌های “بدون تدارکات” شناخته می‌شوند و دارای مزایا و معایبی هستند، که دکتر لوین با شما در جلسه مشاوره  بحث خواهد کرد.

تاج، اینله و آنله

یک تاج (crown)، که گاهی اوقات “کلاه” نیز نامیده می‌شود، یک پوسته چینی است که در اطراف دندان قرار می‌گیرد. در موارد خاص ممکن است تاج‌ها برای مقاصد زیبایی استفاده شوند. به عنوان مثال، یک دندان که دارای روت کانال بوده و به شدت تغییر رنگ داده است، ممکن است از لمینیت بهترین نتیجه را کسب نکند، و بنابراین ممکن است دندان به یک تاج نیاز داشته باشد. اینله و آنله اساسا تاج‌های جزئی هستند، که در آن چینی روی بخش خاصی از دندان قرار می‌گیرد. این حالت ممکن است برای بهبود شکل، اندازه یا جنبه دیگری از ظاهر دندان مورد استفاده قرار گیرد. در ارتودنسی فوری معمولا تاج‌ها بر روی همه دندان‌ها قرار نمی‌گیرند. در عوض، یک یا چند دندان ممکن است به تاج نیاز داشته باشند، در حالی‌که سایر دندان‌ها با گزینه دیگری (اغلب لمینیت) درمان می‌شوند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی فوری(شش ماهه):مرتب کردن سریع دندانها و کاهش طول دوره درمان
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *