ارتودنسی سرامیکی هم رنگ دندان با عملکردی مشابه به سایر بریس ها

بریس دندانی که تحت عنوان بریس سرامیکی شناخته می‌شود وسیله‌ای است که برای اصلاح بدشکلی و مشکلات دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی اوقات آنها به طور مناسب روی هم قرار نمی‌گیرند و در این شرایط باید به کمک تجهیزات ارتودنسی به مرتب کردن آنها پرداخت. از بریس دندانی برای رفع مشکل ناهنجاری‌های فک، اوربایت و آندربایت استفاده می‌شود. بریس دندانی انواع مختلفی دارد که شما می‌توانید بریس فلزی، سرامیکی یا حتی بریس رنگی را انتخاب کنید. همانگونه که از اسم این بریس‌ها مشخص است بریس سرامیکی از سرامیک ساخته شده است و گاهی اوقات نیز در تهیه آن از پلاستیک استفاده می‌شود. از آنجایی که رنگ این بریس‌ها شبیه دندان‌های طبیعی است کمتر جلب توجه می‌کنند. حتی گاهی اوقات کسی متوجه نمی‌شود که شما از بریس استفاده می‌‌کنید اما باید به خاطر داشته باشید که مصرف قهوه، چای و حتی سیگار کشیدن باعث تغییر رنگ بریس سرامیکی می‌شود. معمولاً فرایند درمان با این نوع بریس‌ها طولانی است و مدت زیادی طول می‌کشد تا درمان کامل شود.

شما می‌توانید با متخصص ارتودنسی مشورت کنید و در خصوص مناسب بودن خود برای نصب بریس سرامیکی یا شفاف تصمیم گیری کنید. متخصص ارتودنسی می‌تواند به سوالات شما پاسخ دهد و اطلاعات بیشتری را در خصوص مزایای هر یک از روش‌های درمانی در اختیار شما قرار دهد. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در خصوص بریس‌های شفاف، بریس سرامیکی و سایر موارد موجود به دست بیاورید با مرکز مراقبت‌های ارتودنسی تماس بگیرید و برای ملاقات با پزشک نوبت بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن ما تماس حاصل فرمایید.

بریس سرامیکی چیست؟


 در بریس سرامیکی نیز مانند بریس فلزی، براکت‌ها به کمک سیم به هم متصل می‌شوند و روی سطح فوقانی دندان قرار می‌گیرند. متخصص ارتودنسی بریس سرامیکی را روی دندان قرار می‌‌دهد، این بریس‌ها برخلاف بریس فلزی از مواد سرامیکی که شبیه رنگ دندان هستند ساخته شده‌اند. براکت‌های بریس سرامیکی از جنس مواد نانوکریستالین، پلی کریستالین، زیرکونیوم، و مواردی از این قبیل است. اگر قصد دارید از بریس سرامیکی برای رفع مشکلات دندانی خود استفاده کنید می‌‌توانید براکت‌های شفاف یا براکت‌هایی که با رنگ دندان مطابقت دارند را انتخاب نمایید. معمولاً براکت‌های شفاف برای افرادی مناسب است که رنگ دندان‌های آنها بسیار روشن است. باند کشی که اطراف براکت‌ها قرار داده می‌شود نیز به رنگ سفید است. سیم فلزی نیز آنقدر نازک است که دیده نمی‌شود.

 انواع براکت

 شرکت‌های مختلف که رقابت تنگاتنگی با هم دارند به تولید براکت‌های سرامیکی می‌پردازند. پیشرفت‌های ایجاد شده در عرصه فناوری و در زمی‌نه درمان ارتودنسی امکان تولید براکت‌های بسیار پیشرفته را فراهم کرده است. موادی که در تهیه براکت مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار محکم هستند و اندازه براکت‌ها کوچک‌تر از موارد قبلی است. تعداد زیادی از براکت‌هایی که به تازگی طراحی شده‌اند سطح کوچکی دارند و لبه‌های آنها گرد است که این امر باعث شده است می‌زان درد اولیه ناشی از نصب بریس کاهش یابد.

 چرا برخی از افراد ترجیح می‌دهند از بریس سرامیکی استفاده کنند؟


 از بریس برای اصلاح مشکلات دندانی و بهبود لبخند استفاده می‌شود. هدف اصلی از نصب بریس صاف و مرتب کردن دندان‌ها و رفع مشکلات مربوط به فک است. از آنجایی که بریس به بهبود ظاهر دندان و صورت کمک می‌کند، ممکن است شما ترجیح دهید که از بریس‌هایی استفاده کنید که ظاهر زیبایی دارند. ناهنجاری‌های فک یا لب پریدگی دندان باعث می‌شود که شما نتوانید به خوبی دندان‌های خود را تمیز  کنید و در نتیجه بهداشت دهان و دندان شما در سطح مناسبی قرار نداشته باشد. حتی جویدن مواد غذایی می‌‌تواند برای شما دشوار باشد و فشار زیادی را به دندان وارد کند.

 آیا بریس سرامیکی همان اینویزالاین است؟


 از آنجایی که به بریس‌های سرامیکی، بریس شفاف گفته می‌شود برخی از افراد آن را با بریس اینویزالاین اشتباه می‌گیرند. اگرچه بریس سرامیکی و بریس اینویزالاین صاف و مرتب شدن دندان‌ها کمک می‌‌کنند و کمتر جلب توجه می‌نمایند، بریس اینویزالاین با سایر انواع بریس‌ها تفاوت دارد. بریس اینویزالاین کاملا شفاف است و در نصب آن از سیم استفاده نمی‌‌شود و کاملا متحرک است.

 مزایای استفاده از بریس سرامیکی شامل چه مواردی است؟


 نصب بریس بهترین روش درمانی برای اصلاح مشکلات دندان و خلق لبخندی زیبا است. مشکلی که در خصوص بریس ارتودنسی وجود دارد هزینه آن است که ممکن است باعث شود شما از درمان ارتودنسی خودداری کنید. امروزه انواع مختلفی از بریس‌ها از قبیل بریس‌های شفاف سرامیکی وجود دارد. در بخش زیر به ۷ مورد از مزایای بریس‌های شفاف سرامیکی اشاره می‌کنیم:

  • بریس‌های شفاف سرامیکی از لحاظ ظاهری شبیه بریس‌های فلزی هستند. براکت‌هایی که روی سطح دندان قرار می‌‌گیرند شفاف هستند و به راحتی دیده نمی‌شوند و در صورتی که شما براکت و سیم‌های آن را شبیه رنگ دندان یا رنگ روشن انتخاب کنید کمتر جلب توجه می‌کنند. باید به خوبی از بریس‌های شفاف سرامیکی مراقبت کرد و آنها را تمیز  نمود زیرا خوردن برخی از مواد خوراکی از قبیل قهوه، چای، نوشابه و آبمیوه‌های رنگی باعث تشکیل لکه روی آنها می‌شود.
  • بریس‌های شفاف سرامیکی از ترکیبات آلومینا ساخته شده‌اند که محکم و غیر متخلخل هستند. براکت‌ها را به هم متصل می‌کند از فلز ساخته شده است که معمولا نقره یا سایر ترکیبات سفید می‌باشد که با رنگ دندان‌ها مطابقت دارد.
  • براکت‌های بریس‌های شفاف سرامیکی در مقایسه با بریس فلزی کوچک تر است و فضای کمی را روی سطح دندان اشغال می‌کند. اگرچه این براکت‌ها کوچک هستند از استحکام و پایداری بالایی برخوردار می‌باشند.
  • پس از اتمام فرایند درمان می‌توان به راحتی بریس سرامیکی را از سطح دندان جدا کرد. ممکن است برخی از ترکیباتی که برای نصب براکت روی دندان به کار می‌روند در هنگام جدا کردن به مینای دندان آسیب برسانند. امروزه با پیشرفت‌های فنی در خصوص جدا کردن بریس‌های شفاف سرامیکی به دست آمده است احتمال آسیب دیدگی مینای دندان پس از اتمام درمان کاهش می‌‌یابد.
  • برای نصب بریس شفاف سرامیکی از موادی استفاده می‌شود که ریسک از بین رفتن مینای دندان را کاهش می‌دهد و به طرز قابل توجهی به افزایش قدرت بریس کمک می‌‌کند تا به خوبی و بدون هیچ گونه مشکلی روی سطح دندان قرار بگیرد.
  • بریس سرامیکی شفاف یک انتخاب مناسب برای افرادی است که رنگ دندان‌های آنها روشن است.
  • در صورتی که برای نصب بریس سرامیکی از سیم سفید استفاده شود تقریباً از فاصله دور یا در عکس قابل مشاهده نخواهد بود.

 معایب بریس شفاف سرامیکی شامل چه مواردی است؟


 اگرچه بریس شفاف سرامیکی با مزایای زیادی همراه است افرادی که قصد دارند ارتودنسی آنها قابل مشاهده نباشد می‌‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند، درمان با این نوع بریس کمی طولانی است زیرا در این حالت تغییرات درمانی بیشتری لازم است و از آنجایی که فشار کمتری به براکت‌ها وارد می‌شود دندان‌ها به آرامی حرکت می‌کنند. اگر شما در سن بزرگسالی و نوجوانی به سر می‌برید و به درمان ارتودنسی نیاز دارید بریس سرامیک شفاف می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب برای رفع مشکلات دندانی شما باشد. به طور کلی این بریس‌ها کمتر جلب توجه می‌کنند و می‌توانند همانند بریس فلزی به مرتب شدن دندان‌های شما کمک کنند. در بخش زیر به برخی از نکات منفی بریس سرامیک شفاف اشاره می‌کنیم:

  • هزینه: هزینه نصب بریس سرامیکی و بریس شفاف در مقایسه با بریس فلزی بیشتر است. متخصص ارتودنسی برای کنترل هزینه‌های درمان دستمزد مناسبی را درخواست می‌کند، اما بهتر است قبل از شروع درمان با پزشک خود در خصوص مسائل مالی صحبت کنید.
  • تغییر رنگ: گره‌های ارتجاعی و روشنی که در بریس شفاف و سرامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد به علت مصرف چای، قهوه، شراب، محصولات غذایی رنگی یا استعمال دخانیات تیره می‌‌شوند. شما می‌توانید با متخصص ارتودنسی در خصوص مراقبت از بریس به جلوگیری از تیره شدن آن صحبت کنید.

 هفت نکته مهم در خصوص جلوگیری از تشکیل لکه روی بریس سرامیکی


 در صورتی که به خوبی از بریس سرامیکی مراقبت نکنید به راحتی لکه روی آن تشکیل می‌شود بنابراین باید عواملی که باعث تشکیل لکه روی بریس می‌شوند را بشناسید تا از تغییر رنگ آن در آینده جلوگیری کنید. متاسفانه برخی از افراد به توصیه‌های متخصص ارتودنسی گوش نمی‌دهند و فقط به تجربیات خود تکیه می‌کنند.

 پس از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید

 مسواک زدن دندان‌ها بعد از هر وعده غذایی اهمیت بسیار زیادی دارد. مسواک زدن مسئله‌ای است که باید همه افراد و حتی کودکان به آن توجه کنند زیرا علاوه بر حفظ سلامت دهان و دندان بر سلامت کل بدن نیز تاثیر می‌گذارد. بنابراین افرادی که از بریس استفاده می‌‌کنند باید پس از هر بار غذا خوردن به ویژه غذاهای رنگی، دندان‌های خود را مسواک بزنند تا از رنگ گرفتن بریس جلوگیری شود. مسواک زدن دندان‌ها از پوسیدگی آن جلوگیری می‌‌کند زیرا مواد غذایی گیر افتاده بین براکت‌ها را خارج می‌نماید.

 به طور منظم از نخ دندان و دهان شویه استفاده کنید

 استفاده از نخ دندان و دهانشویه به صورت منظم به رفع ذرات باقیمانده بین دندان کمک می‌کند و شما می‌توانید لابلای دندان‌های خود را تمیز  کنید. استفاده از نخ دندان پس از خوردن مواد غذایی گوشتی به شما کمک می‌کند که ریسک تشکیل لکه روی براکت کاهش یابد.

 از استعمال دخانیات خودداری کنید

 استعمال دخانیات یکی از کارهای بسیار خطرناکی است که سلامت دهان و دندان را به خطر می‌اندازد. سیگار کشیدن علاوه بر تغییر رنگ دندان و تشکیل لکه روی آن باعث از بین رفتن رنگ بریس سرامیکی می‌شود. نیکوتین موجود در سیگار باعث زرد شدن سیم‌ها می‌شود و ظاهر ناخوشایندی را به وجود می‌آورد. بدترین چیزی که در خصوص سیگار کشیدن و نیکوتین موجود در آن وجود دارد این است که باعث تشکیل دائمی لکه روی دندان می‌شود بنابراین شما باید دندان‌های خود را به طور کامل جرم گیری و سفید کنید.

 از خوردن برخی از مواد غذایی خودداری کنید

 متاسفانه افرادی که از بریس سرامیکی استفاده می‌‌کنند توجهی به مواد غذایی رنگی ندارند. این افراد باید از خوردن گوجه فرنگی و خوراکی‌هایی که حاوی سس گوجه فرنگی هستند خودداری کنند. رنگ قرمز موجود در گوجه فرنگی بسیار قوی است و باعث تغییر رنگ بریس سرامیکی می‌شود. خردل نیز یکی از مواردی است که نباید خورده شود زیرا رنگ زرد موجود در آن فوراً باعث تشکیل لکه روی براکت می‌شود. به این ترتیب بهتر است این افراد از خوردن مواد غذایی حاوی رنگدانه خودداری کنند تا از مشکلات بعدی دور بمانند. خوردن قهوه، نوشابه و چای پررنگ نیز باعث تشکیل لکه و تغییر رنگ بریس می‌شود.

 از خمیر دندان‌های حاوی سفید کننده دندان استفاده نکنید

 اکثر افراد تصور می‌کنند استفاده از خمی‌ر دندان سفید کننده بهترین روش برای جلوگیری از تشکیل لکه روی بریس سرامیکی است اما باید بدانید که استفاده از این نوع خمیر دندان اصلا مناسب نیست. اگر چه استفاده از این خمیر دندان باعث سفید شدن دندان و براکت‌ها می‌شود، حقیقت این است که شما پس از برداشتن براکت متوجه فاجعه می‌شوید زیرا لکه‌های متعددی روی دندان و زیر براکت‌ها تشکیل شده است که باعث می‌شود لبخند زدن برای شما بسیار ناخوشایند باشد. از آنجایی که همیشه احتمال دارد برخی از نقاط دندان را تمیز  نکنید و رنگ آن قسمت تیره و زرد شود بهتر است از خمیر دندان معمولی استفاده کنید پس از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید.

 به طور منظم کش ارتودنسی خود را عوض کنید

 کش ارتودنسی در اطراف براکت‌ها نصب می‌‌شود که در اکثر موارد رنگ آنها همانند بریس سرامیکی شفاف است که به راحتی تغییر می‌کند، بنابراین بهتر از هر چند وقت یک بار آنها را عوض کنید تا ظاهر ناخوشایندی را ایجاد نکند. کش ارتودنسی در رنگ‌های مختلف موجود است اما بهتر است که از کش آبی یا خاکستری استفاده کنید زیرا این رنگ‌ها در مقایسه با رنگ سفید مقاومت بالایی در برابر تشکیل لکه دارند اما در صورت تمایل می‌‌توانید از رنگ‌های متعدد استفاده نمایید.

 در فواصل زمانی معین به پزشک مراجعه کنید

 به طور منظم و در زمان‌های مشخص شده به دندان پزشک خود مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی هر ۴ تا ۶ هفته یک بار کش ارتودنسی شما را عوض می‌کند، بنابراین از تشکیل که روی براکت و تغییر رنگ آنها جلوگیری می‌شود. در این جلسات متخصص ارتودنسی وضعیت دندان و بریس سرامیک شما را بررسی می‌کند و از میزان پیشرفت درمان اطمینان حاصل می‌کند. در صورتی که به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه نکنید روند درمان و پیشرفت کند خواهد بود. مراقبت از بریس سرامیکی از تشکیل لکه روی آنها جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود مدت بیشتری سالم باقی بمانند. بهتر است به جای مسواک معمولی از مسواک برقی استفاده کنید زیرا این مسواک به صورت برابر همه سطوح دندان را تمیز  می‌کند و ریسک فراموش کردن برخی از نقاط را کاهش می‌دهد.

 دوران بهبود چقدر طول می‌کشد؟


 افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته‌اند باید پس از اتمام درمان با بریس از نگهدارنده استفاده کنند. نگه دارنده  (ریتینر) به حفظ حالت دندان‌ها کمک می‌کند و پس از خارج کردن بریس، دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارد. پس از آنکه بریس از دندان جدا شد فشار بسیار کمی به دندان‌ها وارد می‌شود بنابراین استفاده از نگهدارنده ضروری است تا دندان‌ها در جای فعلی خود باقی بمانند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی سرامیکی هم رنگ دندان با عملکردی مشابه به سایر بریس ها
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *