ارتودنسی دندان در دوران بارداری و تاثیر آن بر جنین (طول درمان)

حاملگی می‌تواند باعث التهاب لثه حاد شود که ممکن است در وضعیت پریودنتال، در بیمار تحت درمان ارتودنسی پیشرفت کند. تعداد بیماران بزرگسالی که درمان ارتودنسی را دریافت می‌کنند افزایش یافته است. لوازم ارتودنسی  می‌توانند به عنوان منبع احتمالی پلاک عمل کرده و واکنش‌های التهابی را که در دوران بارداری دیده می‌شوند، تشدید کنند. در میان بیماران بارداری که تصمیم به درمان ارتودنسی می‌گیرند، کمبود آگاهی در مورد مسائل بهداشت دهان و دندان وجود دارد. علاوه بر این، به متونی برای طرح دستورالعمل‌های مدیریتی، برای بیمارانی که می‌خواهند در دوران بارداری، با داشتن بیماری لثه یا بدون آن، درمان ارتودنسی انجام دهند؛ نیاز است. این جستار، بر مدیریت بیماران ارتودنسی در دوران بارداری تکیه دارد. تاکید این مقاله بر آموزش بیمار، حفظ بهداشت دهان و راهکارهای پیشگیری و درمان، برای محافظت از لثه در بیماران ارتودنسی در دوران بارداری است.

برای تکمیل موفقیت آمیز درمان ارتودنسی ، از همان آغاز باید ارتباط خوبی میان بیمار و متخصص ارتودنسی به وجود بیاید. جزئیات سوابق، آزمایشات دهان، اظهار موافقت بیمار و پذیرش او پزشک را قادر خواهد ساخت تا برای دستیابی به درمان موفقیت آمیز، اهداف کاربردی تعیین کند. برای متخصص ارتودنسی  مهم است که از محدودیت‌هایی که در این موارد طبیعی است، آگاه باشد. به علاوه برای تقویت سلامت دهان، مهم است که بیمار در فواصل منظم برای پاکسازی حرفه‌ای فرستاده شود. ارتباط خوب میان پزشکان برای بیمار سودمند بوده و کیفیت زندگی آنان را بهبود می‌بخشد.

متخصصین ما در مرکز مراقبت‌های ارتودنسی، با سالها تجربه در زمینه  درمان اختلالات بایت وناهنجاری های فک و صورت با ارتودنسی،در ابتدا بیمار را مشاوره کرده و سپس مناسب ترین نوع ارتودنسی را نسبت به شرایط بیمار ( بارداری،دیابتی ،…) انتخاب می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

آیا تغییرات هورمونی در بارداری می‌تواند روی سلامت دندان‌ها تاثیر بگذارد؟


احتمالا می‌دانید که بسیاری از تغییرات فیزیکی و روحی که در طول بارداری تجربه می‌کنید، ناشی از تغییرات در سطح هورمون‌ها (مواد شیمیایی که فرایندهای مهمی را در بدن تنظیم می‌نمایند) هستند. اما آنچه که ممکن است نفهمید این است که این تغییرات هورمونی می‌تواند سلامت دهان شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد- که البته معمولا تاثیر مثبتی نیست. در واقع تغییرات در هورمون‌های استروژن و پروژسترون بانوان، می‌تواند باعث گسترش (انبساط) عروق خونی نازک در لثه‌ها و افزایش جریان خون شود. این امر باعث حساسیت بیشتر لثه‌ها نسبت به باکتری‌ها ( و توکسین‌ها)ی موجود در پلاک چسبناک دندانی که هر روز روی دندان‌ها انباشته می‌شود؛ می‌گردد.

زنان باردار عموما متوجه می‌شوند که ممکن است لثه‌های آن‌ها قرمز و متورم شده و حتی هنگام مسواک و نخ دندان زدن، خونریزی کند؛ وضعیتی که به عنوان « ورم و آماس بارداری» شناخته می‌شود و مشابه التهاب لثه است که می‌تواند ناشی از مصرف داروهای پیشگیری از بارداری که حاوی نوعی پروژسترون ترکیبی است، و یا حتی ناشی از نوسان طبیعی هورمون، در چرخه قاعدگی باشد. نوع دیگری از تاثیرات هورمون‌های بارداری بر لثه‌ها که چندان رایج نیست، رشد بیش از حد بافت لثه یا وجود توده‌های تمشکی رنگ، روی خط لثه یا بین دندان‌ها است. این زائده‌ها «تومورهای بارداری» نامیده می‌شوند و کاملا بی‌خطر هستند. تمام وضعیت‌های بالا عموما حدود چند ماه بعد از زایمان از بین می‌روند. با این حال اگر التهاب لثه را تجربه کردید، نشان دهنده این است که لازم است در دوران بارداری مراقبت بیشتری از دندان‌ها و لثه‌های خود کنید.

اهمیت ارتودنسی در دوران بارداری


بارداری مهم‌ترین تجربه دگرگون کننده در زندگی یک زن است. اگرچه گذاشتن بریس دندان شاید به اندازه آن مهم نباشد، اما این واقعیت است که گذاشتن بریس و اصلاح لبخندتان نیز یک تجربه دگرگون کننده در زندگی شما است. داشتن فرزند، چیزهای زیادی را تغییر می‌دهد. این امر دیدگاه شما درباره خودتان و همچنین نگرش دیگر افراد درباره شما را تغییر می‌دهد. داشتن فرزند، جهان‌نگری و جایگاه شما در جهان خویشتن را متحول می‌کند. داشتن لبخند اصلاح شده و بهبود ظاهر شما نیز می‌تواند بخش زیادی از همین تغییرات را به وجود آورد. بهبودی ظاهر شما با کمک بریس‌های دندانی می‌تواند تغییری در نحوه نگرش دیگران نسبت به شما ایجاد کند. این یک واقعیت است که مردم طبیعتا غرق چهره‌های دلنشین می‌شوند. یک ظاهر اصلاح شده همچنین با افزایش اعتماد بنفس شما و کمک به شما برای گفت و گو کردن، لبخند زدن و به راحتی خندیدن، ارتباط شما با دیگران را تغییر می‌دهد. اگر در حال درمان ارتودنسی هستید و اخیرا متوجه شده‌اید که باردارید، به هیچ وجه جای نگرانی نیست. هیچ دلیل پزشکی برای اینکه یک زن باردار نتواند از بریس دندانی استفاده کند، وجود ندارد. داشتن ارتودنسی واقعا شامل هیچگونه تغییری در رژیم غذایی نمی‌شود؛ بجز درباره مصرف غذاهای نرم در اولین روزهای شروع درمان. بنابراین هیچ دلیلی برای به تاخیر انداختن درمان ارتودنسی تا بعد از زایمان وجود ندارند.

مستلزمات قبل از شروع ارتودنسی در دوران بارداری


مانند سایر مراقبت‌های دندان، قبل از شروع درمان ارتودنسی نیز داشتن پرونده سوابق درمانی، با جزئیات کامل ضروری است. هرچند در موارد بارداری، مهم است که اگر هرگونه مشکل ناشناخته‌ای قابل انتظار است، نظر پزشک متخصص زنان را نیز جویا شوید :

  • باید سوابق مصرف داروهای متنوعی که در حال حاضر مصرف می‌شوند نیز موجود باشد چراکه داروهای مختلف، تاثیرات جانبی بر دهان دارند و می‌توانند دوره درمان ارتودنسی را تحت تاثیر قرار دهند. داروهایی مانند بیس‌فسفونات‌ها و ویتامین D متابولیته، احتمالا می‌توانند باعث کاهش جابه جایی دندان در طول درمان ارتودنسی شوند. درحالیکه داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، باعث کاهش جذب مجدد استخوان‌ها می‌شوند.
  • قبل از شروع درمان ارتودنسی، درمیان گذاشتن هرگونه شرایط پزشکی و بیماری قبلی مانند دیابت ملیتوس یا مشکلات بارداری قبلی مهم است.
  • آگاهی بیمار از سلامتی خود، جنبه مهمی از تغییر فیزیکی و پتانسیل پذیرش آن به حساب می‌آید. اگر بیمار از قبل، از مشکل خاصی در دوران بارداری خود رنج ببرد و طبق سوابق پزشکی قبلی در معرض خطر قرار داشته باشد، ممکن است بهتر باشد برای شروع درمان ارتودنسی تا بعد از زایمان صبر کند.
  • یک سوابق دندانپزشکی کامل، درباره توجه بیمار به مراقبت از سلامت دهان و دندان، و اولویت‌های بیمار به متخصص ارتودنسی آگاهی می‌بخشد. بیماری که به صورت منظم مراقبت‌های دندانی دریافت نمی‌کند و نسبت به مراقبت از دهان و دندان بی‌توجه است؛ به نظر نمی‌رسد که در دوره درمان ارتودنسی، همراهی کند.
  • ثبت دلیل از دست دادن دندان، در صورتی که ازدست رفتگی دندان وجود داشته باشد، مهم است. سابقه آسیب و حساسیت با دندان آسیب دیده قبلی نیز برای آگاهی قبلی، برای شروع درمان ارتودنسی لازم است.
  • همانطور که تعداد بزرگسالانی که به دنبال انجام درمان ارتودنسی هستند، افزایش می‌یابد، اینکه متخصص ارتودنسی در تشخیص مشکلات لثه و پریودنتال فعال‌تر و ماهرتر باشد؛ نیز اهمیت می‌یابد.
  • اگر بیمار از قبل نشانه‌هایی مانند التهاب لثه، مشکل خونریزی، وجود پلاک‌ها و بهداشت دهان ضعیف داشته باشد؛ ممکن است این امر درباره شروع درمان ارتودنسی بعد از بارداری، هشدار دهد. هرچند هیچ منع واضحی برای درمان ارتودنسی در یک بیمار باردار سالم وجود ندارد.

آیا انجام تصویربرداری اشعه ایکس برای ارتودنسی، در حین بارداری خطری ندارد؟


در بسیاری از موارد، خیر. اگرچه توصیه استاندارد برای مدت طولانی این بوده است که از عکس برداری با اشعه ایکس در حین بارداری دوری کنید، مگر اینکه کاملا ضروری باشد؛ این طرز فکر تغییر کرده است. امروزه اشعه ایکس تشخیصی، مانند اشعه ایکس دندانی برای زنان باردار ایمن محسوب می‌شود. متخصصین ارتودنسی پیشنهاد می‌کنند زنان باردار سلامت دهان و دندان خود را با پیگیری عمل‌های دندانی منظم مانند اشعه ایکس، پاکسازی دندان، پر کردن دندان و عصب کشی حفظ کنند. میزان اشعه‌ای که در حین انجام عکس برداری ایکس عادی، به کودک می‌رسد بسیار کم است. حتی عکس برداری اشعه ایکس تشخیصی، از شکم نیز چندان اشعه‌ای به جنین نمی‌رساند که مضر باشد.

با این حال هنگامی که برای دیگر بخش‌های بدن خود از تصویربرداری اشعه ایکس استفاده می‌کنید، استفاده از یک پیشبند سربی برای محافظت از شکم خود، برای به حداقل رساندن قرار گرفتن جنین‌تان در معرض اشعه، ایده خوبی است. بنابراین اگر باردار هستید یا احتمال بارداری شما وجود دارد، اجازه دهید پزشک یا دندان پزشک شما در این مورد اطلاع یابد. در بعضی موارد، ممکن است پزشک شما بخواهد به جای اشعه ایکس از اولتراسوند استفاده کند. انواع مختلفی از اشعه ایکس وجود دارد (مانند  نوعی که برای درمان بیماری استفاده می‌شود) که ممکن است جنین شما را در معرض دوزهای بالای اشعه قرار دهد؛ که می‌تواند منجر به سقط جنین یا نواقص تولد، مانند برخی سرطان‎ها که بعدها در زندگی به وجود می‌آیند، گردد. اگر به این نوع از اشعه ایکس نیاز دارید، پزشک شما می‌تواند برای سنجش خطرات و منافع آن برای شما و فرزندتان، به شما کمک کند.

عواملی که می توانند باعث آزاردهنده شدن درمان ارتودنسی در دوران بارداری شوند


باید از نیروی سبک و مداوم استفاده کرد، از این رو پزشکان می‌دانند بافت‌های اطراف دندان مستعد شکستن با نیروی سنگین هستند و معقول‌تر است اگر ملاقات‌ها را به قرارهای کوتاه محدود کنند تا بیمار را از قرار گرفتن در وضعیت طاق باز، به ویژه در ماه‌های آخر بارداری، باز دارند. با این حال عواملی وجود دارند که می‌توانند درمان ارتودنسی را آزاردهنده کنند:

  • برای مثال، دوره سه ماهه اول بارداری می‌تواند خود را در قالب ضعف صبحگاهی نشان دهد. در واقع بخشی از زنان در دوران بارداری از ضعف صبحگاهی رنج می‌برند. ضعف صبحگاهی می‌تواند به شما احساس کوفتگی و کمبود آب بدهد. در واقع بالا آوردن تمام چیزهایی که خورده‌اید، به سوء‌تغذیه می‌انجامد ، و در موارد شدید ممکن است نیاز باشد زن باردار، در بیمارستان بستری شود. بنابراین باید مراقبت شود که زمان ویزیت آن‌ها، هنگام صبح نباشد.
  • خبر خوب این است که برای بسیاری از زنان، ضعف صبحگاهی پس از همان سه ماه اول بارداری برطرف می‌شود. تصاویر رادیوگرافی مانند عکس پانوراما و عکس‌های پری اپیکال به طور مداوم برای برآورد سلامت لثه و انحراف ریشه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • به زنانی که دارای ریسک بالای تولد نوزاد دچار شکاف کام هستند، اجازه داده شود تا مکمل اسید فولیک دریافت کنند ( مادرانی که از قبل فرزندی با شکاف کام داشته‌اند یا آنانی که داروهایی مصرف می‌کنند که ممکن است ایجاد کننده شکاف کام باشد ). مشاهده شده است که داروهای ضد تشنج، شامل والپروات، کاربامازپین و فنی‌توئین و متوترکسات باعث افزایش ایجاد شکاف کام در انسان می‌شوند.

طرح درمان ارتودنسی


ایجاد یک طرح درمانی ساده و واقع گرایانه برای بیمارانی که باردار هستند، بیشترین اهمیت را دارد. ارتباط خوب میان متخصص ارتودنسی و بیمار، کلید موفقیت آمیز بودن نتایج است. اگر بیمار بخواهد درمان ارتودنسی مقدماتی را برای اهداف زیبایی تحمل کند، و نخواهد با طرح درمان دو ساله و درمان کامل سازگار و موافق باشد، این موضوع باید در همان ابتدا مطرح شود. برای چنین بیمارانی، تنها باید درمان محدود اجرا شود. مانند دیگر بیماران، ممکن است پیشنهاد شود برای شروع درمان ارتودنسی، تا بعد از بارداری صبر کنند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *