ارتودنسی دندان (اصلاح روابط بین دندان ها و ساختار فک): مزایای بریس

ارتودنسی

هدف از درمان ارتودنسی، بهتر کردن وضعیت دندان‌های شماست. بهتر کردن شامل فرصت دادن به شما برای ترمیم بایت، تغذیه راحت‌تر، و مراقبت دهانی و لثه‌ای آسان‌تر است. همچنین لبخندتان نیز از این درمان بهره‌مند خواهد شد. درمان تقریباً همیشه شامل استفاده بریس‌ها برای صاف کردن دندان‌های کج، نامرتب یا جلو آمده، بستن فاصله‌های میان دندان‌ها و ترمیم بایت دندان‌هاست تا دندان‌های بالایی و پایینی در هنگام چفت شدن دندان‌ها روی هم قرار بگیرند. درمان معمولاً از ۱۸ ماه تا ۲ سال طول می‌کشد و نوبت‌های مراجعه به متخصص ارتودنسی  باید هر چهار الی شش هفته صورت گیرد.

لبخندی جذاب‌تر، کاهش خجالت زدگی از ظاهر در طی سال‌های حساس رشد، عملکرد بهتر دندان‌ها، سلامت بیشتر مفاصل فک (سلامت مفاصل گیجگاهی فکی TMJ)، افزایش بالقوه اعتماد بنفس، افزایش توانایی نظافت دندان‌ها، بهبود توزیع نیروی دندان‌ها و الگوی فرسودگی دندان‌ها، سلامت طولانی مدت بهتر دندان‌ها و لثه‌ها،  هدایت دندان‌های دائمی به موقعیت مطلوب‌تر، کاهش خطر مصدومیت در دندان‌ها جلو زده، کمک به بهبودی سایر مشکلات دندانی تنها چند نمونه از دلایل اهمیت انجام ارتودنسی است. اگر شما یا کودکتان به درمان ارتودنسی نیاز دارید، هرچه زودتر این درمان را آغاز کنید، بهتر است.

مرکز تخصصی ارتودنسی دکتر فتحیان با سالها تجربه در زمینه ی درمان انواع  ناهنجاریهای فک و صورت و با انتخاب مناسب ترین روش ارتودنسی کمک بسیاری به افراد می کند. در صورت داشتن هر گونه پرسش می توانید با مشاورین ما تماس گرفته و یا با کلیک در این قسمت سوال خود را مطرح کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

انواع بریس


چندین نوع بریس ارتودنسی وجود دارد که می‌توان از آنها بهره برد. در برخی موارد خاص، پزشک استفاده از مواد خاصی را تجویز می‌کند که در مورد شرایط شما بهتر جواب می‌دهد، در حالیکه در موارد دیگر ممکن است بیمار انتخاب‌های گوناگونی داشته باشد. اگر تمایل زیادی برای استفاده از براکت‌های همرنگ دندان (شفاف) دارید، لطفاً در جلسه مشاوره این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.  در ادامه متداول‌ترین انواع بریس را بررسی می‌کنیم:

ارتودنسی سلف لیگیت

می‌توان گفت بریس‌های سلف لیگیت تقریباً متداول‌ترین نوع فناوری جدید بریس‌ها هستند که برای بیماران استفاده می‌شود. این بریس‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که درمان ارتودنسی را تا جای ممکن موثر کرده و همچنین بسیار راحت است. ارتودنسی سلف لیگیت می‌تواند از جنس بهترین نوع فولاد ضد زنگ یا سرامیک باشد. با استفاده از متداول‌ترین فناوری، پزشک احساس می‌کند که می‌تواند بهترین نتیجه ممکن را به موثرترین و راحت‌ترین شیوه برای بیمار به ارمغان بیاورد.

ارتودنسی ‌های سرامیکی سلف لیگیت (ارتودنسی شفاف)

بریس‌های سرامیکی گزینه بسیار مناسبی برای کسانی است که در مورد ظاهر خود در حین استفاده از ارتوئنسی نگران هستند. این بریس‌ها از جنس مواد شفافی ساخته می‌شوند و تقریباً نامرئی بنظر می‌رسند که می‌تواند بریس‌های سرامیکی را به بهترین گزینه برای بزرگسالان و جوانان تبدیل نماید. تنها نقطه ضعف این بریس‌ها آن است که اندکی بزرگتر از بریس‌های فلزی است که باعث می‌شود این ارتودنسی برای دندان‌های پایین مناسب نباشد. اغلب اوقات، بریس‌های سرامیکی روی دندان‌ها بالا کار شده و روی دندان‌های پایین از بریس‌های فلزی استفاده می‌شود. فناوری سلف لیگیت همچنان در این براکت‌های زیبا نیز وجود دارد و همان نتایج خارق‌العاده‌ای که در بالا ذکر شد نیز با این نوع بریس‌ها قابل حصول است.

ارتودنسی شفاف

الاینرهای شفاف، ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی شفاف، نوعی از ارتودنسی هستند که همانطور که از اسم آنها برمی‌آید، شفاف می‌باشند. این نوع از بریس‌ها شامل الاینرهای صاف کننده دندان بوده و متحرک هستند. می‌توانید در هنگام خوردن یا نوشیدن این بریس را درآورید تا غذا در آن گیر نکند، این کار باعث راحت‌تر شدن بهداشت دندانی است. یک سری از الاینرهای پلاستیکی برای ایجاد حرکت دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. حرکت دادن دندان‌ها با استفاده از الاینرهای متحرک مسئله جدیدی نیست. استفاده از الاینرهای شفاف برای عارضه‌های خفیف تا متوسط فاصله بین دندانی یا نامرتب بودن دندان‌ها توصیه می‌شود. این بریس‌ها واقعاً غیر قابل تشخیص، با استفاده آسان و راحتی در هنگام استفاده هستند

بریس‌های لینگوال (پشت دندانی)

بریس‌های لینگوال از این لحاظ منحصربفردند که در سمت داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرند. این بریس‌ها معمولاً از جنس فلز هستند ولی پشت دندان‌ها کار گذاشته شده و قابل تشخیص نیستند.

بریس‌های سنتی فلزی

بریس‌های فلزی  متداول‌ترین نوع بریس هستند. این نوع از بریس‌ها مستلزم باندهای پلاستیکی هستند تا سیم را در جای خود نگاه دارد. بریس‌های فلزی از جنس مرغوب‌ترین فولاد ضد زنگ هستند. این نوع بریس متداول‌ترین نوع ارتودنسی است که در سرتاسر جهان استفاده می‌شود، ولی آن ارتودنسی محبوب پزشکان نیست. پزشکان ندرتاً از بریس‌های سنتی فلزی استفاده می‌کنند زیرا احساس می‌کنند با تجویز بریس‌های سلف لیگیت که از جدیدترین تکنولوژی استفاده می‌کند، بیماران می‌توانند بیشترین بهره را برده و درمانی سریع‌تر و راحت‌تر را برای آنان فراهم می‌آورند. باندهای لاستیکی که در بریس‌های سنتی استفاده می‌شود می‌تواند باعث ایجاد اصطکاک زیادی شوند که به همین خاطر پزشک مجبور می‌شود فشار بسیار زیادی برای حرکت دادن دندان‌ها اعمال کند. این امر موجب درد شده و حتی می‌تواند باعث شود دندان برای یک الی دو هفته مانع از حرکت دندان شود و در نتیجه منجر به حرکت ناخواسته دندان و طولانی‌تر شدن مدت استفاده از این بریس‌ها خواهد شد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

مراحل درمان ارتودنسی


ناهنجاری ارتودنتیک بسیار شایع بوده و پیچیدگی متغیری دارند. در مورد ناهنجاری‌های شدید، متخصص ارتودنسی می‌تواند در کنار جراح فک یا متخصص دندان دیگری بصورت مشترک کار کند تا به درستی دندان‌ها و استخوان فک زیرین آنها را مجدداً در یک راستا قرار دهد. هرچند مال اکلوژن‌ها یا بایت‌های نامناسب و نامرتب معمولاً توسط متخصصین ارتودنسی به تنهایی درمان می‌شوند. درمان ارتودنسی برای مال اکلوژن معمولاً در دو یا سه مرحله اصلی انجام می‌شود:

فاز اول: طرح‌ریزی

هدف از چند مراجعه اول به متخصص ارتودنسی تعیین تشخیص دقیق و برنامه ریزی برای طرح درمان مناسب است. معاینه ارتودنسی معمولاً شامل موارد زیر می‌شود:

  • یک بررسی کامل دندانی و سابقه پزشکی
  • قالب گیری از دندان‌ها و طرز چفت شدن آنها
  • عکس رادیولوژی پانورامیک از فک و دندان‌ها
  • تصاویر تکمیلی از صورت، دندان‌ها و مفاصل فک
  • تصاویر کامپیوتری از سر، صورت و گردن

فاز دوم: درمان فعال

هنگامیکه تشخیص پزشکی تکمیل شد، متخصص ارتودنسی از تجهیزاتی برای مرتب کردن دوباره دندان‌ها استفاده می‌کند که یا یا ثابت  یا متحرک است. بهترین نوع تجهیزات ثابت بریس‌های دندانی سنتی هستند، که با استفاده از براکت‌ها و وصل کردن این براکت‌ها با آرک وایر به هم به کار گرفته می‌شوند. با سفت شدن تدریجی آرک وایر فشار دائمی آرام بر دندان‌ها اعمال می‌شود. تنظیمات منظم ارتودنسی برای تدوام پروسه صاف کردن دندان‌ها ضروری است.

تجهیزات متحرک شامل مجموعه ارتودنسی شفاف و هدگیر ارتودنسی است. از این تجهیزات باید به تعداد ساعات مشخصی در روز استفاده کرد. موفقیت این تجهیزات متحرک عمدتاً بستگی به انگیزه بیمار دارد. در مراجعات منظم به پزشک ارتودنسی بررسی شده و تجهیزات تنظیم می‌شود.

فاز سوم: نگاهداری

هنگامی که درمان کامل می‌شود، بریس‌ها و تجهیزات نیز برداشته می‌شوند. متخصص ارتودنسی در این مرحله یک ریتینر را می‌سازد. این ریتینر تضمین می‌کند که دندان‌ها به موقعیت سابق خود عقب نمی‌نشینند. از ریتنیر برای تعداد ساعات مشخصی در روز استفاده می‌شود تا به استخوان اجازه تغییر فرم و ثابت کردن دندان‌ها در موقعیت جدید و ترمیم شده خود را بدهد.

اگر سوال یا نگرانی‌ای در مورد نحوه پیشرفت درمان ارتودنسی دارید، لطفاً با متخصص دندانپزشکی تماس بگیرید.

آیا درمان ارتودنسی هزینه‌بر است؟


اکثر پزشکان طرح‌های پرداختی منعطفی را به بیمار ارائه می‌دهند که باعث می‌شود درمان ارتودنسی مقرون به صرفه باشد. وقتی این طرح‌های پرداختی با پوشش بیمه تلفیق شوند، هزینه ارتودنسی بسیار کمتر از چیزی که شما تصور کنید آب خواهد خورد. درمان ارتودنسی می‌تواند مزایای دراز مدت بسیاری را برای شخص به ارمغان آورده و در پیشگیری از مشکلات جدی و هزینه‌بری که می‌تواند از عارضه‌های درمان نشده ناشی شود، کمک زیادی کند. مزایای درمان ارتودنسی برای یک عمر برای بیمار خواهد ماند، که باعث می‌شود درمان ارتودنسی یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای سلامتی شخص باشد.

سوالات متداول در مورد ارتودنسی


وسیع کننده کام (پلاتال اکسپندر) چیست؟

این اکسپندرها که به دندان‌های آسیای عقبی متصل می‌شود، وسیع کننده کام یکی از تجهیزات ارتودنسی است که فضای فک بالا را وسیع‌تر می‌کند. از این اکسپندرها غالباً برای فراهم کردن یک رابطه بهتر بین فک بالا و پایین استفاده می‌شود، یا در زمانی که دندان‌های بالایی نامرتب است یا وقتی که قوس بالای حفره دهان کاهش یافته باشد.

این تجهیزات برای کودکانی که هنوز در سنین رشد هستند استفاده می‌شود. بافت همبند کودک در میان دو نیمه چپ و راست فک بالای او در برابر نیروی اکسپندرها خوب جواب می‌دهند. اکسپندر کام شخص را ذره ذره و به مرور زمان با هر بار که بیمار پیچ مرکزی آن را می‌پیچاند وسیع‌تر می‌کند و این کار را با استفاده از یک کلید مخصوص انجام می‌دهد که پزشک به بیمار می‌دهد. فشار ایجاد شده در این مرحله رشد استخوانی را در میان دو نیمه چپ و راست فک تحریک کرده و در نهایت باعث افزایش عرض کام می‌شود.

سپراتورهای ارتودنسی چیست؟

سپراتورها/جداکننده‌ها تجهیزات لاستیکی کوچکی هستند که بین دندان‌ها قرار داده می‌شوند تا فضایی را برای قرار دادن باندهای پلاستیکی اطراف آنها در آینده ایجاد کنند. جداکننده‌ها می‌توانند هنگامی که فضای مورد نیاز به وجود آمد بیافتند. می‌توانید با رد کردن نخ دندان از میان دندان‌ها تشخیص دهید که آیا این سپراتورها نیاز به تعویض دارند یا خیر. اگر نخ دندان گیر کرد، یعنی جداکننده فضای کافی را ایجاد نکرده و باید پیش از جلسه گذاشتن باندها، تعویض شود.

اگر سیم بریس‌ها شل شد چه کنیم؟

سیم‌ها توسط باندهای روی براکت‌ها سر جای خود محکم می‌شوند و به ندرت پیش می‌آید که شل شوند. هنگامی که سیم شل می‌شود، می‌تواند باعث آرزدن و ایجاد درد در لثه در هنگام مالیده شدن یا ضربه زدن به لثه شود. اگر سیم‌های ارتودنسی شل شد، از یک گوش پاک کن یا پاک کن انتهای مداد استفاده کنید و سیم را در جای خود خم کنید تا باعث ایجاد ناراحتی نشود و سپس با پزشک تماس گرفته و نوبت مراجعه بگیرید. هنگامی که از بریس‌ها استفاده می‌کنید، همیشه سعی کنید برای این مواقع، محفظه دستی موم ارتودنسی داشته باشید.

درآمدن سیم لیگاچور ارتودنسی

سیم لیگاچور یک سیم بسیار ریز است که اطراف براکت بسته شده و سیم ارتودنسی را به براکت متصل می‌کند. اگر این سیم دربیاید و بتوانید آن را پیدا کنید می‌توان آن را با استفاده از یک انبرک به جای خود برگرداند. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید یا با انبرک آن را جا بزنید، شاید مجبور شوید سیم لیگاچور را اندکی خم کنید تا لب شما را زخمی نکند. با پزشک خود تماس گرفته و در اسرع وقت آن را درست کنید.

آیا می‌توان در حین ارتودنسی آدامس جوید؟

متخصصین ارتودنسی دریافته‌اند که آدامس‌های بدون قند می‌تواند به نظافت دندان و خوشبو کردن تنفس پس از هر وعده غذایی کمک کند. بسیاری از آدامس‌های بدون قند (مثل دینتین، تریدنت، اوربیت، اکسترا و غیره) زیاد چسبنده نبوده و به ارتودنسی نمی‌چسبد. البته، دندانپزشکان از بیمارانی که می‌خواهند آدامس بجوند می‌خواهند تا همچون تمام مواد مغذی جویدنی مثل سیب، هویج یا کشمش بسیار مراقب دندان‌ها و سیم‌های بریس خود باشند. جویدن با آرامش و مراقبت یک پروسه درمانی بی‌خطر را تضمین خواهد کرد.

در چه سنی کودک را باید پیش متخصص ارتودنسی برد؟

متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که کودکان بهتر است در سن هفت سالگی معاینه شوند. معاینه در این سن به متخصص ارتودنسی اجازه می‌دهد تا بهترین زمان برای درمان را تخمین بزند. تشخیص زودهنگام هرگونه مشکل از لحاظ ارتودنسی حائز اهمیت است تا اقدامات ترمیمی زودهنگام انجام شده و از درمان‌های مشکل‌تر در آینده پیشگیری شود.

چه مدت طول می‌کشد تا درمان کامل شود؟

دوره درمان به وضوح به مشکل خاص هر بیمار بستگی دارد. دوره درمان می‌تواند تنها ۶ ماه طول بکشد، البته زمان “متوسط” برای درمان بین ۱۲ الی ۲۴ ماه است.

آیا پس از اتمام درمان نیز دندان‌های من حرکت خواهند کرد؟

دندان‌ها در سرتاسر عمر تمایل دارند حرکت کنند چه شما از ارتودنسی استفاده کرده باشید چه نکرده باشید. سرعت حرکت دندان‌ها در سال اول پس از اتمام درمان بسیار زیاد است. استفاده از ریتینرها طبق تجویز پزشک از این لحاظ حائز اهمیت است که از حرکت ناخواسته دندان جلوگیری می‌کند. پس از مدتی، سرعت حرکت دندان‌ها کند شده و مدت استفاده از ریتینرها کاهش می‌یابد. البته، باید در تمام عمر خود از ریتینرها طبق تجویز پزشک استفاده کنید تا لبخند سالم و زیبا را که در دوره درمان ارتودنسی به دست آوردید، حفظ کنید.

آیا باید در دوره درمان ارتدونسی بیشتر از قبل مسواک زد؟

با بریس‌ها یا ارتودنسی شفاف، باید دندان‌های خود را حداقل سه بار در روز مسواک بزنید، تا دندان‌ها، لثه‌ها و دهانتان را سالم و تمیز نگاه دارید. همچنین باید بصورت روزانه نخ دندان بکشید تا نواحی‌ای که مسواک نمی‌تواند تمیز کند را نظافت کنید. تیم حرفه‌ای ما نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن درست را هنگامی که تجهیزات ارتودنسی را نصب کردید، به شما آموزش خواهند داد.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی دندان (اصلاح روابط بین دندان ها و ساختار فک): مزایای بریس
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *