ارتودنسی ثابت (اعمال فشار روی دندان با براکت های ثابت دندان)

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی‌های ثابت، رایج‌ترین ابزار مورد استفاده هستند و می‌توانند به صورت خاص دندان‌ها را جابجا کنند تا نتایج ایده‌آل بدست آید. درمان با ارتودنسی ثابت معمولا زمانیکه همه‌‌ی دندان‌های بزرگسالی در آمدند آغاز می‌گردد و ۱۸-۲۴ ماه طول می‌کشد.تمام ارتودنسی‌های ثابت با گذاشتن ریتینر ادامه می‌یابد. برندهای متفاوت زیادی برای ارتودنسی ثابت موجود است، که می‌تواند برای بیمار گیج‌کننده باشد، ولی همه‌ی آنها عملکرد یکسانی را انجام می‌دهند. ممکن است کارخانجات ادعا کنند که محصولاتشان نتایج بهتری نسبت به بقیه دارند. برای قبول چنین ادعاهایی باید مراقبت‌های  ارتودنسی صورت گیرد، زیرا اغلب با شواهد علمی اثبات نمی‌شوند.

دندان‌های نامنظم به آسانی می‌شکنند و  تکه‌های غذا می‌توانند در بینشان گیر بیفتند که سبب کشیدن دندان و بیماری لثه می‌شود. بدجفتی دندان‌ها در عملکرد جویدن برای تکه کردن غذاها دخالت می‌کند که بر هضم و سلامت کلی تاثیر می‌گذارد. در نهایت دندان‌های نامنظم ، لبخند زدنتان را کمتر می‌کند که یکی از فاکتورهای مهم  در زیبایی ظاهری است. فقط یکبارفرصت دارید تا خودتان را نشان دهید. دندان‌ها و گاهی صورت با ارتودنسی کاملا عوض می‌شوند، در نتیجه اهمیت دارد که کار به درستی انجام گیرد. متخصص ارتودنسی دارای مدرک در جابجا کردن دندان‌ها تخصص دارد، کمک می‌کند تا فک به درستی رشد کند و به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید دندان‌ها در موقعیت جدیدشان باقی می‌مانند. مرکز تخصصی ارتودنسی با سالها تجربه در زمینه درمان انواع اختلالات فک و دندان، پس از انجلم عکس برداری از وضعیت و موقعیت قرار گرفتن دندان ها در کنار هم مناسب ترین نوع ارتودنسی (ثابت و متحرک ) را برای بیماران به کار می گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

ارتودنسی ثابت چه مزیتی برای شما دارد؟


ارتودنسی ثابت

  • آندربایت(گاز گرفتن با دندان‌های پایین): وقتی لبخند می‌زنید و دندان‌هایتان را روی هم می‌گذارید، احساس می‌کنید که دندان‌های پایینی به طرز ناجوری روی دندان‌های بالایی قرار گرفته‌اند؟ اگر این حالت را دارید ، شاید آندربایت داشته باشید که بسیار مهم است که به ارتودنتیست مراجعه کنید.اگر درمان نکنید در طول زمان خوردن و حرف زدن برایتان سخت می‌شود.
  • اووربایت(گاز گرفتن با دندان‌های بالا): وقتی دندان‌های پایینتان ناپدید می‌شوند، یا وقتی گاز میگیرید با سقف دهانتان برخورد می‌کنند، هر دو این حالت‌ها نشانه‌ی اوربایت است. درمان نکردن این مشکل می‌تواند منجر به عوارض جدی‌تری شود نظیرالتهاب لثه و آسیب به دندان‌های جلوییتان . اگر بزرگسال هستید و دنبال راه چاره برای مشکل روی هم افتادن دندان‌هایتان میگردید، شاید با توجه به اینکه فکتان کامل رشد کرده ، کار بسیار سخت باشد. اگرچه ارتودنسی زیبایی می‌تواند به حل مشکل شما کمک کند، هیچ مشکلی برای ارتودنتست‌های با تجربه‌‌ی ما سخت نیست.
  • دندان‌های نامرتب: دندان‌های نامرتب یکی از مشکلات تکراری در بیماران ارتودنسی است. حرف زدن و خوردن با دندان‌های نامرتب و روی هم افتاده می‌تواند بسیار سخت باشد، به همین دلیل اهمیت دارد که دنبال درمان با ارتودنسی باشید. ارتودنسی نه تنها لبخندتان را زیباتر می‌کنند بلکه از دندان‌ها و لثه‌هایتان هم محافظت می‌کنند.
  • فاصله بین دندان‌ها: بیشتر مراجعه کنندگان به ارتودنسی، وقتی گاز می‌گیرند یا لبخند می‌زنند، فاصله‌ی بین دندانی نامنظم دارند. این مسئله بسیار شایع است و ارتودنسی تنها راه حل این مشکل جهانی هستند. فاصله‌ی بین دندانی زیاد مقاومت کمتری در برابر کرم‌خوردگی و دیگر مشکلات دهانی دارد، حل این مشکل لبخند زیباتری به شما می‌بخشد، و همینطور سلامت دهانتان را تضمین می‌کند.

برای اطلاعات و یا سوالات بیشتر درباره‌ی اینکه  ارتودنسی چه مزیتی برای شما دارد اینجا کلیک کنید.

انواع تجهیزات و ارتودنسی ‌های ثابت


 انواع عمده ارتودنسی ثابت در زیر شرح داده شده است:

ارتودنسی ثابت فلزی سنتی

ارتودنسی ثابت

این مدل(ارتودنسی ثابت) رایج‌ترین شکل ارتودنسی به کار گرفته شده برای کودکان است و اغلب با نام “ریل قطار” هم شناخته می‌شود. بیشتر از استیل ضدزنگ ساخته می‌شوند و با استفاده از مواد پرکننده‌ رنگی(صمغ مرکب) به دندان‌ها می‌چسبند. باید موقع خوردن غذاهای سفت دقت کرد زیرا  قطعه‌ها می‌توانند به راحتی بشکنند و سبب وقفه در درمان شوند. یک سیم ارتودنسی (سیم کمانی)  با استفاده از حلقه‌های کشی رنگی به براکت‌ها بسته می‌شود که در بین ویزیت‌ها به تدریج رنگ خود را از دست می‌دهند. این کش‌ها می‌توانند نقره‌ای رنگ باشند یا رنگ روشن باشند تا با ارتودنسی همرنگ شوند. در طی درمان، ارتودنتیست، سیم‌های ضخیم‌تری استفاده خواهد کرد که می‌توانند فشار بیشتری به دندان‌ها وارد می‌کنند. برخی بیماران  این وضعیت را” تنگ کردن” ارتودنسی می‌نامند. با پایان درمان، ارتودنسی‌ها می‌توانند به آسانی برداشته شده و دندان‌ها را سالم باقی بگذارند.

ارتودنسی ثابت سرامیکی

ارتودنسی ثابت

به جای استفاده از استیل ضد زنگ می توان از قطعه‌های ساخته شده از مواد سرامیکی استفاده کرد که با رنگ دندان یکی هستند. این نوع ارتودنسی ظاهر زیبایی دارد که به خصوص برای بزرگسالان گزینه‌ی جذابی است. سیم‌های ارتودنسی هم می‌توانند رنگ دندان باشند که ظاهر کلی را بهتر کنند. این ارتودنسی‌های سرامیکی در بحث جابجا کردن دندان‌ها می‌توانند به همان خوبی ارتودنسی‌های سنتی باشند. گاهی این روش برای دندانهای پایین توصیه نمی‌شود، زمانیکه هنگام گاز گرفتن دندان‌ها خیلی عمیق لای همدیگر قرار گیرند، زیرا مواد سخت می‌توانند به دندان‌های مخالفی که به قطعه‌ها می‌چسبند ،آسیب برسانند. برداشتن ارتودنسی‌های سرامیکی کمی از ارتودنسی‌های سنتی سخت‌تر است. اگرچه  برای بیشتر افراد بعید است  که به دندان های سالم آسیبی برساند. هر نگرانی دارید با ارتودنتیست مطرح کنید.

ارتودنسی ثابت با قابلیت تنظیم خود به خود

ارتودنسی ثابت

تمام شرکت‌های ارتودنسی عمده برای این مدل ارتودنسی برند مخصوص خود را تولید می‌کنند که شاید فلزی یا سرامیکی باشد و برخی ممکن است ادعای زیادی بر منفعت این تجهیزاتشان داشته باشند. به جای استفاده از کش برای نگه‌داشتن سیم‌های ارتودنسی در جایشان ، این ارتودنسی‌ها یک نوع مکانیسم کشویی دارند که سیم‌ها را نگه می‌دارد و اجازه می‌دهد تا سیم آزادانه‌تر حرکت کنند. هیچ مدرکی وجود ندارد که این مکانیسم نتیجه‌ی بهتری نسبت به ارتودنسی ثابت سنتی دارد. شواهدی وجود دارد که دفعات به کار رفته برای تعویض سیم‌ها با این مکانیسم کمتر شده و احتمال از بین رفتن رنگ ارتودنسی‌ها در بین ویزیت‌ها کمتر است زیرا هیچ کشی برای بستن سیم‌ها استفاده نشده است.

ارتودنسی ثابت زبانی

ارتودنسی ثابت

برخلاف ارتودنسی‌هایی که تا الان شرح داده شد، ارتودنسی زبانی به داخل سطح دندان‌ها وصل می‌شود که آنها را از بیرون نامرئی می‌سازد. بیشتر ارتودنتیست‌ها این مدل را پیشنهاد می‌کنند و این مدل‌ها قادرند نتایج بسیار با کیفیتی ارائه دهند. شاید مشکل اصلی که این ارتودنسی زبانی با آن مواجه است، سخت صحبت کردن در ابتدا ، زخم شدن زبان و مشکل تمیز نگه داشتن ارتودنسی باشد. هزینه‌ی درمان با ارتودنسی زبانی به طور قابل توجهی از ارتودنسی‌های شرح داده شده بیشتر است که نشان دهنده‌ی هزینه‌ی بالای لابراتوار برای ساخت آن و زمان مورد نیاز بیشتر برای جایگذاری آنهاست.

مراحل درمان با ارتودنسی ثابت


 ارتودنسی ثابت

جلسه‌ی اول

رادیوگرافی، عکس و قالب برا ی مدل‌های گچی دندان‌هایتان گرفته می‌شود. پزشکتان با استفاده از این مدارک برنامه‌ی درمان را می‌چیند.اغلب دندان‌های دائمی که به هم فشار می‌آورند و فضای کافی در فک برای همه‌ی آنها نیست کشیده می‌شوند. کشیدن ها قبل یا بعد از گذشتن ارتودنسی انجام می‌شود.

جلسه‌ی دوم

ارتودنتسیت شما مراحل درمان و ارتودنسی مناسب با شرایط شما  را توضیح خواهد داد. قبل از اینکه ارتودنسی قرار داده شود، برای یک هفته جداسازهایی بین دندان‌های آسیابتان قرار داده می‌شود تا فضا را برای تسمه‌های دندان آسیاب مهیا کنند.

جلسات سوم و چهارم

تسمه‌ها چسبانده شده و براکت‌ها به دندان‌های جلوییتان وصل می‌شوند.

جلسات بعدی

(هر ۴ تا ۸ هفته) ارتودنسی ‌ها با تغییر سیم‌ها ، اضافه کردن فنر ، کش یا دیگر لوازم اصلاح می‌شوند.

تبصره: برای اینکه ارتودنسی ها جواب دهند لوازمی نیاز است. کش‌ها اغلب برای درست روی هم قرار گرفتن دندان‌های بالایی و پایینی استفاده می‌شوند. ماسک‌های صورت، هدگیر یا بایت پلیت، گاهی برای ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود. ضروری است که تمام وسایل را دقیقا همانطور که گفته شده استفاده کنید، وگرنه روند درمان متوقف می‌شود و دربرخی موارد برعکس می‌شود.

کی درمان کامل می‌شود؟

ارتودنسی ‌های ثابت شما در یک جلسه‌ی جانبی برداشته می‌شود ، و در کنار آن برداشتن  چسب‌ها و براق کردن دندان‌ها انجام می‌شود. قالب دندان‌هایتان در حالت جدیدشان گرفته می‌شود تا ریتینرها ساخته شوند. وقتی ارتودنسی برداشته شد، به ریتینر  نیاز خواهید داشت تا دندانها یتان را برای چند سال بعد در مکان جدیدشان نگاه دارد.

عوارض گذاشتن ارتودنسی ثابت چیست؟


کم شدن مواد آهکی استخوان با ارتودنسی

مسواک زدن بد و استفاده از شکر زیاد در غذایتان منجر به پوسیدگی رو به گسترش در اطراف ارتودنسی می‌شود. ابتدا با نشانه‌های سفید دائمی روی دندان‌ها ظاهر می‌شود.(کم شدن مواد آهکی استخوان). این نشانه‌ها به سرعت قهوه‌ای شده و  در طی ۸ هفته کرم‌خوردگی پدید می‌آید. این حالت منجر به لکه‌‌ی دائمی روی دندان‌هایتان می‌شود. بهداشت دهانی اندک  هم  موجب تورم و خونریزی لثه‌ها می‌شود. گاهی، وقتی شواهد کم شدن مواد آهکی دیده شود، لازم است ارتودنسی قبل از تکمیل درمان برداشته شود تا از آسیب‌های بعدی به دندان‌ها پیشگیری کرد.

کوتاه شدن ریشه( ریزورپشن)

این اتفاق در طول درمان با تمام ارتودنسی‌ها پیش می‌آید و  در کل انقدر ناچیز است که اثری بر سلامت دندان‌ها ندارد. با این حال معمولا و خیلی غیرقابل پیش‌بینی ، کوتاه شدن ریشه بیش از حد است و شاید نیاز باشد تا درمان را عوض کرد یا متوقف کرد تا از سلامت دندان‌ها محافظت کرد. آسیب قبلی و زخم دندان‌ها یا انجام مجدد ارتودنسی ثابت می‌تواند کوتاه شدن ریشه را بدتر کند. لطفا اگر دندان‌هایتان زخم شده‌اند یا قبلا ارتودنسی کرده‌اید به دندانپزشکتان بگویید.

رشد صورت

گاهی میزان و جهت رشد صورت می‌تواند درمان را با مشکل مواجه کند و در تغییر دندان‌ها و موقعیت فکتان بعد از درمان دخالت کند. گاهی درمان تا زمانیکه رشد متوقف شود باید به تاخیر بیفتد.

مشکلات/درد مفصل فک

شواهد موجود از تحقیقات در سراسر جهان هیچ رابطه‌ای بین درمان ارتودنسی و مشکلات مفصل فک پیدا نکرده است. با این حال مشکلات مفصل فک اغلب برای  بار اول  صرف نظر از درمان ارتودنسی در نوجوانی رخ می دهد. حتما اگر از مشکلات فک نظیر درد یا به هم خوردن مفاصل رنج می‌برید، قبل از اینکه ارتودنسی را شروع کنید به ارتودنتیست خود بگویید.

چطور زندگی با ارتودنسی را برای خودتان آسانتر کنید؟


 ارتودنسی ثابت

چه نوجوان باشید و چه بزرگسال، زندگی با ارتودنسی می‌تواند سخت باشد. باید به غذا خوردن با ارتودنسی ،تمیز کردن دندان‌هایتان با ارتودنسی و از همه مهمتر نگهداری از ارتودنسی عادت کنید. در اینجا چند نکته‌ی ارتودنسی ذکرشده که به شما کمک می‌کند تا زندگی راحتتری با  ارتودنسی داشته باشید:

از غذاهای مضر بپرهیزید

یکی از ضروری ترین مواردی که در ارتودنسی  ثابت مطرح است پرهیز از غذاهایی است که می‌تواند برای آنها خطرناک باشد. غذاهای گوناگون زیادی وجود دارند که می‌توانند بر ارتودنسیتان تاثیر بسیار بدی بگذارند. برای شما سخت است که از انواع غذاهای سفت، ترد و چسبناک پرهیز کنید. این نوع غذاها به براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسیتان آسیب می‌رساند و  برای ارتودنتیست درمان هزینه‌بری در بر دارد و روند ارتودنسی را به تاخیر می‌اندازد.

بریس‌هایتان را تمیز کنید

مراقبت از ارتودنسی هایتان مهم است، یکی از روش‌ها تمیز کردن آنها به صورت منظم است.  با ارتودنسی، باکتری و جرم به آسانی می‌توانند در دندان‌هایتان خانه کنند، به همین دلیل ضروری است که دندان‌ها و ارتودنسی ‌هایتان را بعد از هر وعده بشویید. داشتن بهداشت دهان خوب ، اولین قدم در کسب سلامت کلی دندان است. لازم است بعد از هر وعده در روز مسواک بزنید  و نخ دندان بکشید.

از ارتودنسی‌تان محافظت کنید

چه ورزش تماسی انجام دهید چه غیر تماسی، با حفاظت از ارتودنسی ‌هایتان بوسیله‌ی محافظ دهان ، از خطر ایجاد زخم شدید ممانعت به عمل می‌آورید. محافظ دهان برای ارتودنسی در بیشتر فروشگاه‌ها می‌تواند یافت شود یا می‌تواند توسط ارتودنتیست  ساخته شود تا به خوبی برای دهانتان اندازه گردد.

در موارد غیرمنتظره سریع عمل کنید

اگر براکت یا سیم شکسته دارید یا هرچیز دیگری که ممکن است نگرانتان کند ، واجب است که در اسرع وقت با دندانپزشکتان تماس بگیرید. واکنش به موقع به اتفاقات غیر منتظره در ارتودنسی، در روند بهتر شدن لبخند جدیدتان ، حیاتی است.

سوالات رایج درباره‌ی ارتودنسی ثابت


می‌توانم پاپ‌کورن بخورم؟

پاپ‌کورن به آسانی می‌تواند موجب خرابی براکت‌ها در ارتودنسیتان شود.  دانه‌های پاپ‌کورن می‌تواند بین ارتودنسی‌ها گیر کند که زمان ارتودنسی را طولانی‌تر کرده و سبب آزار بسیار می‌شود.

آیا با ارتودنسی می‌توانم آدامس بجوم؟

بیشتر افراد فراموش می‌کنند که هنگام ارتودنسی یکی از بدترین چیزها، آدامس است.مواد جویدنی به طور قطع در بریس‌هایتان گیر می‌کند که سبب آزارتان خواهد شد. این مسئله باعث به تاخیر افتادن ارتودنسی خواهد شد و مجبور می‌شوید برای جایگزین کردن ارتودنسی ‌هایی که آدامس به آنها چسبیده است، پول پرداخت کنید. در نهایت، مصرف هر نوع آبنبات، نظیر آنچه که گفته شد، تا زمان کندن ارتودنسی ها کار عاقلانه‌ای نیست. اگر زمان داشتن ارتودنسی در مقابل شیرینی‌ها تسلیم شوید، زندگی برایتان بسیارسخت‌تر خواهد شد.  بهترین راهی که می‌توانید پیش بگیرید این است که صبور باشید و منتظر بمانید تا ارتودنسی را در بیاورید.

چه مدت ارتودنسی را خواهم داشت؟

بیشتر به پیچیدگی وضعیتتان، انتظارتان از درمان و نتیجه‌ی دلخواهتان بستگی دارد. برخی ارتودنسی‌ها می‌تواند در ۶-۱۲ ماه کامل شود، ولی موارد پیچیده‌تر تقریبا ۱۸ تا ۲۴ ماه  زمان می‌برد، گاهی هم طولانی‌تر، خصوصا اگر به دیگر معالجات دندانی نیاز داشته باشید. ارتودنسی‌های متحرک برای درست کردن دندان‌ها بسیار خوب هستند، ولی گاهی حرکت دادن ریشه‌ها برای اصلاح مکان زمان می‌برد. برداشتن زودهنگام ارتودنسی می‌تواند منجر به نتایج ضعیف و احتمال زیاد برگشت به حالت قبلی باشد.اغلب جابه‌جایی دندان‌های کودکان از بزرگسالان بیشتر زمان می‌برد و این مسئله باید در  زمان درمان در نظر گرفته شود.

می‌توانم از آلات موسیقی استفاده کنم؟

بیشتر افراد حدود ۳-۴ ماه بعد از ارتودنسی با سازهای دمیدنی سازگار می‌شوند. موم ارتودنسی و برخی ژل‌های دهانی می‌توانند به گونه‌ها و لب‌های زخم شده را تا زمان عادت کردن ،کمک کنند.

آیا ارتودنسی ثابت گران است؟

هزینه‌ی ارتودنسی به سرعت دیگر محصولات مصرفی افزایش پیدا نکرده است. هزینه‌ی مشاوره‌ی ابتدایی پایین است.  هزینه‌ ارتودنسی برای هر فرد بستگی به عوامل متعددی دارد، نظیر اینکه چقدر مشکل شدید است، چقدر درمان پیچیدگی دارد، و چقدر طول می‌کشد. معمولا تامین بودجه  امکانپذیر است. خیلی از موسسات بیمه در حال حاضر در پرداخت هزینه‌ی ارتودنسی کمک می‌کنند، ولی به ندرت کل هزینه را پرداخت می‌کنند. ارتودنسی به موقع برای اصلاح یک مشکل، اغلب از  معالجات دندانی مورد نیاز برای مشکلات جدی‌تری که می‌تواند سالهای بعد اتفاق بیفتد، کم هزینه‌تر است.

کشیدن‌های ردیفی چیست؟

اگر دندان‌های دائمی جلویتان فضای کافی برای رشد مناسب نداشته باشند، گاهی اوقات توصیه می‌شود که تا دندان‌های شیری مشخصی  را ردیفی بکشید. کشیدن دندان‌های شیری مانند گرفتن چیزی از شخصی و دادن آن برای منفعت به دیگریست. فضای ایجاد شده برای دندان‌های دائمی جلو با قرض گرفتن فضا از دندان‌های کناری. در حقیقت فضای قرض گرفته شده باید پس داده شود، با استفاده از ارتودنسی تا فضا را بیشتر کند یا با کندن دندان‌های دائمی.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *